Liga-boss i kritik af regeringen: Planøkonomisk

Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen ønsker sig, at regeringen begynder at tænke lidt i løsninger, så der kan komme tilskuere på stadion igen.



Divisionsforeningen har en stor test klar, som skal få 30.000 tilskuere ind til Superligaen fordelt på 10-15 kampe, hvor man skal undersøge smitterisikoen på stadions. Det er dog noget, som man skal have regeringens godkendelse af.

Den er dog ikke lige om hjørnet, og derfor appellerer Divisionsforenigens direktør Claus Thomsen for, at man vil tænke lidt anderledes. Det siger han i en debat på TV3+.

– Jeg kunne i hvert fald godt tænke mig, at man gjorde sig nogle andre overvejelser, fordi vi mener, at man kan gøre det ansvarligt og forsvarligt. Det kunne aldrig falde os ind at gøre noget, som eksperter eller andre siger er sundhedsmæssigt uforsvarligt. Selvfølgelig vil vi ikke det, siger han og fotsætter:

– Men jeg tror også, at vi godt kunne tænke os, at man regnede på nogle andre ting også. Lige nu regner enheden jo også på det, som den får besked på. Det er jo den måde, som den fungerer på. Den får besked om at regne på dét, og så regner den på dét – og ikke alt muligt andet. Vi kunne godt tænke os, at man begyndte at regne på løsninger også, lyder det fra Claus Thomsen.

Her peger Divionsforeningens direktør på, at man blandt andet kunne se på, at de har nogle muligheder for at teste flere tusinde i forbindelse med kampene. 

– Der kunne jeg godt tænke mig, at man regnede på det og kiggede på løsningen. At man ikke kun kigger på, at hér er en sektor, og hér er en uddannelse. Det bliver en lille smule planøkonomisk, hvis jeg må være lidt fræk, fortæller Claus Thomsen.

Han understreger dog også, at man har en god dialog med regeringen om, hvad der skal ske. 

Divisionsforeningens forslag er man klar til at sætte gang i, hvis de får grønt lys af myndigheder. Læs mere om projektet her.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kalder tronskifte i Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil