Lettet efter comeback: – Kan være lidt bange

Edward Chilufya var blandt de gladeste FC Midtjylland-spillere efter mandagens 1-0-sejr over Silkeborg IF og et længere skadesfravær.



HERNING (Tipsbladet): Edward Chilufya har været skadet siden den 3 oktober, hvor FC Midtjylland slog Maccabi Tel Aviv 2-0 i Europa League.

Den aften i Beograd fik Chilufya scoret FCM’s sidste mål kort før slutfløjt, men hjemme i Danmark viste det sig, at forwarden ud over scoringen også havde en skade med hjem fra Serbien.

Siden har Edward Chilufya genoptrænet sideløbende med, at FC Midtjylland ramte en periode med dårlige resultater og skidt spil, hvor FCM i den grad kunne have brugt den hurtige angriber.

Men efter at have trænet med holdkammeraterne i nogle dage, var Chilufya mandag klar til kamp.

Han blev skiftet ind i det 59. minut i opgøret, hvor FC Midtjylland efter at have spillet en udmærket første halvleg fik svært ved at komme til chancer efter pausen.

Men Edward Chilufya var glad bagefter, for FC Midtjylland vandt 1-0, og zambieren kunne komme ud og spille kamp for første gang efter syv lange uger.

285738

Edward Chilufya er klar igen for FC Midtjylland. Foto: Alamy

I glæden var der også lettelse over at være tilbage, for skadespausen havde føltes lang.

– Det er lang tid siden, jeg spillede sidst. Så jeg ville det virkelig gerne. Det har været lidt ensomt og svært. Man træner alene, og du er nødt til at skubbe dig selv. Og når man har været skadet, kan man også være lidt bange for at skubbe sig selv. Så det har været svært, siger Edward Chilufya til Tipsbladet.

– Det er en god følelse, når du spiller efter lang tid ude. Og når man så også vinder, er det virkelig godt.

Med tanke på, at Chilufya har været ude med en skade i syv uger, kommer forwarden næppe til at spille 90 minutter på denne side af vinter-opstarten.

– Kropsligt er jeg der ikke helt endnu. Men jeg er på vej til at få min fysik tilbage. Så jeg skal bare træne hårdt, siger Edward Chilufya.

– Jeg håber, vi vinder de næste kampe. Vi kommer i hvert fald til at gøre vores bedste for det. Men det er svære kampe. Man er bare nødt til at fokusere og arbejde hårdt for det, siger forwarden.

Edward Chilufya og FC Midtjylland-mandskabets næste opgave er Eintracht Frankfurt torsdag aften.

Her kunne Edward Chilufya være et bud på en indskifter, da FC Midtjylland har en række skader især i offensiven, hvor Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio sandsynligvis er ude med skader.

Den hurtige forward er en af de spillere, trænerstaben har været særdeles glade for i denne sæson efter et comeback oven på en udlejning til svenske BK Häcken i sidste sæson.

FC Midtjylland lukker efterårsæsonen af på søndag mod Vejle og i en Europa League-kamp ude mod FC Porto 12. december.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vanvid! Vinder 9-1

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Pione Sisto på vej væk?

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Udenlandske medier i chok over Danmark

Ny kæmpeklub er interesseret

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

GOG buldrer forbi bundhold

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Danske tenniskvinder rykker ned

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Peter Christiansen har fundet afløseren

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Glimrende nyt om Chido Obi

Medie med Kamil Grabara-afsløring

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’