AGF-profil forbavset over Brian Riemers fyring

Det var ikke alle, der havde set Brian Riemers fyring som Anderlecht-træner komme.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er selvfølgelig ikke øverst på dagsordenen til en torsdags-træning i AGF, hvad der sker otte-ni timers kørsel væk i Bruxelles hos storklubben Anderlecht.

Men spørgsmålet dukker nu alligevel op denne meget sene sensommerdag i det århusianske, for midtbanespilleren Kristian Arnstad er netop rykket fra Anderlecht til AGF, efter nordmanden i slutningen af transfervinduet blev tilgængelig for en transfer.

Det var AGF og klubbens sportschef Stig Inge Bjørnebye særdeles godt tilfreds med, og havde Arnstad spillet mere i sidste sæson og haft mere udsigt til spilletid i denne, kan man spekulere over, om den attraktive norske U/21-landsholdsanfører nu også var havnet i Danmark.

Men det er han, og det gode minder, han har med sig, også selv om 641 minutter på minutten i ligaen i sidste sæson, en halvering fra sæsonen før, ikke var det, nordmanden havde håbet på.

– Jeg vil sige det sådan, at jeg kom som et barn og tog afsted som en mand. Jeg er på sin vis blevet voksen der. Der er rigtig meget både på og uden for banen, jeg vil tage med mig videre.

– Jeg har lært meget af gode spillere og gode trænere. Det prøver jeg at tage med mig her, samtidig med at jeg kan lære nyt her, siger Kristian Arnstad.

274335

Kristian Arnstad (til venstre) i debuten for AGF i søndags mod Silkeborg IF. Foto: Alamy

I Belgien har der været særdeles splittede meninger om Brian Riemer og Anderlecht, der på den ene side glippede mesterskabet, men på den anden dårligt nok har tabt i 2024 før et tungt hjemmebane-nederlag til Genk i tirsdags.

Riemers fyring har overrasket mange i Belgien og fodboldmiljøet, og da Tipsbladet spørger nordmanden til Riemers fyring i storklubben, lader det heller ikke til at have været noget, den nyslåede AGF-spiller havde set for sig.

– Jeg hørte det først her til morgen, da jeg læste det. Jeg er overrasket. Jeg ønsker min tidligere træner Brian alt held og lykke fremover, siger Kristian Arnstad, der før sit skifte til AGF havde vendt klubben med Anderlechts danske spillere og trænere for at få deres input om AGF og Superligaen.

Kristian Arnstad spillede i Anderlecht som ungdomsspiller fra 2019, hvor han skiftede fra Stabæk, og et par år frem.

Gennembruddet kom i sæsonen 2022/23, hvor Arnstad spillede i 28 kampe i belgisk klubfodbold og i 15 opgør i Conference League.

Kristian Arnstad, der spiller på den centrale midtbane, er også anfører for Belgiens U/21-landshold.

AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er ekstremt glad for, det lykkedes at hente Arnstad. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Delaney afslører dialog