HERNING (Tipsbladet): Edward Chilufya har været skadet siden den 3 oktober, hvor FC Midtjylland slog Maccabi Tel Aviv 2-0 i Europa League.
Den aften i Beograd fik Chilufya scoret FCM’s sidste mål kort før slutfløjt, men hjemme i Danmark viste det sig, at forwarden ud over scoringen også havde en skade med hjem fra Serbien.
Siden har Edward Chilufya genoptrænet sideløbende med, at FC Midtjylland ramte en periode med dårlige resultater og skidt spil, hvor FCM i den grad kunne have brugt den hurtige angriber.
Men efter at have trænet med holdkammeraterne i nogle dage, var Chilufya mandag klar til kamp.
Han blev skiftet ind i det 59. minut i opgøret, hvor FC Midtjylland efter at have spillet en udmærket første halvleg fik svært ved at komme til chancer efter pausen.
Men Edward Chilufya var glad bagefter, for FC Midtjylland vandt 1-0, og zambieren kunne komme ud og spille kamp for første gang efter syv lange uger.

I glæden var der også lettelse over at være tilbage, for skadespausen havde føltes lang.
– Det er lang tid siden, jeg spillede sidst. Så jeg ville det virkelig gerne. Det har været lidt ensomt og svært. Man træner alene, og du er nødt til at skubbe dig selv. Og når man har været skadet, kan man også være lidt bange for at skubbe sig selv. Så det har været svært, siger Edward Chilufya til Tipsbladet.
– Det er en god følelse, når du spiller efter lang tid ude. Og når man så også vinder, er det virkelig godt.
Med tanke på, at Chilufya har været ude med en skade i syv uger, kommer forwarden næppe til at spille 90 minutter på denne side af vinter-opstarten.
– Kropsligt er jeg der ikke helt endnu. Men jeg er på vej til at få min fysik tilbage. Så jeg skal bare træne hårdt, siger Edward Chilufya.
– Jeg håber, vi vinder de næste kampe. Vi kommer i hvert fald til at gøre vores bedste for det. Men det er svære kampe. Man er bare nødt til at fokusere og arbejde hårdt for det, siger forwarden.
Edward Chilufya og FC Midtjylland-mandskabets næste opgave er Eintracht Frankfurt torsdag aften.
Her kunne Edward Chilufya være et bud på en indskifter, da FC Midtjylland har en række skader især i offensiven, hvor Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio sandsynligvis er ude med skader.
Den hurtige forward er en af de spillere, trænerstaben har været særdeles glade for i denne sæson efter et comeback oven på en udlejning til svenske BK Häcken i sidste sæson.
FC Midtjylland lukker efterårsæsonen af på søndag mod Vejle og i en Europa League-kamp ude mod FC Porto 12. december.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Messi-statue fjernes
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL