Ligue 1-profil ramt af flaske igen: Kampen afbrudt

Dimitri Payet blev ramt i hovedet af en flaske og måtte have behandling på banen. Kampen er udsat.



Kampen mellem Lyon og Marseille i den bedste franske fodboldrække, Ligue 1, blev søndag aften afbrudt efter få minutters spil.

Og efter en længere periode med venten og modsatrettede meldinger er det blevet besluttet, at kampen skal spilles en anden dag.

I forbindelse med et hjørnespark fik Marseilles Dimitri Payet en vandflaske i hovedet og faldt til jorden.

Her fik offensivspilleren hurtigt behandling, mens kampens dommer, Ruddy Buquet, sendte resten af spillerne i omklædningsrummet.

Payet rejste sig senere og gik fra banen med en ispose på hovedet.

– Dimitri er psykisk påvirket – det er ikke normalt, siger Marseilles præsident, Pablo Longoria, til Amazon Prime ifølge nyhedsbureauet AFP.

Klokken 22.05 – efter fem kvarters afbrydelse – meddelte hjemmeholdet Lyon, at kampen ville blive genoptaget, og Lyon-spillerne gik i gang med at varme op.

Men siden meddelte Marseille på Twitter, at kampen ikke ville blive genoptaget søndag. Og Lyon fulgte trop og tilføjede, at det er kampens dommer, der har taget beslutningen.

– Dommeren har besluttet ikke at genoptage kampen, skriver Lyon.

At der skulle gå så lang tid, før kampen officielt blev afbrudt, falder ikke i god jord hos Lyon.

– Den tid, det tog at tage en beslutning, er uforståelig, siger præsident Jean-Michel Aulas.

En tilskuer er efterfølgende blevet anholdt efter at være blevet identificeret af overvågningskameraer, oplyser politiet til AFP.

Det er langtfra første gang, at en fransk ligakamp bliver afbrudt i denne sæson. Og det er heller ikke første gang, at Payet bliver ramt.

Tidligere på sæsonen måtte en kamp mellem Nice og Marseille afbrydes, da en flaske ramte Payet, som svarede igen ved at kyle flasken tilbage mod hjemmeholdets fans.

Det startede et større håndgemæng, hvor tilskuere, spillere og andre repræsentanter fra de to hold var involveret.

Nice fik fratrukket et point, ligesom klubben blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

Derudover er flere kampe blevet afbrudt på grund af uroligheder på tribunerne eller kasteskyts mod aktørerne på banen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

De er tilbage i Premier League

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Værste i 16 år

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Stor klub bekræfter interesse for dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!