Lindstrøm: Alle kunne være skiftet ud i pausen

Det haltede for Brøndby i første halvleg mod Randers, som endte med en 0-0’er.



Brøndby kunne tage førstepladsen med en sejr over Randers, men det blev i stedet til 0-0 i en kamp, hvor de blågule fra den københavnske vestegn havde deres vanskeligheder.

Sådan oplevede Brøndby-profilen Jesper Lindstrøm det også, gør han klart i et interview med TV3+.

– Første halvleg er slet ikke acceptabel, synes jeg. Presset på bolden er sgu skidt. Jeg synes, at vi kommer godt efter det i anden halvleg, og vi har også en masse chancer, og jeg synes, at vi kører powerplay til sidst. Vi mangler bare at putte den i kassen, siger han og fortsætter om, hvad der var galt i de første 45 minutter:

– Kvaliteten var der ikke. Presset var der ikke. Jeg ved ikke, om vi var læst, men jeg synes bare ikke, at det fungerede, siger han.

I forbindelse med begyndelsen af anden halvleg skiftede Brøndby-træner Niels Frederiksen både Simon Hedlund, Lasse Vigen og Michael Lumb ud, men det kunne have været enhver Brøndby-spiller, der kunne være blevet ofret, fortæller Lindstrøm, som åbner lidt op om pause-snakken fra træneren i kampen.

– Han siger selvfølgelig, at vi skal steppe op, fordi det ikke var en acceptabel halvleg – og dem, som kommer ud, har ikke noget med dem at gøre. Det kunne være alle. Men det var lige de positioner. Vi skifter egentlig ikke formation, for det fungerede egentlig okay.

Næste kamp er mod ærkerivalerne fra FC København, som nu er rykket to point nærmere efter denne runde. 

– Vi skal ud og spille fodbold og give den gas. Og så skal vi tage de tre point på søndag. Mere kan vi ikke gøre. Tabellen er tæt, og det vil den nok være resten af sæsonen, tror jeg, fortæller han og understreger, at det handler om at kunne tage tre point hver gang.

Der er kigget nærmere på kampen mellem Brøndby og Randers. Læs mere om det her.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

‘Er den største Bournemouth-fan’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neymar er tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig: Nu er han rejst til København

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub