AGF-profil forbavset over Brian Riemers fyring

Det var ikke alle, der havde set Brian Riemers fyring som Anderlecht-træner komme.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er selvfølgelig ikke øverst på dagsordenen til en torsdags-træning i AGF, hvad der sker otte-ni timers kørsel væk i Bruxelles hos storklubben Anderlecht.

Men spørgsmålet dukker nu alligevel op denne meget sene sensommerdag i det århusianske, for midtbanespilleren Kristian Arnstad er netop rykket fra Anderlecht til AGF, efter nordmanden i slutningen af transfervinduet blev tilgængelig for en transfer.

Det var AGF og klubbens sportschef Stig Inge Bjørnebye særdeles godt tilfreds med, og havde Arnstad spillet mere i sidste sæson og haft mere udsigt til spilletid i denne, kan man spekulere over, om den attraktive norske U/21-landsholdsanfører nu også var havnet i Danmark.

Men det er han, og det gode minder, han har med sig, også selv om 641 minutter på minutten i ligaen i sidste sæson, en halvering fra sæsonen før, ikke var det, nordmanden havde håbet på.

– Jeg vil sige det sådan, at jeg kom som et barn og tog afsted som en mand. Jeg er på sin vis blevet voksen der. Der er rigtig meget både på og uden for banen, jeg vil tage med mig videre.

– Jeg har lært meget af gode spillere og gode trænere. Det prøver jeg at tage med mig her, samtidig med at jeg kan lære nyt her, siger Kristian Arnstad.

274335

Kristian Arnstad (til venstre) i debuten for AGF i søndags mod Silkeborg IF. Foto: Alamy

I Belgien har der været særdeles splittede meninger om Brian Riemer og Anderlecht, der på den ene side glippede mesterskabet, men på den anden dårligt nok har tabt i 2024 før et tungt hjemmebane-nederlag til Genk i tirsdags.

Riemers fyring har overrasket mange i Belgien og fodboldmiljøet, og da Tipsbladet spørger nordmanden til Riemers fyring i storklubben, lader det heller ikke til at have været noget, den nyslåede AGF-spiller havde set for sig.

– Jeg hørte det først her til morgen, da jeg læste det. Jeg er overrasket. Jeg ønsker min tidligere træner Brian alt held og lykke fremover, siger Kristian Arnstad, der før sit skifte til AGF havde vendt klubben med Anderlechts danske spillere og trænere for at få deres input om AGF og Superligaen.

Kristian Arnstad spillede i Anderlecht som ungdomsspiller fra 2019, hvor han skiftede fra Stabæk, og et par år frem.

Gennembruddet kom i sæsonen 2022/23, hvor Arnstad spillede i 28 kampe i belgisk klubfodbold og i 15 opgør i Conference League.

Kristian Arnstad, der spiller på den centrale midtbane, er også anfører for Belgiens U/21-landshold.

AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er ekstremt glad for, det lykkedes at hente Arnstad. Læs mere om det her.





Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Brøndby IF – Randers FC



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Højlund med helterolle for Napoli

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Brian Riemer giver råd til storklub

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Tæt på utrolig kamprekord

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!