Det skal som bekendt være skidt, før det bliver godt, og skidt var det for det unge FC København-talent Oliver Højer, da sæsonen gik i gang.
En skade spændte ben for de første mange uger af sæsonen, men siden er den 17-årige midtbanespiller kommet stærkt tilbage, og lige nu er han en del af det danske U17-landshold, der om lidt skal spille EM på Cypern.
EM-deltagelsen bliver Oliver Højers anden store oplevelse i denne måned – den første fik han, da han pludselig blev udtaget til FC Københavns Superliga-mandskab til udekampen mod Silkeborg IF den 5. maj. Her sad han på bænken i hele kampen.
– Den ene lørdag var jeg inde i Parken og heppe som en sindssyg på holdet, og søndagen efter var jeg selv med i Silkeborg. Det var meget specielt pludselig at være en del af førsteholdet på den måde, men jeg prøvede at fokusere på bare at se de andre spillere som mine holdkammerater, selv om jeg i en stor del af mit liv har været fan af dem, siger Oliver Højer til Tipsbladet og sætter nogle flere ord på den regnfulde dag i Søhøjlandet, hvor han fra bænken så FCK vinde 3-0 over Silkeborg:
– Jeg havde drømt om det i virkelig lang tid. FC København har ligget i mit blod og mit hjerte, siden jeg blev født, og jeg har holdt med klubben altid. At prøve at være med på en kampdag var en utrolig oplevelse og meget stort.
– Bare det at opleve, hvordan hele setuppet er omkring en Superliga-kamp, er noget, jeg virkelig kan bruge. Det er noget helt andet, og det var fedt, for min store drøm er at komme op i FC Københavns førsteholdstrup.
Tidligere på året forlængede Oliver Højer sin kontrakt med FC København, og næste sæson kommer formentlig til at byde på masser af spilletid på U19-holdet.
Og forhåbentlig mere end det.
– At få debut på førsteholdet vil være virkelig stort, og det er det, jeg kæmper for, for jeg elsker virkelig FCK. Lige nu tager jeg det dag for dag, men selvfølgelig er mit mål for næste sæson at træne endnu mere med førsteholdet og måske få debut, siger FCK-talentet.
Gode gener
Oliver Højer har det ikke fra fremmede – i familien er der ganske stolte fodboldtraditioner.
Farmand Lars Højer spillede 211 kampe for FC København som aktiv, og storebror Casper Højer Nielsen kan ligeledes bryste sig af en flot karriere, som han i øjeblikket folder ud i den tyrkiske klub Rizespor.
I familien Højer bliver det ikke overraskende til mange timers snak om fodbold.
– Casper og jeg bor langt fra hinanden, men vi facetimer tit, så jeg får ofte talt med ham. Jeg ser ham ikke fysisk ret meget, men vi taler meget fodbold – det gør vi selvfølgelig også med vores far, fortæller Oliver Højer.
Det yngste skud på stammen i en rigtig fodbold-familie.
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE