HERNING (Tipsbladet): Hvis man havde smidt Darío Osorio med fødderne først i den nærliggende sø, man passerer på motorvejen på vej til og fra stadion ved Herning, kunne man mistænke den 20-årige chilener for at have lavet en hurtig fodfinte og så gået på vandet med sine kattepoter.
Den 20-årige chilener spillede en enestående flot kamp og scorede og skabte FC Midtjyllands to scoringer, og med lidt held havde 19-årige Franculino også fundet nettet mere end én gang.
Superliga-modstanderne må ligesom FC Midtjyllands forsvarsspillere til træning efterhånden være advaret om, at Franculino kan skrabe enhver bold med sig, og havde afslutningerne siddet bare en smule bedre, kunne Franculino have scoret et par mål.
Thomas Thomasberg har genopbygget FC Midtjylland på stor soliditet og disciplin i arbejdet sammen med, at de offensive enere har fået retning og rum, og FCM-cheftræneren var efter kampen særdeles godt tilfreds med det, han så fra Darío Osorio og Franculino.
– Fra starten her talte vi om, hvorvidt det kunne gå i presset, fordi han [Osorio] ikke har gået i en lige så god skole hvad det angår, siger Thomas Thomas Thomasberg.
– Der er jeg imponeret over det hårde arbejde, han har lagt for dagen, og positioneringen. Jeg synes, han har tillært sig det hurtigt sammen med Franculino.
– Jeg er imponeret over de to, lyder det fra FCM-cheftræneren.
– Det er en vanvittig flot præstation af Dario, og det sker på holdet præmisser, og det er jo fedt at se, siger Thomas Thomasberg.
En række udenlandske klubber var søndag til stede på stadion i Herning, og de fik en god fodboldkamp at se – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER