– Det, vi har opnået, har været helt usædvanligt

Det er umuligt at glemme store nederlag, og Leverkusen kan derfor ikke undgå at lære af Europa League-finalen.



Xabi Alonso, som er træner for tyske Bayer Leverkusen, mener, at Leverkusen med tiden vil kunne se tilbage på klubbens vilde stime af fodboldkampe i Europa League med stolthed.

Men på den korte bane skal holdet bruge smerten fra onsdagens nederlag mod Atalanta som brændstof til weekendens tyske pokalfinale.

Bayer Leverkusen havde inden onsdagens opgør ikke tabt en kamp i sæsonen.

51 gange var det tyske mandskab gået fra banen uden et nederlag.

Leverkusen har utallige gange i sæsonen kommet tilbage fra et truende nederlag i kampens døende minutter – men sådan gik det ikke onsdag aften.

Der blev i stedet sat en stopper for stimen, da det italienske mandskab vandt Europa League-finalen i Dublin med 3-0.

– Det er ikke normalt at blive besejret i den 52. kamp. Normalt sker det meget tidligere i sæsonen. Det, vi har opnået, har været helt usædvanligt, og vi skal være rigtig stolte af det om noget tid, men i dag er det helt klart smertefuldt, lød det efter kampen fra Alonso.

– Vi kommer til at lære af det, og jeg kommer til at lære af det, for de her nederlag i finalen – man glemmer dem ikke.

Selv om onsdagens finale kunne have resulteret i en europæisk titel, mener træneren dog ikke, at en sejr i weekendens tyske pokalfinale ville være noget at kimse af.

– Det bliver en test af, hvor godt vi håndterer det, for vi har endnu en stor kamp lørdag. Det bliver en udfordring for os – hvor godt kommer vi tilbage fra nederlaget, og hvor godt håndterer vi smerten, siger den spanske succestræner.

/ritzau/Reuters





VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brasilien – Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Historien taler for norsk triumf 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Dansker på blokken i ny storklub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

‘Det er et angreb på FCK’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’