– Det, vi har opnået, har været helt usædvanligt

Det er umuligt at glemme store nederlag, og Leverkusen kan derfor ikke undgå at lære af Europa League-finalen.



Xabi Alonso, som er træner for tyske Bayer Leverkusen, mener, at Leverkusen med tiden vil kunne se tilbage på klubbens vilde stime af fodboldkampe i Europa League med stolthed.

Men på den korte bane skal holdet bruge smerten fra onsdagens nederlag mod Atalanta som brændstof til weekendens tyske pokalfinale.

Bayer Leverkusen havde inden onsdagens opgør ikke tabt en kamp i sæsonen.

51 gange var det tyske mandskab gået fra banen uden et nederlag.

Leverkusen har utallige gange i sæsonen kommet tilbage fra et truende nederlag i kampens døende minutter – men sådan gik det ikke onsdag aften.

Der blev i stedet sat en stopper for stimen, da det italienske mandskab vandt Europa League-finalen i Dublin med 3-0.

– Det er ikke normalt at blive besejret i den 52. kamp. Normalt sker det meget tidligere i sæsonen. Det, vi har opnået, har været helt usædvanligt, og vi skal være rigtig stolte af det om noget tid, men i dag er det helt klart smertefuldt, lød det efter kampen fra Alonso.

– Vi kommer til at lære af det, og jeg kommer til at lære af det, for de her nederlag i finalen – man glemmer dem ikke.

Selv om onsdagens finale kunne have resulteret i en europæisk titel, mener træneren dog ikke, at en sejr i weekendens tyske pokalfinale ville være noget at kimse af.

– Det bliver en test af, hvor godt vi håndterer det, for vi har endnu en stor kamp lørdag. Det bliver en udfordring for os – hvor godt kommer vi tilbage fra nederlaget, og hvor godt håndterer vi smerten, siger den spanske succestræner.

/ritzau/Reuters







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Klar transferbesked til Christian Eriksen