ÅRHUS (Tipsbladet): Det er selvfølgelig ikke øverst på dagsordenen til en torsdags-træning i AGF, hvad der sker otte-ni timers kørsel væk i Bruxelles hos storklubben Anderlecht.
Men spørgsmålet dukker nu alligevel op denne meget sene sensommerdag i det århusianske, for midtbanespilleren Kristian Arnstad er netop rykket fra Anderlecht til AGF, efter nordmanden i slutningen af transfervinduet blev tilgængelig for en transfer.
Det var AGF og klubbens sportschef Stig Inge Bjørnebye særdeles godt tilfreds med, og havde Arnstad spillet mere i sidste sæson og haft mere udsigt til spilletid i denne, kan man spekulere over, om den attraktive norske U/21-landsholdsanfører nu også var havnet i Danmark.
Men det er han, og det gode minder, han har med sig, også selv om 641 minutter på minutten i ligaen i sidste sæson, en halvering fra sæsonen før, ikke var det, nordmanden havde håbet på.
– Jeg vil sige det sådan, at jeg kom som et barn og tog afsted som en mand. Jeg er på sin vis blevet voksen der. Der er rigtig meget både på og uden for banen, jeg vil tage med mig videre.
– Jeg har lært meget af gode spillere og gode trænere. Det prøver jeg at tage med mig her, samtidig med at jeg kan lære nyt her, siger Kristian Arnstad.

I Belgien har der været særdeles splittede meninger om Brian Riemer og Anderlecht, der på den ene side glippede mesterskabet, men på den anden dårligt nok har tabt i 2024 før et tungt hjemmebane-nederlag til Genk i tirsdags.
Riemers fyring har overrasket mange i Belgien og fodboldmiljøet, og da Tipsbladet spørger nordmanden til Riemers fyring i storklubben, lader det heller ikke til at have været noget, den nyslåede AGF-spiller havde set for sig.
– Jeg hørte det først her til morgen, da jeg læste det. Jeg er overrasket. Jeg ønsker min tidligere træner Brian alt held og lykke fremover, siger Kristian Arnstad, der før sit skifte til AGF havde vendt klubben med Anderlechts danske spillere og trænere for at få deres input om AGF og Superligaen.
Kristian Arnstad spillede i Anderlecht som ungdomsspiller fra 2019, hvor han skiftede fra Stabæk, og et par år frem.
Gennembruddet kom i sæsonen 2022/23, hvor Arnstad spillede i 28 kampe i belgisk klubfodbold og i 15 opgør i Conference League.
Kristian Arnstad, der spiller på den centrale midtbane, er også anfører for Belgiens U/21-landshold.
AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er ekstremt glad for, det lykkedes at hente Arnstad. Læs mere om det her.
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
I svime over Oscar Schwartau
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
AVIS
Det kommer til at trække ud
Marokko er blevet fodboldens mekka
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
I chok over Nicolai Poulsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
AVIS
Intet aftryk!
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Vild Diant Ramaj-historie
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE