Lindstrøm: Alle kunne være skiftet ud i pausen

Det haltede for Brøndby i første halvleg mod Randers, som endte med en 0-0’er.



Brøndby kunne tage førstepladsen med en sejr over Randers, men det blev i stedet til 0-0 i en kamp, hvor de blågule fra den københavnske vestegn havde deres vanskeligheder.

Sådan oplevede Brøndby-profilen Jesper Lindstrøm det også, gør han klart i et interview med TV3+.

– Første halvleg er slet ikke acceptabel, synes jeg. Presset på bolden er sgu skidt. Jeg synes, at vi kommer godt efter det i anden halvleg, og vi har også en masse chancer, og jeg synes, at vi kører powerplay til sidst. Vi mangler bare at putte den i kassen, siger han og fortsætter om, hvad der var galt i de første 45 minutter:

– Kvaliteten var der ikke. Presset var der ikke. Jeg ved ikke, om vi var læst, men jeg synes bare ikke, at det fungerede, siger han.

I forbindelse med begyndelsen af anden halvleg skiftede Brøndby-træner Niels Frederiksen både Simon Hedlund, Lasse Vigen og Michael Lumb ud, men det kunne have været enhver Brøndby-spiller, der kunne være blevet ofret, fortæller Lindstrøm, som åbner lidt op om pause-snakken fra træneren i kampen.

– Han siger selvfølgelig, at vi skal steppe op, fordi det ikke var en acceptabel halvleg – og dem, som kommer ud, har ikke noget med dem at gøre. Det kunne være alle. Men det var lige de positioner. Vi skifter egentlig ikke formation, for det fungerede egentlig okay.

Næste kamp er mod ærkerivalerne fra FC København, som nu er rykket to point nærmere efter denne runde. 

– Vi skal ud og spille fodbold og give den gas. Og så skal vi tage de tre point på søndag. Mere kan vi ikke gøre. Tabellen er tæt, og det vil den nok være resten af sæsonen, tror jeg, fortæller han og understreger, at det handler om at kunne tage tre point hver gang.

Der er kigget nærmere på kampen mellem Brøndby og Randers. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Her kan man se La Liga fremover

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub