FC Midtjyllands Champions League-gruppe er delt i to efter første spillerunde. Samtidig med FC Midtjyllands nederlag til Atalanta onsdag aften vandt Liverpool nemlig 1-0 ude over Ajax.
Dermed har både Atalanta og Liverpool tre point efter de første kampe, mens FC Midtjylland og Ajax er placeret i bunden.
De engelske mestre skulle dog bruge en smule held for at kravle op i den gode ende af tabellen.
I Amsterdam blev et selvmål afgørende, da argentineren Nicolás Tagliafico skød i eget net i et forsøg på at cleare bolden med ti minutter til pause.
Liverpool stillede op til kampen uden forsvarsgeneralen Virgil van Dijk, som pådrog sig en slem knæskade i lørdagens Liverpool-derby mod Everton.
I hans fravær udgjorde Joe Gomez og Fabinho midterforsvaret, og sidstnævnte fik en hovedrolle sent i første halvleg.
Efter Tagliaficos selvmål var Fabinho på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt, da han reddede Dusan Tadics lov over målmand Adrian på stregen og forhindrede en udligning.
Ajax havde flere gode muligheder, men marginalerne var ikke med hollænderne. Det viste sig blandt andet, da et flot spark fra Davy Klaassen ramte indersiden af stolpen og sprang tilbage i spil kort inde i anden halvleg.
Selv om Ajax sagtens kunne være taget fra opgøret med et eller flere mål på tavlen, kunne Liverpool også have lukket kampen med lidt mere koldblodighed.
I slutminutterne var det yderst tæt på, da først Georginio Wijnaldum og dernæst Takumi Minamino misbrugte store chancer mod det satsende Ajax-hold.
Den tidligere FC Nordsjælland-profil Mohammed Kudus startede på toppen for Ajax, men hans Champions League-debut blev kort. Allerede efter fem minutter røg han i græsset med en knæskade og udgik kort efter.
Det vides endnu ikke, om Kudus bliver klar til Ajax’ næste Champions League-kamp. Den spilles allerede om seks dage ude mod Atalanta. Samtidig skal FC Midtjylland på besøg hos Liverpool.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
UEFA med vild ændring
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT
