ÅRHUS (Tipsbladet): I bragende solskin på en afspærret Ingerslevs Boulevard i den sydlige udkant af centrum i Århus kunne tusinder af AGF-fans lørdag eftermiddag glæde sig over, at klubben præsenterede en ny midtbanespiller.
Det var norske Kristian Arnstad, der blev annonceret til den årlige Aarhus Walk ned til stadion og den efterfølgende hjemmekamp mod FC Nordsjælland, og selv om de færreste havde set ham spille for Anderlecht eller Norges ungdomslandshold, var der en fælles bevidsthed om, at AGF presser på for at holde sig i toppen efter en fornem august måned.
Én af dem, der kender Kristian Arnstad rigtig godt, er AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye, der i den grad har set midtbanespilleren.
Og den norske AGF-chef gjorde i et fælles transfer-interview tirsdag eftermiddag med blandt andre Tipsbladet intet for at skjule, at han var særdeles glad for at få den handel i hus, selv om den tog tid.
– Jeg kender ham og også hans agent godt. Jeg kender også faderen ret godt. Så det var en naturlig dialog. Det var ret tæt var første dag. Vi præsenterede projektet, og de talte med andre end mig, eksempelvis Uwe. Jeg var meget overbevist om, at han ville passe ind i alt det, vi kigger efter .Og jeg tror også, han kunne se sig selv i vores projekt, og det gjorde det hele meget lettere, siger Stig Inge Bjørnebye.
– Jo bedre, det går, og jo mere, man kan præsentere, jo mere attraktiv bliver man som klub. Jeg synes, det tjener til klubbens kredit, at vi kan tiltrække en spiller som ham.
– For han havde indlysende andre muligheder. Anderlecht har i tidligere transfervinduer afvist tilbud på, jeg tror det var fem millioner pund, fra Premier League og lignende. Men han besluttede, at han ville spille mere, siger Stig Inge Bjørnebye.
Den daværende Premier League-klub Burnley med Vincent Kompany (i dag cheftræner i Bayern München) i front forsøgte sidste år at købe Arnstad fri af Anderlecht.
I sidste måned blev blandt andre Rangers FC og Rapid Wien sat i forbindelse med midtbanespilleren, efter Arnstad og hans bagland ikke vist interesse i at forlænge kontrakten i Bruxelles-klubben, der havde papir på nordmanden indtil sommeren 2025.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN