Kampen mellem Lyon og Marseille i den bedste franske fodboldrække, Ligue 1, blev søndag aften afbrudt efter få minutters spil.
Og efter en længere periode med venten og modsatrettede meldinger er det blevet besluttet, at kampen skal spilles en anden dag.
I forbindelse med et hjørnespark fik Marseilles Dimitri Payet en vandflaske i hovedet og faldt til jorden.
Her fik offensivspilleren hurtigt behandling, mens kampens dommer, Ruddy Buquet, sendte resten af spillerne i omklædningsrummet.
Payet rejste sig senere og gik fra banen med en ispose på hovedet.
– Dimitri er psykisk påvirket – det er ikke normalt, siger Marseilles præsident, Pablo Longoria, til Amazon Prime ifølge nyhedsbureauet AFP.
Klokken 22.05 – efter fem kvarters afbrydelse – meddelte hjemmeholdet Lyon, at kampen ville blive genoptaget, og Lyon-spillerne gik i gang med at varme op.
Men siden meddelte Marseille på Twitter, at kampen ikke ville blive genoptaget søndag. Og Lyon fulgte trop og tilføjede, at det er kampens dommer, der har taget beslutningen.
– Dommeren har besluttet ikke at genoptage kampen, skriver Lyon.
At der skulle gå så lang tid, før kampen officielt blev afbrudt, falder ikke i god jord hos Lyon.
– Den tid, det tog at tage en beslutning, er uforståelig, siger præsident Jean-Michel Aulas.
En tilskuer er efterfølgende blevet anholdt efter at være blevet identificeret af overvågningskameraer, oplyser politiet til AFP.
Det er langtfra første gang, at en fransk ligakamp bliver afbrudt i denne sæson. Og det er heller ikke første gang, at Payet bliver ramt.
Tidligere på sæsonen måtte en kamp mellem Nice og Marseille afbrydes, da en flaske ramte Payet, som svarede igen ved at kyle flasken tilbage mod hjemmeholdets fans.
Det startede et større håndgemæng, hvor tilskuere, spillere og andre repræsentanter fra de to hold var involveret.
Nice fik fratrukket et point, ligesom klubben blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.
Derudover er flere kampe blevet afbrudt på grund af uroligheder på tribunerne eller kasteskyts mod aktørerne på banen.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
LIVE
Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
Afslører Brøndbys transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT