Stor tilskuertest i SL mangler godkendelse

30.000 tilskuere fordelt på 10-15 superligakampe skal hjælpe til at undersøge af smitterisiko på stadioner.



Der mangler en politisk godkendelse, før en stor tilskuertest blandt i alt 30.000 fodboldfans kan være med til at undersøge smitterisikoen ved at være til stede på et fodboldstadion.

Alt forarbejdet er lavet, og planerne venter på at blive effektueret. Det siger direktøren i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, til Ritzau.

– Myndighederne har gennemgået projektet og stillet os nogle spørgsmål i den forbindelse – mest af sundhedsfaglig og operationel karakter – og de spørgsmål har vi via forskningsfolket besvaret. Vi mener, at vi med rimelighed kunnet løse de spørgsmål og krav, der var.

– Så nu ligger det i realiteten og venter på, om man politisk vil sætte gang i projektet.

– Kulturministeriets genstartsteam har anbefalet, at man sætter fem millioner kroner fra deres genstartspulje af til projektet, for alle kultur- og oplevelseserhverv finder det her forsøg helt centralt.

– Resten af finansieringen skal findes, men for at man kan sætte gang i den proces, skal vi have myndighedernes godkendelse – vi har den videnskabsetiske godkendelse, siger Claus Thomsen.

Han håber, at forsøget kan gå i gang i slutningen af marts eller i begyndelsen af april. Forsøget er ikke i direkte relation med de øvrige politiske beslutninger om dansk genåbning efter coronanedlukningen.

En omfattende teststrategi er kernen i projektet. Tilskuerne skal PCR-testes forud for kampen. På stadion vil de blive lyntestet. Seks til ti dage efter kampen skal de have foretaget en opfølgende PCR-test.

De i alt 30.000 fans skal dog ikke være på samme stadion samtidig.

– Som forsøget er designet lige nu, så skal der være 10-15 kampe med mellem 1000 og 3000 tilskuere inddelt i sektioner à 500 tilskuere.

– I nogle situationer vil tilskuerne sidde tæt, mens de i andre sektioner vil sidde med mindst to meters afstand til andre stadiongæster for at se, om der er forskel på smitterisikoen, når de er blevet hurtigtest inden.

– Vi skal se, om smitterisikoen er under den risiko, der er i samfundet i det hele taget, siger Claus Thomsen.

I forsøget er der lagt op til, at tilskuerne skal sidde uden mundbind på tribunen.

– Krav om mundbind kan bygges ind i forsøget, hvis sundhedsmyndighederne ønsker det. Men hvis man er i et afsnit med to meters afstand, er det også lige meget, om man har mundbind.

– I det øjeblik man rejser sig for at gå på toilettet eller ned for at købe noget, vil man skulle bruge mundbind, siger Claus Thomsen.

Der har ikke været tilskuere til kampe i Superligaen siden december. Dengang måtte der være op til 500 personer på stadion, hvilket inkluderede alt fra spillere og trænere til vagter og kameramænd.

/ritzau/





Stopper alle forhandlinger


Stopper alle forhandlinger

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Pibekoncert til Thomas Frank

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Spøger i kæmpeklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!