Ny AGF-profil fik tilbud fra Premier League

AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er særdeles tilfreds med, at AGF til sidst i transfervinduet fik held til at købe Kristian Arnstad af Anderlecht.



ÅRHUS (Tipsbladet): I bragende solskin på en afspærret Ingerslevs Boulevard i den sydlige udkant af centrum i Århus kunne tusinder af AGF-fans lørdag eftermiddag glæde sig over, at klubben præsenterede en ny midtbanespiller.

Det var norske Kristian Arnstad, der blev annonceret til den årlige Aarhus Walk ned til stadion og den efterfølgende hjemmekamp mod FC Nordsjælland, og selv om de færreste havde set ham spille for Anderlecht eller Norges ungdomslandshold, var der en fælles bevidsthed om, at AGF presser på for at holde sig i toppen efter en fornem august måned.

Én af dem, der kender Kristian Arnstad rigtig godt, er AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye, der i den grad har set midtbanespilleren.

Og den norske AGF-chef gjorde i et fælles transfer-interview tirsdag eftermiddag med blandt andre Tipsbladet intet for at skjule, at han var særdeles glad for at få den handel i hus, selv om den tog tid.

– Jeg kender ham og også hans agent godt. Jeg kender også faderen ret godt. Så det var en naturlig dialog. Det var ret tæt var første dag. Vi præsenterede projektet, og de talte med andre end mig, eksempelvis Uwe. Jeg var meget overbevist om, at han ville passe ind i alt det, vi kigger efter .Og jeg tror også, han kunne se sig selv i vores projekt, og det gjorde det hele meget lettere, siger Stig Inge Bjørnebye.

– Jo bedre, det går, og jo mere, man kan præsentere, jo mere attraktiv bliver man som klub. Jeg synes, det tjener til klubbens kredit, at vi kan tiltrække en spiller som ham.

– For han havde indlysende andre muligheder. Anderlecht har i tidligere transfervinduer afvist tilbud på, jeg tror det var fem millioner pund, fra Premier League og lignende. Men han besluttede, at han ville spille mere, siger Stig Inge Bjørnebye.

Den daværende Premier League-klub Burnley med Vincent Kompany (i dag cheftræner i Bayern München) i front forsøgte sidste år at købe Arnstad fri af Anderlecht.

I sidste måned blev blandt andre Rangers FC og Rapid Wien sat i forbindelse med midtbanespilleren, efter Arnstad og hans bagland ikke vist interesse i at forlænge kontrakten i Bruxelles-klubben, der havde papir på nordmanden indtil sommeren 2025.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

‘De har grinet deres røv i laser’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet

Superliga-klub bedst i hele verden

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Har været uenig med Steve Cooper

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende

Glem det, Leicester!

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Nu er han pludselig syg

Mathias Zanka går viralt

Tung torsdagskamp i Porto

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’