AGF-profil forbavset over Brian Riemers fyring

Det var ikke alle, der havde set Brian Riemers fyring som Anderlecht-træner komme.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er selvfølgelig ikke øverst på dagsordenen til en torsdags-træning i AGF, hvad der sker otte-ni timers kørsel væk i Bruxelles hos storklubben Anderlecht.

Men spørgsmålet dukker nu alligevel op denne meget sene sensommerdag i det århusianske, for midtbanespilleren Kristian Arnstad er netop rykket fra Anderlecht til AGF, efter nordmanden i slutningen af transfervinduet blev tilgængelig for en transfer.

Det var AGF og klubbens sportschef Stig Inge Bjørnebye særdeles godt tilfreds med, og havde Arnstad spillet mere i sidste sæson og haft mere udsigt til spilletid i denne, kan man spekulere over, om den attraktive norske U/21-landsholdsanfører nu også var havnet i Danmark.

Men det er han, og det gode minder, han har med sig, også selv om 641 minutter på minutten i ligaen i sidste sæson, en halvering fra sæsonen før, ikke var det, nordmanden havde håbet på.

– Jeg vil sige det sådan, at jeg kom som et barn og tog afsted som en mand. Jeg er på sin vis blevet voksen der. Der er rigtig meget både på og uden for banen, jeg vil tage med mig videre.

– Jeg har lært meget af gode spillere og gode trænere. Det prøver jeg at tage med mig her, samtidig med at jeg kan lære nyt her, siger Kristian Arnstad.

274335

Kristian Arnstad (til venstre) i debuten for AGF i søndags mod Silkeborg IF. Foto: Alamy

I Belgien har der været særdeles splittede meninger om Brian Riemer og Anderlecht, der på den ene side glippede mesterskabet, men på den anden dårligt nok har tabt i 2024 før et tungt hjemmebane-nederlag til Genk i tirsdags.

Riemers fyring har overrasket mange i Belgien og fodboldmiljøet, og da Tipsbladet spørger nordmanden til Riemers fyring i storklubben, lader det heller ikke til at have været noget, den nyslåede AGF-spiller havde set for sig.

– Jeg hørte det først her til morgen, da jeg læste det. Jeg er overrasket. Jeg ønsker min tidligere træner Brian alt held og lykke fremover, siger Kristian Arnstad, der før sit skifte til AGF havde vendt klubben med Anderlechts danske spillere og trænere for at få deres input om AGF og Superligaen.

Kristian Arnstad spillede i Anderlecht som ungdomsspiller fra 2019, hvor han skiftede fra Stabæk, og et par år frem.

Gennembruddet kom i sæsonen 2022/23, hvor Arnstad spillede i 28 kampe i belgisk klubfodbold og i 15 opgør i Conference League.

Kristian Arnstad, der spiller på den centrale midtbane, er også anfører for Belgiens U/21-landshold.

AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er ekstremt glad for, det lykkedes at hente Arnstad. Læs mere om det her.





Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt




LIVE

LIVE: ‘Jeg laver ikke en Ove C på dig’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

10 spillere nægtet indrejse til USA

Betyder det David Nielsen-fyring?

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Mileta Rajovic i stor optur

Vil have ham væk fra FC København

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

23 røde kort i vanvidskamp

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

– Han har måske været lagt lidt på is



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Var direkte fra træningsbanen

Kæmpe kærlighedserklæring

Froholdt på tavlen i storkamp

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand