Ligue 1-profil ramt af flaske igen: Kampen afbrudt

Dimitri Payet blev ramt i hovedet af en flaske og måtte have behandling på banen. Kampen er udsat.



Kampen mellem Lyon og Marseille i den bedste franske fodboldrække, Ligue 1, blev søndag aften afbrudt efter få minutters spil.

Og efter en længere periode med venten og modsatrettede meldinger er det blevet besluttet, at kampen skal spilles en anden dag.

I forbindelse med et hjørnespark fik Marseilles Dimitri Payet en vandflaske i hovedet og faldt til jorden.

Her fik offensivspilleren hurtigt behandling, mens kampens dommer, Ruddy Buquet, sendte resten af spillerne i omklædningsrummet.

Payet rejste sig senere og gik fra banen med en ispose på hovedet.

– Dimitri er psykisk påvirket – det er ikke normalt, siger Marseilles præsident, Pablo Longoria, til Amazon Prime ifølge nyhedsbureauet AFP.

Klokken 22.05 – efter fem kvarters afbrydelse – meddelte hjemmeholdet Lyon, at kampen ville blive genoptaget, og Lyon-spillerne gik i gang med at varme op.

Men siden meddelte Marseille på Twitter, at kampen ikke ville blive genoptaget søndag. Og Lyon fulgte trop og tilføjede, at det er kampens dommer, der har taget beslutningen.

– Dommeren har besluttet ikke at genoptage kampen, skriver Lyon.

At der skulle gå så lang tid, før kampen officielt blev afbrudt, falder ikke i god jord hos Lyon.

– Den tid, det tog at tage en beslutning, er uforståelig, siger præsident Jean-Michel Aulas.

En tilskuer er efterfølgende blevet anholdt efter at være blevet identificeret af overvågningskameraer, oplyser politiet til AFP.

Det er langtfra første gang, at en fransk ligakamp bliver afbrudt i denne sæson. Og det er heller ikke første gang, at Payet bliver ramt.

Tidligere på sæsonen måtte en kamp mellem Nice og Marseille afbrydes, da en flaske ramte Payet, som svarede igen ved at kyle flasken tilbage mod hjemmeholdets fans.

Det startede et større håndgemæng, hvor tilskuere, spillere og andre repræsentanter fra de to hold var involveret.

Nice fik fratrukket et point, ligesom klubben blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

Derudover er flere kampe blevet afbrudt på grund af uroligheder på tribunerne eller kasteskyts mod aktørerne på banen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Monsterbud på vej

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Tottenham henter Liverpool-profil

Afslører dansk toptræners millionløn



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen