ÅRHUS (Tipsbladet): I bragende solskin på en afspærret Ingerslevs Boulevard i den sydlige udkant af centrum i Århus kunne tusinder af AGF-fans lørdag eftermiddag glæde sig over, at klubben præsenterede en ny midtbanespiller.
Det var norske Kristian Arnstad, der blev annonceret til den årlige Aarhus Walk ned til stadion og den efterfølgende hjemmekamp mod FC Nordsjælland, og selv om de færreste havde set ham spille for Anderlecht eller Norges ungdomslandshold, var der en fælles bevidsthed om, at AGF presser på for at holde sig i toppen efter en fornem august måned.
Én af dem, der kender Kristian Arnstad rigtig godt, er AGF's sportschef Stig Inge Bjørnebye, der i den grad har set midtbanespilleren.
Og den norske AGF-chef gjorde i et fælles transfer-interview tirsdag eftermiddag med blandt andre Tipsbladet intet for at skjule, at han var særdeles glad for at få den handel i hus, selv om den tog tid.
– Jeg kender ham og også hans agent godt. Jeg kender også faderen ret godt. Så det var en naturlig dialog. Det var ret tæt var første dag. Vi præsenterede projektet, og de talte med andre end mig, eksempelvis Uwe. Jeg var meget overbevist om, at han ville passe ind i alt det, vi kigger efter .Og jeg tror også, han kunne se sig selv i vores projekt, og det gjorde det hele meget lettere, siger Stig Inge Bjørnebye.
– Jo bedre, det går, og jo mere, man kan præsentere, jo mere attraktiv bliver man som klub. Jeg synes, det tjener til klubbens kredit, at vi kan tiltrække en spiller som ham.
– For han havde indlysende andre muligheder. Anderlecht har i tidligere transfervinduer afvist tilbud på, jeg tror det var fem millioner pund, fra Premier League og lignende. Men han besluttede, at han ville spille mere, siger Stig Inge Bjørnebye.
Den daværende Premier League-klub Burnley med Vincent Kompany (i dag cheftræner i Bayern München) i front forsøgte sidste år at købe Arnstad fri af Anderlecht.
I sidste måned blev blandt andre Rangers FC og Rapid Wien sat i forbindelse med midtbanespilleren, efter Arnstad og hans bagland ikke vist interesse i at forlænge kontrakten i Bruxelles-klubben, der havde papir på nordmanden indtil sommeren 2025.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer