HERNING (Tipsbladet): Edward Chilufya har været skadet siden den 3 oktober, hvor FC Midtjylland slog Maccabi Tel Aviv 2-0 i Europa League.
Den aften i Beograd fik Chilufya scoret FCM’s sidste mål kort før slutfløjt, men hjemme i Danmark viste det sig, at forwarden ud over scoringen også havde en skade med hjem fra Serbien.
Siden har Edward Chilufya genoptrænet sideløbende med, at FC Midtjylland ramte en periode med dårlige resultater og skidt spil, hvor FCM i den grad kunne have brugt den hurtige angriber.
Men efter at have trænet med holdkammeraterne i nogle dage, var Chilufya mandag klar til kamp.
Han blev skiftet ind i det 59. minut i opgøret, hvor FC Midtjylland efter at have spillet en udmærket første halvleg fik svært ved at komme til chancer efter pausen.
Men Edward Chilufya var glad bagefter, for FC Midtjylland vandt 1-0, og zambieren kunne komme ud og spille kamp for første gang efter syv lange uger.

I glæden var der også lettelse over at være tilbage, for skadespausen havde føltes lang.
– Det er lang tid siden, jeg spillede sidst. Så jeg ville det virkelig gerne. Det har været lidt ensomt og svært. Man træner alene, og du er nødt til at skubbe dig selv. Og når man har været skadet, kan man også være lidt bange for at skubbe sig selv. Så det har været svært, siger Edward Chilufya til Tipsbladet.
– Det er en god følelse, når du spiller efter lang tid ude. Og når man så også vinder, er det virkelig godt.
Med tanke på, at Chilufya har været ude med en skade i syv uger, kommer forwarden næppe til at spille 90 minutter på denne side af vinter-opstarten.
– Kropsligt er jeg der ikke helt endnu. Men jeg er på vej til at få min fysik tilbage. Så jeg skal bare træne hårdt, siger Edward Chilufya.
– Jeg håber, vi vinder de næste kampe. Vi kommer i hvert fald til at gøre vores bedste for det. Men det er svære kampe. Man er bare nødt til at fokusere og arbejde hårdt for det, siger forwarden.
Edward Chilufya og FC Midtjylland-mandskabets næste opgave er Eintracht Frankfurt torsdag aften.
Her kunne Edward Chilufya være et bud på en indskifter, da FC Midtjylland har en række skader især i offensiven, hvor Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio sandsynligvis er ude med skader.
Den hurtige forward er en af de spillere, trænerstaben har været særdeles glade for i denne sæson efter et comeback oven på en udlejning til svenske BK Häcken i sidste sæson.
FC Midtjylland lukker efterårsæsonen af på søndag mod Vejle og i en Europa League-kamp ude mod FC Porto 12. december.
LIVE
TransferLIVE: Monstertransfer på plads
TOPNYHED
– Brøndby kunne godt bruge FCM’s reserver
EKSKLUSIVT
Kaldes en kæmpe byrde: Klar på skifte til Danmark
I chok over Mike Tullberg-udtalelse
NYHEDER
Hvorfor købte Manchester United ikke ham?
MEDIE
Her er German Onugkhas nye klub
NYHEDER
Thomas Jørgensen solgt i rekordtransfer
LIVE
Superliga-LIVE: FCK skal møde HSV
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Han er en gamechanger’
Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?
TRANSFER
På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge
Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger
Beckmann forstår intet: ‘Det er en svinestreg!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Revser Binks: Hvad fanden er det for en opførsel?
EKSKLUSIVT
Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil
MEDIE
‘Vanvid’ – så meget vil de have for Grabara
NYHEDER
Afslører: Makienok deltager i realityprogram
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 4. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Jamal Sudais
MEDIE
Derfor vælger han Barcelona over Real Madrid
AVIS
Derfor kollapsede Jamal Musiala igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg
INTERVIEW
Brøndby-stjerne reagerer på vild David Nielsen-dom
NYHEDER
– Maradonas læger overså faresignaler
NYHEDER
Dansker talte med Højlund inden transfer
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
TOPNYHED
‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’
TOPNYHED
Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe dommerfejl: Det er MEGET besynderligt
NYHEDER
Hjalte Lærke imponerer i Lecce-debut: Et lyspunkt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT