Lindstrøm: Alle kunne være skiftet ud i pausen

Det haltede for Brøndby i første halvleg mod Randers, som endte med en 0-0’er.



Brøndby kunne tage førstepladsen med en sejr over Randers, men det blev i stedet til 0-0 i en kamp, hvor de blågule fra den københavnske vestegn havde deres vanskeligheder.

Sådan oplevede Brøndby-profilen Jesper Lindstrøm det også, gør han klart i et interview med TV3+.

– Første halvleg er slet ikke acceptabel, synes jeg. Presset på bolden er sgu skidt. Jeg synes, at vi kommer godt efter det i anden halvleg, og vi har også en masse chancer, og jeg synes, at vi kører powerplay til sidst. Vi mangler bare at putte den i kassen, siger han og fortsætter om, hvad der var galt i de første 45 minutter:

– Kvaliteten var der ikke. Presset var der ikke. Jeg ved ikke, om vi var læst, men jeg synes bare ikke, at det fungerede, siger han.

I forbindelse med begyndelsen af anden halvleg skiftede Brøndby-træner Niels Frederiksen både Simon Hedlund, Lasse Vigen og Michael Lumb ud, men det kunne have været enhver Brøndby-spiller, der kunne være blevet ofret, fortæller Lindstrøm, som åbner lidt op om pause-snakken fra træneren i kampen.

– Han siger selvfølgelig, at vi skal steppe op, fordi det ikke var en acceptabel halvleg – og dem, som kommer ud, har ikke noget med dem at gøre. Det kunne være alle. Men det var lige de positioner. Vi skifter egentlig ikke formation, for det fungerede egentlig okay.

Næste kamp er mod ærkerivalerne fra FC København, som nu er rykket to point nærmere efter denne runde. 

– Vi skal ud og spille fodbold og give den gas. Og så skal vi tage de tre point på søndag. Mere kan vi ikke gøre. Tabellen er tæt, og det vil den nok være resten af sæsonen, tror jeg, fortæller han og understreger, at det handler om at kunne tage tre point hver gang.

Der er kigget nærmere på kampen mellem Brøndby og Randers. Læs mere om det her.






Kontant dom over Elyounoussi




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

En sort plet på hans eftermæle



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Siger op: Superliga-ekspert stopper