AGF-profil forbavset over Brian Riemers fyring

Det var ikke alle, der havde set Brian Riemers fyring som Anderlecht-træner komme.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er selvfølgelig ikke øverst på dagsordenen til en torsdags-træning i AGF, hvad der sker otte-ni timers kørsel væk i Bruxelles hos storklubben Anderlecht.

Men spørgsmålet dukker nu alligevel op denne meget sene sensommerdag i det århusianske, for midtbanespilleren Kristian Arnstad er netop rykket fra Anderlecht til AGF, efter nordmanden i slutningen af transfervinduet blev tilgængelig for en transfer.

Det var AGF og klubbens sportschef Stig Inge Bjørnebye særdeles godt tilfreds med, og havde Arnstad spillet mere i sidste sæson og haft mere udsigt til spilletid i denne, kan man spekulere over, om den attraktive norske U/21-landsholdsanfører nu også var havnet i Danmark.

Men det er han, og det gode minder, han har med sig, også selv om 641 minutter på minutten i ligaen i sidste sæson, en halvering fra sæsonen før, ikke var det, nordmanden havde håbet på.

– Jeg vil sige det sådan, at jeg kom som et barn og tog afsted som en mand. Jeg er på sin vis blevet voksen der. Der er rigtig meget både på og uden for banen, jeg vil tage med mig videre.

– Jeg har lært meget af gode spillere og gode trænere. Det prøver jeg at tage med mig her, samtidig med at jeg kan lære nyt her, siger Kristian Arnstad.

274335

Kristian Arnstad (til venstre) i debuten for AGF i søndags mod Silkeborg IF. Foto: Alamy

I Belgien har der været særdeles splittede meninger om Brian Riemer og Anderlecht, der på den ene side glippede mesterskabet, men på den anden dårligt nok har tabt i 2024 før et tungt hjemmebane-nederlag til Genk i tirsdags.

Riemers fyring har overrasket mange i Belgien og fodboldmiljøet, og da Tipsbladet spørger nordmanden til Riemers fyring i storklubben, lader det heller ikke til at have været noget, den nyslåede AGF-spiller havde set for sig.

– Jeg hørte det først her til morgen, da jeg læste det. Jeg er overrasket. Jeg ønsker min tidligere træner Brian alt held og lykke fremover, siger Kristian Arnstad, der før sit skifte til AGF havde vendt klubben med Anderlechts danske spillere og trænere for at få deres input om AGF og Superligaen.

Kristian Arnstad spillede i Anderlecht som ungdomsspiller fra 2019, hvor han skiftede fra Stabæk, og et par år frem.

Gennembruddet kom i sæsonen 2022/23, hvor Arnstad spillede i 28 kampe i belgisk klubfodbold og i 15 opgør i Conference League.

Kristian Arnstad, der spiller på den centrale midtbane, er også anfører for Belgiens U/21-landshold.

AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er ekstremt glad for, det lykkedes at hente Arnstad. Læs mere om det her.







TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Den første i næsten 40 år



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Færdig i FC Midtjylland?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

UEFA med ny stor FC København-straf

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bo Svensson i spil til stort job

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Samler informationer om FCK’er

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vild udtalelse om Nathan Trott

I svime over Højlund

Arsenal skuffer mod bundprop

Manchester United jagter Liverpool-profil

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus