Xabi Alonso, som er træner for tyske Bayer Leverkusen, mener, at Leverkusen med tiden vil kunne se tilbage på klubbens vilde stime af fodboldkampe i Europa League med stolthed.
Men på den korte bane skal holdet bruge smerten fra onsdagens nederlag mod Atalanta som brændstof til weekendens tyske pokalfinale.
Bayer Leverkusen havde inden onsdagens opgør ikke tabt en kamp i sæsonen.
51 gange var det tyske mandskab gået fra banen uden et nederlag.
Leverkusen har utallige gange i sæsonen kommet tilbage fra et truende nederlag i kampens døende minutter – men sådan gik det ikke onsdag aften.
Der blev i stedet sat en stopper for stimen, da det italienske mandskab vandt Europa League-finalen i Dublin med 3-0.
– Det er ikke normalt at blive besejret i den 52. kamp. Normalt sker det meget tidligere i sæsonen. Det, vi har opnået, har været helt usædvanligt, og vi skal være rigtig stolte af det om noget tid, men i dag er det helt klart smertefuldt, lød det efter kampen fra Alonso.
– Vi kommer til at lære af det, og jeg kommer til at lære af det, for de her nederlag i finalen – man glemmer dem ikke.
Selv om onsdagens finale kunne have resulteret i en europæisk titel, mener træneren dog ikke, at en sejr i weekendens tyske pokalfinale ville være noget at kimse af.
– Det bliver en test af, hvor godt vi håndterer det, for vi har endnu en stor kamp lørdag. Det bliver en udfordring for os – hvor godt kommer vi tilbage fra nederlaget, og hvor godt håndterer vi smerten, siger den spanske succestræner.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
En voldsom ulighed
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE