Kampen mellem Lyon og Marseille i den bedste franske fodboldrække, Ligue 1, blev søndag aften afbrudt efter få minutters spil.
Og efter en længere periode med venten og modsatrettede meldinger er det blevet besluttet, at kampen skal spilles en anden dag.
I forbindelse med et hjørnespark fik Marseilles Dimitri Payet en vandflaske i hovedet og faldt til jorden.
Her fik offensivspilleren hurtigt behandling, mens kampens dommer, Ruddy Buquet, sendte resten af spillerne i omklædningsrummet.
Payet rejste sig senere og gik fra banen med en ispose på hovedet.
– Dimitri er psykisk påvirket – det er ikke normalt, siger Marseilles præsident, Pablo Longoria, til Amazon Prime ifølge nyhedsbureauet AFP.
Klokken 22.05 – efter fem kvarters afbrydelse – meddelte hjemmeholdet Lyon, at kampen ville blive genoptaget, og Lyon-spillerne gik i gang med at varme op.
Men siden meddelte Marseille på Twitter, at kampen ikke ville blive genoptaget søndag. Og Lyon fulgte trop og tilføjede, at det er kampens dommer, der har taget beslutningen.
– Dommeren har besluttet ikke at genoptage kampen, skriver Lyon.
At der skulle gå så lang tid, før kampen officielt blev afbrudt, falder ikke i god jord hos Lyon.
– Den tid, det tog at tage en beslutning, er uforståelig, siger præsident Jean-Michel Aulas.
En tilskuer er efterfølgende blevet anholdt efter at være blevet identificeret af overvågningskameraer, oplyser politiet til AFP.
Det er langtfra første gang, at en fransk ligakamp bliver afbrudt i denne sæson. Og det er heller ikke første gang, at Payet bliver ramt.
Tidligere på sæsonen måtte en kamp mellem Nice og Marseille afbrydes, da en flaske ramte Payet, som svarede igen ved at kyle flasken tilbage mod hjemmeholdets fans.
Det startede et større håndgemæng, hvor tilskuere, spillere og andre repræsentanter fra de to hold var involveret.
Nice fik fratrukket et point, ligesom klubben blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.
Derudover er flere kampe blevet afbrudt på grund af uroligheder på tribunerne eller kasteskyts mod aktørerne på banen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Færdig som cheftræner i Real Madrid
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE