Ny AGF-profil fik tilbud fra Premier League

AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er særdeles tilfreds med, at AGF til sidst i transfervinduet fik held til at købe Kristian Arnstad af Anderlecht.



ÅRHUS (Tipsbladet): I bragende solskin på en afspærret Ingerslevs Boulevard i den sydlige udkant af centrum i Århus kunne tusinder af AGF-fans lørdag eftermiddag glæde sig over, at klubben præsenterede en ny midtbanespiller.

Det var norske Kristian Arnstad, der blev annonceret til den årlige Aarhus Walk ned til stadion og den efterfølgende hjemmekamp mod FC Nordsjælland, og selv om de færreste havde set ham spille for Anderlecht eller Norges ungdomslandshold, var der en fælles bevidsthed om, at AGF presser på for at holde sig i toppen efter en fornem august måned.

Én af dem, der kender Kristian Arnstad rigtig godt, er AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye, der i den grad har set midtbanespilleren.

Og den norske AGF-chef gjorde i et fælles transfer-interview tirsdag eftermiddag med blandt andre Tipsbladet intet for at skjule, at han var særdeles glad for at få den handel i hus, selv om den tog tid.

– Jeg kender ham og også hans agent godt. Jeg kender også faderen ret godt. Så det var en naturlig dialog. Det var ret tæt var første dag. Vi præsenterede projektet, og de talte med andre end mig, eksempelvis Uwe. Jeg var meget overbevist om, at han ville passe ind i alt det, vi kigger efter .Og jeg tror også, han kunne se sig selv i vores projekt, og det gjorde det hele meget lettere, siger Stig Inge Bjørnebye.

– Jo bedre, det går, og jo mere, man kan præsentere, jo mere attraktiv bliver man som klub. Jeg synes, det tjener til klubbens kredit, at vi kan tiltrække en spiller som ham.

– For han havde indlysende andre muligheder. Anderlecht har i tidligere transfervinduer afvist tilbud på, jeg tror det var fem millioner pund, fra Premier League og lignende. Men han besluttede, at han ville spille mere, siger Stig Inge Bjørnebye.

Den daværende Premier League-klub Burnley med Vincent Kompany (i dag cheftræner i Bayern München) i front forsøgte sidste år at købe Arnstad fri af Anderlecht.

I sidste måned blev blandt andre Rangers FC og Rapid Wien sat i forbindelse med midtbanespilleren, efter Arnstad og hans bagland ikke vist interesse i at forlænge kontrakten i Bruxelles-klubben, der havde papir på nordmanden indtil sommeren 2025.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Brøndby IF – FC København

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Real Madrid – Athletic Club

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

UEFA med vild ændring

Dansk profil færdig i tysk klub, men