Lige pludselig gik FCK-talents drøm i opfyldelse

FC København-talentet Oliver Højer har i denne sæson fået lov at snuse til førsteholdet i sin favoritklub. Efter sommerferien drømmer han om at få debut.



Det skal som bekendt være skidt, før det bliver godt, og skidt var det for det unge FC København-talent Oliver Højer, da sæsonen gik i gang. 

En skade spændte ben for de første mange uger af sæsonen, men siden er den 17-årige midtbanespiller kommet stærkt tilbage, og lige nu er han en del af det danske U17-landshold, der om lidt skal spille EM på Cypern.

EM-deltagelsen bliver Oliver Højers anden store oplevelse i denne måned – den første fik han, da han pludselig blev udtaget til FC Københavns Superliga-mandskab til udekampen mod Silkeborg IF den 5. maj. Her sad han på bænken i hele kampen.

– Den ene lørdag var jeg inde i Parken og heppe som en sindssyg på holdet, og søndagen efter var jeg selv med i Silkeborg. Det var meget specielt pludselig at være en del af førsteholdet på den måde, men jeg prøvede at fokusere på bare at se de andre spillere som mine holdkammerater, selv om jeg i en stor del af mit liv har været fan af dem, siger Oliver Højer til Tipsbladet og sætter nogle flere ord på den regnfulde dag i Søhøjlandet, hvor han fra bænken så FCK vinde 3-0 over Silkeborg:

– Jeg havde drømt om det i virkelig lang tid. FC København har ligget i mit blod og mit hjerte, siden jeg blev født, og jeg har holdt med klubben altid. At prøve at være med på en kampdag var en utrolig oplevelse og meget stort.

– Bare det at opleve, hvordan hele setuppet er omkring en Superliga-kamp, er noget, jeg virkelig kan bruge. Det er noget helt andet, og det var fedt, for min store drøm er at komme op i FC Københavns førsteholdstrup.

Tidligere på året forlængede Oliver Højer sin kontrakt med FC København, og næste sæson kommer formentlig til at byde på masser af spilletid på U19-holdet.

Og forhåbentlig mere end det.

– At få debut på førsteholdet vil være virkelig stort, og det er det, jeg kæmper for, for jeg elsker virkelig FCK. Lige nu tager jeg det dag for dag, men selvfølgelig er mit mål for næste sæson at træne endnu mere med førsteholdet og måske få debut, siger FCK-talentet.

Gode gener
Oliver Højer har det ikke fra fremmede – i familien er der ganske stolte fodboldtraditioner.

Farmand Lars Højer spillede 211 kampe for FC København som aktiv, og storebror Casper Højer Nielsen kan ligeledes bryste sig af en flot karriere, som han i øjeblikket folder ud i den tyrkiske klub Rizespor.

I familien Højer bliver det ikke overraskende til mange timers snak om fodbold.

– Casper og jeg bor langt fra hinanden, men vi facetimer tit, så jeg får ofte talt med ham. Jeg ser ham ikke fysisk ret meget, men vi taler meget fodbold – det gør vi selvfølgelig også med vores far, fortæller Oliver Højer.

Det yngste skud på stammen i en rigtig fodbold-familie.





Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

FC København-stjerne straffes af UEFA

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Færdig i FC Midtjylland?

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Samler informationer om FCK’er

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Sæsonens hurtigste hattrick



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Medie peger på FC København

Vild udtalelse om Nathan Trott

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Manchester United jagter Liverpool-profil

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Choktransfer?

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Han skal jo være Brøndby-mand

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Superliga-stortalenter topper international liste

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

– Det er absolut bekymrende!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco