Det skal som bekendt være skidt, før det bliver godt, og skidt var det for det unge FC København-talent Oliver Højer, da sæsonen gik i gang.
En skade spændte ben for de første mange uger af sæsonen, men siden er den 17-årige midtbanespiller kommet stærkt tilbage, og lige nu er han en del af det danske U17-landshold, der om lidt skal spille EM på Cypern.
EM-deltagelsen bliver Oliver Højers anden store oplevelse i denne måned – den første fik han, da han pludselig blev udtaget til FC Københavns Superliga-mandskab til udekampen mod Silkeborg IF den 5. maj. Her sad han på bænken i hele kampen.
– Den ene lørdag var jeg inde i Parken og heppe som en sindssyg på holdet, og søndagen efter var jeg selv med i Silkeborg. Det var meget specielt pludselig at være en del af førsteholdet på den måde, men jeg prøvede at fokusere på bare at se de andre spillere som mine holdkammerater, selv om jeg i en stor del af mit liv har været fan af dem, siger Oliver Højer til Tipsbladet og sætter nogle flere ord på den regnfulde dag i Søhøjlandet, hvor han fra bænken så FCK vinde 3-0 over Silkeborg:
– Jeg havde drømt om det i virkelig lang tid. FC København har ligget i mit blod og mit hjerte, siden jeg blev født, og jeg har holdt med klubben altid. At prøve at være med på en kampdag var en utrolig oplevelse og meget stort.
– Bare det at opleve, hvordan hele setuppet er omkring en Superliga-kamp, er noget, jeg virkelig kan bruge. Det er noget helt andet, og det var fedt, for min store drøm er at komme op i FC Københavns førsteholdstrup.
Tidligere på året forlængede Oliver Højer sin kontrakt med FC København, og næste sæson kommer formentlig til at byde på masser af spilletid på U19-holdet.
Og forhåbentlig mere end det.
– At få debut på førsteholdet vil være virkelig stort, og det er det, jeg kæmper for, for jeg elsker virkelig FCK. Lige nu tager jeg det dag for dag, men selvfølgelig er mit mål for næste sæson at træne endnu mere med førsteholdet og måske få debut, siger FCK-talentet.
Gode gener
Oliver Højer har det ikke fra fremmede – i familien er der ganske stolte fodboldtraditioner.
Farmand Lars Højer spillede 211 kampe for FC København som aktiv, og storebror Casper Højer Nielsen kan ligeledes bryste sig af en flot karriere, som han i øjeblikket folder ud i den tyrkiske klub Rizespor.
I familien Højer bliver det ikke overraskende til mange timers snak om fodbold.
– Casper og jeg bor langt fra hinanden, men vi facetimer tit, så jeg får ofte talt med ham. Jeg ser ham ikke fysisk ret meget, men vi taler meget fodbold – det gør vi selvfølgelig også med vores far, fortæller Oliver Højer.
Det yngste skud på stammen i en rigtig fodbold-familie.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Øjner europæisk trofæ
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT