Brøndby kunne tage førstepladsen med en sejr over Randers, men det blev i stedet til 0-0 i en kamp, hvor de blågule fra den københavnske vestegn havde deres vanskeligheder.
Sådan oplevede Brøndby-profilen Jesper Lindstrøm det også, gør han klart i et interview med TV3+.
– Første halvleg er slet ikke acceptabel, synes jeg. Presset på bolden er sgu skidt. Jeg synes, at vi kommer godt efter det i anden halvleg, og vi har også en masse chancer, og jeg synes, at vi kører powerplay til sidst. Vi mangler bare at putte den i kassen, siger han og fortsætter om, hvad der var galt i de første 45 minutter:
– Kvaliteten var der ikke. Presset var der ikke. Jeg ved ikke, om vi var læst, men jeg synes bare ikke, at det fungerede, siger han.
I forbindelse med begyndelsen af anden halvleg skiftede Brøndby-træner Niels Frederiksen både Simon Hedlund, Lasse Vigen og Michael Lumb ud, men det kunne have været enhver Brøndby-spiller, der kunne være blevet ofret, fortæller Lindstrøm, som åbner lidt op om pause-snakken fra træneren i kampen.
– Han siger selvfølgelig, at vi skal steppe op, fordi det ikke var en acceptabel halvleg – og dem, som kommer ud, har ikke noget med dem at gøre. Det kunne være alle. Men det var lige de positioner. Vi skifter egentlig ikke formation, for det fungerede egentlig okay.
Næste kamp er mod ærkerivalerne fra FC København, som nu er rykket to point nærmere efter denne runde.
– Vi skal ud og spille fodbold og give den gas. Og så skal vi tage de tre point på søndag. Mere kan vi ikke gøre. Tabellen er tæt, og det vil den nok være resten af sæsonen, tror jeg, fortæller han og understreger, at det handler om at kunne tage tre point hver gang.
Der er kigget nærmere på kampen mellem Brøndby og Randers. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
