Lige pludselig gik FCK-talents drøm i opfyldelse

FC København-talentet Oliver Højer har i denne sæson fået lov at snuse til førsteholdet i sin favoritklub. Efter sommerferien drømmer han om at få debut.



Det skal som bekendt være skidt, før det bliver godt, og skidt var det for det unge FC København-talent Oliver Højer, da sæsonen gik i gang. 

En skade spændte ben for de første mange uger af sæsonen, men siden er den 17-årige midtbanespiller kommet stærkt tilbage, og lige nu er han en del af det danske U17-landshold, der om lidt skal spille EM på Cypern.

EM-deltagelsen bliver Oliver Højers anden store oplevelse i denne måned – den første fik han, da han pludselig blev udtaget til FC Københavns Superliga-mandskab til udekampen mod Silkeborg IF den 5. maj. Her sad han på bænken i hele kampen.

– Den ene lørdag var jeg inde i Parken og heppe som en sindssyg på holdet, og søndagen efter var jeg selv med i Silkeborg. Det var meget specielt pludselig at være en del af førsteholdet på den måde, men jeg prøvede at fokusere på bare at se de andre spillere som mine holdkammerater, selv om jeg i en stor del af mit liv har været fan af dem, siger Oliver Højer til Tipsbladet og sætter nogle flere ord på den regnfulde dag i Søhøjlandet, hvor han fra bænken så FCK vinde 3-0 over Silkeborg:

– Jeg havde drømt om det i virkelig lang tid. FC København har ligget i mit blod og mit hjerte, siden jeg blev født, og jeg har holdt med klubben altid. At prøve at være med på en kampdag var en utrolig oplevelse og meget stort.

– Bare det at opleve, hvordan hele setuppet er omkring en Superliga-kamp, er noget, jeg virkelig kan bruge. Det er noget helt andet, og det var fedt, for min store drøm er at komme op i FC Københavns førsteholdstrup.

Tidligere på året forlængede Oliver Højer sin kontrakt med FC København, og næste sæson kommer formentlig til at byde på masser af spilletid på U19-holdet.

Og forhåbentlig mere end det.

– At få debut på førsteholdet vil være virkelig stort, og det er det, jeg kæmper for, for jeg elsker virkelig FCK. Lige nu tager jeg det dag for dag, men selvfølgelig er mit mål for næste sæson at træne endnu mere med førsteholdet og måske få debut, siger FCK-talentet.

Gode gener
Oliver Højer har det ikke fra fremmede – i familien er der ganske stolte fodboldtraditioner.

Farmand Lars Højer spillede 211 kampe for FC København som aktiv, og storebror Casper Højer Nielsen kan ligeledes bryste sig af en flot karriere, som han i øjeblikket folder ud i den tyrkiske klub Rizespor.

I familien Højer bliver det ikke overraskende til mange timers snak om fodbold.

– Casper og jeg bor langt fra hinanden, men vi facetimer tit, så jeg får ofte talt med ham. Jeg ser ham ikke fysisk ret meget, men vi taler meget fodbold – det gør vi selvfølgelig også med vores far, fortæller Oliver Højer.

Det yngste skud på stammen i en rigtig fodbold-familie.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

I chok over Manchester United

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Nu er Dreyer historisk

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

631 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Bo Henriksen lander TV-job

‘Han tisser isterninger’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

‘Det er tæt på uforklarligt’

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Medier revser Real Madrid-træner

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’