Det skal som bekendt være skidt, før det bliver godt, og skidt var det for det unge FC København-talent Oliver Højer, da sæsonen gik i gang.
En skade spændte ben for de første mange uger af sæsonen, men siden er den 17-årige midtbanespiller kommet stærkt tilbage, og lige nu er han en del af det danske U17-landshold, der om lidt skal spille EM på Cypern.
EM-deltagelsen bliver Oliver Højers anden store oplevelse i denne måned – den første fik han, da han pludselig blev udtaget til FC Københavns Superliga-mandskab til udekampen mod Silkeborg IF den 5. maj. Her sad han på bænken i hele kampen.
– Den ene lørdag var jeg inde i Parken og heppe som en sindssyg på holdet, og søndagen efter var jeg selv med i Silkeborg. Det var meget specielt pludselig at være en del af førsteholdet på den måde, men jeg prøvede at fokusere på bare at se de andre spillere som mine holdkammerater, selv om jeg i en stor del af mit liv har været fan af dem, siger Oliver Højer til Tipsbladet og sætter nogle flere ord på den regnfulde dag i Søhøjlandet, hvor han fra bænken så FCK vinde 3-0 over Silkeborg:
– Jeg havde drømt om det i virkelig lang tid. FC København har ligget i mit blod og mit hjerte, siden jeg blev født, og jeg har holdt med klubben altid. At prøve at være med på en kampdag var en utrolig oplevelse og meget stort.
– Bare det at opleve, hvordan hele setuppet er omkring en Superliga-kamp, er noget, jeg virkelig kan bruge. Det er noget helt andet, og det var fedt, for min store drøm er at komme op i FC Københavns førsteholdstrup.
Tidligere på året forlængede Oliver Højer sin kontrakt med FC København, og næste sæson kommer formentlig til at byde på masser af spilletid på U19-holdet.
Og forhåbentlig mere end det.
– At få debut på førsteholdet vil være virkelig stort, og det er det, jeg kæmper for, for jeg elsker virkelig FCK. Lige nu tager jeg det dag for dag, men selvfølgelig er mit mål for næste sæson at træne endnu mere med førsteholdet og måske få debut, siger FCK-talentet.
Gode gener
Oliver Højer har det ikke fra fremmede – i familien er der ganske stolte fodboldtraditioner.
Farmand Lars Højer spillede 211 kampe for FC København som aktiv, og storebror Casper Højer Nielsen kan ligeledes bryste sig af en flot karriere, som han i øjeblikket folder ud i den tyrkiske klub Rizespor.
I familien Højer bliver det ikke overraskende til mange timers snak om fodbold.
– Casper og jeg bor langt fra hinanden, men vi facetimer tit, så jeg får ofte talt med ham. Jeg ser ham ikke fysisk ret meget, men vi taler meget fodbold – det gør vi selvfølgelig også med vores far, fortæller Oliver Højer.
Det yngste skud på stammen i en rigtig fodbold-familie.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
AVIS
Ny melding om fremtiden
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation