Ny AGF-profil fik tilbud fra Premier League

AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye er særdeles tilfreds med, at AGF til sidst i transfervinduet fik held til at købe Kristian Arnstad af Anderlecht.



ÅRHUS (Tipsbladet): I bragende solskin på en afspærret Ingerslevs Boulevard i den sydlige udkant af centrum i Århus kunne tusinder af AGF-fans lørdag eftermiddag glæde sig over, at klubben præsenterede en ny midtbanespiller.

Det var norske Kristian Arnstad, der blev annonceret til den årlige Aarhus Walk ned til stadion og den efterfølgende hjemmekamp mod FC Nordsjælland, og selv om de færreste havde set ham spille for Anderlecht eller Norges ungdomslandshold, var der en fælles bevidsthed om, at AGF presser på for at holde sig i toppen efter en fornem august måned.

Én af dem, der kender Kristian Arnstad rigtig godt, er AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye, der i den grad har set midtbanespilleren.

Og den norske AGF-chef gjorde i et fælles transfer-interview tirsdag eftermiddag med blandt andre Tipsbladet intet for at skjule, at han var særdeles glad for at få den handel i hus, selv om den tog tid.

– Jeg kender ham og også hans agent godt. Jeg kender også faderen ret godt. Så det var en naturlig dialog. Det var ret tæt var første dag. Vi præsenterede projektet, og de talte med andre end mig, eksempelvis Uwe. Jeg var meget overbevist om, at han ville passe ind i alt det, vi kigger efter .Og jeg tror også, han kunne se sig selv i vores projekt, og det gjorde det hele meget lettere, siger Stig Inge Bjørnebye.

– Jo bedre, det går, og jo mere, man kan præsentere, jo mere attraktiv bliver man som klub. Jeg synes, det tjener til klubbens kredit, at vi kan tiltrække en spiller som ham.

– For han havde indlysende andre muligheder. Anderlecht har i tidligere transfervinduer afvist tilbud på, jeg tror det var fem millioner pund, fra Premier League og lignende. Men han besluttede, at han ville spille mere, siger Stig Inge Bjørnebye.

Den daværende Premier League-klub Burnley med Vincent Kompany (i dag cheftræner i Bayern München) i front forsøgte sidste år at købe Arnstad fri af Anderlecht.

I sidste måned blev blandt andre Rangers FC og Rapid Wien sat i forbindelse med midtbanespilleren, efter Arnstad og hans bagland ikke vist interesse i at forlænge kontrakten i Bruxelles-klubben, der havde papir på nordmanden indtil sommeren 2025.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Hold da op – den er helt gal

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Raser over dansk stjerne

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dorgu blev helten for Manchester United

Eriksen med kontant udmelding

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Det har taget røven på Steve Cooper

City-ejer sælger klub

Presset Frank: Her er vores store problem

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Forlænger med to Superliga-talenter

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge