FC Midtjyllands Champions League-gruppe er delt i to efter første spillerunde. Samtidig med FC Midtjyllands nederlag til Atalanta onsdag aften vandt Liverpool nemlig 1-0 ude over Ajax.
Dermed har både Atalanta og Liverpool tre point efter de første kampe, mens FC Midtjylland og Ajax er placeret i bunden.
De engelske mestre skulle dog bruge en smule held for at kravle op i den gode ende af tabellen.
I Amsterdam blev et selvmål afgørende, da argentineren Nicolás Tagliafico skød i eget net i et forsøg på at cleare bolden med ti minutter til pause.
Liverpool stillede op til kampen uden forsvarsgeneralen Virgil van Dijk, som pådrog sig en slem knæskade i lørdagens Liverpool-derby mod Everton.
I hans fravær udgjorde Joe Gomez og Fabinho midterforsvaret, og sidstnævnte fik en hovedrolle sent i første halvleg.
Efter Tagliaficos selvmål var Fabinho på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt, da han reddede Dusan Tadics lov over målmand Adrian på stregen og forhindrede en udligning.
Ajax havde flere gode muligheder, men marginalerne var ikke med hollænderne. Det viste sig blandt andet, da et flot spark fra Davy Klaassen ramte indersiden af stolpen og sprang tilbage i spil kort inde i anden halvleg.
Selv om Ajax sagtens kunne være taget fra opgøret med et eller flere mål på tavlen, kunne Liverpool også have lukket kampen med lidt mere koldblodighed.
I slutminutterne var det yderst tæt på, da først Georginio Wijnaldum og dernæst Takumi Minamino misbrugte store chancer mod det satsende Ajax-hold.
Den tidligere FC Nordsjælland-profil Mohammed Kudus startede på toppen for Ajax, men hans Champions League-debut blev kort. Allerede efter fem minutter røg han i græsset med en knæskade og udgik kort efter.
Det vides endnu ikke, om Kudus bliver klar til Ajax’ næste Champions League-kamp. Den spilles allerede om seks dage ude mod Atalanta. Samtidig skal FC Midtjylland på besøg hos Liverpool.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
EKSKLUSIVT
