Ny AGF-profil fik tilbud fra Premier League

AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er særdeles tilfreds med, at AGF til sidst i transfervinduet fik held til at købe Kristian Arnstad af Anderlecht.



ÅRHUS (Tipsbladet): I bragende solskin på en afspærret Ingerslevs Boulevard i den sydlige udkant af centrum i Århus kunne tusinder af AGF-fans lørdag eftermiddag glæde sig over, at klubben præsenterede en ny midtbanespiller.

Det var norske Kristian Arnstad, der blev annonceret til den årlige Aarhus Walk ned til stadion og den efterfølgende hjemmekamp mod FC Nordsjælland, og selv om de færreste havde set ham spille for Anderlecht eller Norges ungdomslandshold, var der en fælles bevidsthed om, at AGF presser på for at holde sig i toppen efter en fornem august måned.

Én af dem, der kender Kristian Arnstad rigtig godt, er AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye, der i den grad har set midtbanespilleren.

Og den norske AGF-chef gjorde i et fælles transfer-interview tirsdag eftermiddag med blandt andre Tipsbladet intet for at skjule, at han var særdeles glad for at få den handel i hus, selv om den tog tid.

– Jeg kender ham og også hans agent godt. Jeg kender også faderen ret godt. Så det var en naturlig dialog. Det var ret tæt var første dag. Vi præsenterede projektet, og de talte med andre end mig, eksempelvis Uwe. Jeg var meget overbevist om, at han ville passe ind i alt det, vi kigger efter .Og jeg tror også, han kunne se sig selv i vores projekt, og det gjorde det hele meget lettere, siger Stig Inge Bjørnebye.

– Jo bedre, det går, og jo mere, man kan præsentere, jo mere attraktiv bliver man som klub. Jeg synes, det tjener til klubbens kredit, at vi kan tiltrække en spiller som ham.

– For han havde indlysende andre muligheder. Anderlecht har i tidligere transfervinduer afvist tilbud på, jeg tror det var fem millioner pund, fra Premier League og lignende. Men han besluttede, at han ville spille mere, siger Stig Inge Bjørnebye.

Den daværende Premier League-klub Burnley med Vincent Kompany (i dag cheftræner i Bayern München) i front forsøgte sidste år at købe Arnstad fri af Anderlecht.

I sidste måned blev blandt andre Rangers FC og Rapid Wien sat i forbindelse med midtbanespilleren, efter Arnstad og hans bagland ikke vist interesse i at forlænge kontrakten i Bruxelles-klubben, der havde papir på nordmanden indtil sommeren 2025.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

‘Ronaldo vinder kampen’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Katastrofe for Jack Grealish

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Viaplay hæver priserne

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

AGF mangler flere profiler mod OB

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste