Lettet efter comeback: – Kan være lidt bange

Edward Chilufya var blandt de gladeste FC Midtjylland-spillere efter mandagens 1-0-sejr over Silkeborg IF og et længere skadesfravær.



HERNING (Tipsbladet): Edward Chilufya har været skadet siden den 3 oktober, hvor FC Midtjylland slog Maccabi Tel Aviv 2-0 i Europa League.

Den aften i Beograd fik Chilufya scoret FCM’s sidste mål kort før slutfløjt, men hjemme i Danmark viste det sig, at forwarden ud over scoringen også havde en skade med hjem fra Serbien.

Siden har Edward Chilufya genoptrænet sideløbende med, at FC Midtjylland ramte en periode med dårlige resultater og skidt spil, hvor FCM i den grad kunne have brugt den hurtige angriber.

Men efter at have trænet med holdkammeraterne i nogle dage, var Chilufya mandag klar til kamp.

Han blev skiftet ind i det 59. minut i opgøret, hvor FC Midtjylland efter at have spillet en udmærket første halvleg fik svært ved at komme til chancer efter pausen.

Men Edward Chilufya var glad bagefter, for FC Midtjylland vandt 1-0, og zambieren kunne komme ud og spille kamp for første gang efter syv lange uger.

285738

Edward Chilufya er klar igen for FC Midtjylland. Foto: Alamy

I glæden var der også lettelse over at være tilbage, for skadespausen havde føltes lang.

– Det er lang tid siden, jeg spillede sidst. Så jeg ville det virkelig gerne. Det har været lidt ensomt og svært. Man træner alene, og du er nødt til at skubbe dig selv. Og når man har været skadet, kan man også være lidt bange for at skubbe sig selv. Så det har været svært, siger Edward Chilufya til Tipsbladet.

– Det er en god følelse, når du spiller efter lang tid ude. Og når man så også vinder, er det virkelig godt.

Med tanke på, at Chilufya har været ude med en skade i syv uger, kommer forwarden næppe til at spille 90 minutter på denne side af vinter-opstarten.

– Kropsligt er jeg der ikke helt endnu. Men jeg er på vej til at få min fysik tilbage. Så jeg skal bare træne hårdt, siger Edward Chilufya.

– Jeg håber, vi vinder de næste kampe. Vi kommer i hvert fald til at gøre vores bedste for det. Men det er svære kampe. Man er bare nødt til at fokusere og arbejde hårdt for det, siger forwarden.

Edward Chilufya og FC Midtjylland-mandskabets næste opgave er Eintracht Frankfurt torsdag aften.

Her kunne Edward Chilufya være et bud på en indskifter, da FC Midtjylland har en række skader især i offensiven, hvor Franculino, Aral Simsir og Dario Osorio sandsynligvis er ude med skader.

Den hurtige forward er en af de spillere, trænerstaben har været særdeles glade for i denne sæson efter et comeback oven på en udlejning til svenske BK Häcken i sidste sæson.

FC Midtjylland lukker efterårsæsonen af på søndag mod Vejle og i en Europa League-kamp ude mod FC Porto 12. december.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

City med vildt rekordbud

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson