Divisionsforeningen har en stor test klar, som skal få 30.000 tilskuere ind til Superligaen fordelt på 10-15 kampe, hvor man skal undersøge smitterisikoen på stadions. Det er dog noget, som man skal have regeringens godkendelse af.
Den er dog ikke lige om hjørnet, og derfor appellerer Divisionsforenigens direktør Claus Thomsen for, at man vil tænke lidt anderledes. Det siger han i en debat på TV3+.
– Jeg kunne i hvert fald godt tænke mig, at man gjorde sig nogle andre overvejelser, fordi vi mener, at man kan gøre det ansvarligt og forsvarligt. Det kunne aldrig falde os ind at gøre noget, som eksperter eller andre siger er sundhedsmæssigt uforsvarligt. Selvfølgelig vil vi ikke det, siger han og fotsætter:
– Men jeg tror også, at vi godt kunne tænke os, at man regnede på nogle andre ting også. Lige nu regner enheden jo også på det, som den får besked på. Det er jo den måde, som den fungerer på. Den får besked om at regne på dét, og så regner den på dét – og ikke alt muligt andet. Vi kunne godt tænke os, at man begyndte at regne på løsninger også, lyder det fra Claus Thomsen.
Her peger Divionsforeningens direktør på, at man blandt andet kunne se på, at de har nogle muligheder for at teste flere tusinde i forbindelse med kampene.
– Der kunne jeg godt tænke mig, at man regnede på det og kiggede på løsningen. At man ikke kun kigger på, at hér er en sektor, og hér er en uddannelse. Det bliver en lille smule planøkonomisk, hvis jeg må være lidt fræk, fortæller Claus Thomsen.
Han understreger dog også, at man har en god dialog med regeringen om, hvad der skal ske.
Divisionsforeningens forslag er man klar til at sætte gang i, hvis de får grønt lys af myndigheder. Læs mere om projektet her.
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
