HERNING (Tipsbladet): Edward Chilufya har været skadet siden den 3 oktober, hvor FC Midtjylland slog Maccabi Tel Aviv 2-0 i Europa League.
Den aften i Beograd fik Chilufya scoret FCM’s sidste mål kort før slutfløjt, men hjemme i Danmark viste det sig, at forwarden ud over scoringen også havde en skade med hjem fra Serbien.
Siden har Edward Chilufya genoptrænet sideløbende med, at FC Midtjylland ramte en periode med dårlige resultater og skidt spil, hvor FCM i den grad kunne have brugt den hurtige angriber.
Men efter at have trænet med holdkammeraterne i nogle dage, var Chilufya mandag klar til kamp.
Han blev skiftet ind i det 59. minut i opgøret, hvor FC Midtjylland efter at have spillet en udmærket første halvleg fik svært ved at komme til chancer efter pausen.
Men Edward Chilufya var glad bagefter, for FC Midtjylland vandt 1-0, og zambieren kunne komme ud og spille kamp for første gang efter syv lange uger.

I glæden var der også lettelse over at være tilbage, for skadespausen havde føltes lang.
– Det er lang tid siden, jeg spillede sidst. Så jeg ville det virkelig gerne. Det har været lidt ensomt og svært. Man træner alene, og du er nødt til at skubbe dig selv. Og når man har været skadet, kan man også være lidt bange for at skubbe sig selv. Så det har været svært, siger Edward Chilufya til Tipsbladet.
– Det er en god følelse, når du spiller efter lang tid ude. Og når man så også vinder, er det virkelig godt.
Med tanke på, at Chilufya har været ude med en skade i syv uger, kommer forwarden næppe til at spille 90 minutter på denne side af vinter-opstarten.
– Kropsligt er jeg der ikke helt endnu. Men jeg er på vej til at få min fysik tilbage. Så jeg skal bare træne hårdt, siger Edward Chilufya.
– Jeg håber, vi vinder de næste kampe. Vi kommer i hvert fald til at gøre vores bedste for det. Men det er svære kampe. Man er bare nødt til at fokusere og arbejde hårdt for det, siger forwarden.
Edward Chilufya og FC Midtjylland-mandskabets næste opgave er Eintracht Frankfurt torsdag aften.
Her kunne Edward Chilufya være et bud på en indskifter, da FC Midtjylland har en række skader især i offensiven, hvor Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio sandsynligvis er ude med skader.
Den hurtige forward er en af de spillere, trænerstaben har været særdeles glade for i denne sæson efter et comeback oven på en udlejning til svenske BK Häcken i sidste sæson.
FC Midtjylland lukker efterårsæsonen af på søndag mod Vejle og i en Europa League-kamp ude mod FC Porto 12. december.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Raser: Det er latterligt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER