Kampen mellem Lyon og Marseille i den bedste franske fodboldrække, Ligue 1, blev søndag aften afbrudt efter få minutters spil.
Og efter en længere periode med venten og modsatrettede meldinger er det blevet besluttet, at kampen skal spilles en anden dag.
I forbindelse med et hjørnespark fik Marseilles Dimitri Payet en vandflaske i hovedet og faldt til jorden.
Her fik offensivspilleren hurtigt behandling, mens kampens dommer, Ruddy Buquet, sendte resten af spillerne i omklædningsrummet.
Payet rejste sig senere og gik fra banen med en ispose på hovedet.
– Dimitri er psykisk påvirket – det er ikke normalt, siger Marseilles præsident, Pablo Longoria, til Amazon Prime ifølge nyhedsbureauet AFP.
Klokken 22.05 – efter fem kvarters afbrydelse – meddelte hjemmeholdet Lyon, at kampen ville blive genoptaget, og Lyon-spillerne gik i gang med at varme op.
Men siden meddelte Marseille på Twitter, at kampen ikke ville blive genoptaget søndag. Og Lyon fulgte trop og tilføjede, at det er kampens dommer, der har taget beslutningen.
– Dommeren har besluttet ikke at genoptage kampen, skriver Lyon.
At der skulle gå så lang tid, før kampen officielt blev afbrudt, falder ikke i god jord hos Lyon.
– Den tid, det tog at tage en beslutning, er uforståelig, siger præsident Jean-Michel Aulas.
En tilskuer er efterfølgende blevet anholdt efter at være blevet identificeret af overvågningskameraer, oplyser politiet til AFP.
Det er langtfra første gang, at en fransk ligakamp bliver afbrudt i denne sæson. Og det er heller ikke første gang, at Payet bliver ramt.
Tidligere på sæsonen måtte en kamp mellem Nice og Marseille afbrydes, da en flaske ramte Payet, som svarede igen ved at kyle flasken tilbage mod hjemmeholdets fans.
Det startede et større håndgemæng, hvor tilskuere, spillere og andre repræsentanter fra de to hold var involveret.
Nice fik fratrukket et point, ligesom klubben blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.
Derudover er flere kampe blevet afbrudt på grund af uroligheder på tribunerne eller kasteskyts mod aktørerne på banen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
Raser: Det er latterligt!
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER