Der mangler en politisk godkendelse, før en stor tilskuertest blandt i alt 30.000 fodboldfans kan være med til at undersøge smitterisikoen ved at være til stede på et fodboldstadion.
Alt forarbejdet er lavet, og planerne venter på at blive effektueret. Det siger direktøren i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, til Ritzau.
– Myndighederne har gennemgået projektet og stillet os nogle spørgsmål i den forbindelse – mest af sundhedsfaglig og operationel karakter – og de spørgsmål har vi via forskningsfolket besvaret. Vi mener, at vi med rimelighed kunnet løse de spørgsmål og krav, der var.
– Så nu ligger det i realiteten og venter på, om man politisk vil sætte gang i projektet.
– Kulturministeriets genstartsteam har anbefalet, at man sætter fem millioner kroner fra deres genstartspulje af til projektet, for alle kultur- og oplevelseserhverv finder det her forsøg helt centralt.
– Resten af finansieringen skal findes, men for at man kan sætte gang i den proces, skal vi have myndighedernes godkendelse – vi har den videnskabsetiske godkendelse, siger Claus Thomsen.
Han håber, at forsøget kan gå i gang i slutningen af marts eller i begyndelsen af april. Forsøget er ikke i direkte relation med de øvrige politiske beslutninger om dansk genåbning efter coronanedlukningen.
En omfattende teststrategi er kernen i projektet. Tilskuerne skal PCR-testes forud for kampen. På stadion vil de blive lyntestet. Seks til ti dage efter kampen skal de have foretaget en opfølgende PCR-test.
De i alt 30.000 fans skal dog ikke være på samme stadion samtidig.
– Som forsøget er designet lige nu, så skal der være 10-15 kampe med mellem 1000 og 3000 tilskuere inddelt i sektioner à 500 tilskuere.
– I nogle situationer vil tilskuerne sidde tæt, mens de i andre sektioner vil sidde med mindst to meters afstand til andre stadiongæster for at se, om der er forskel på smitterisikoen, når de er blevet hurtigtest inden.
– Vi skal se, om smitterisikoen er under den risiko, der er i samfundet i det hele taget, siger Claus Thomsen.
I forsøget er der lagt op til, at tilskuerne skal sidde uden mundbind på tribunen.
– Krav om mundbind kan bygges ind i forsøget, hvis sundhedsmyndighederne ønsker det. Men hvis man er i et afsnit med to meters afstand, er det også lige meget, om man har mundbind.
– I det øjeblik man rejser sig for at gå på toilettet eller ned for at købe noget, vil man skulle bruge mundbind, siger Claus Thomsen.
Der har ikke været tilskuere til kampe i Superligaen siden december. Dengang måtte der være op til 500 personer på stadion, hvilket inkluderede alt fra spillere og trænere til vagter og kameramænd.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
Giver VM-garanti
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM
