Jürgen Klopp lider med Wout Faes

Jürgen Klopp sender varme tanker til Leicesters dobbelte selvmålscorer Wout Faes efter 2-1-sejren fredag.



Liverpool-manager Jürgen Klopp er fuld af medfølelse for Wout Faes.

Den belgiske Leicester-forsvarer scorede to selvmål på syv minutter og blev dermed matchvinder for modstanderen, da de to hold mødtes fredag, og Liverpool vandt 2-1 i Premier League.

– Selvfølgelig har jeg sympati med ham, det er der plads til. Uanset hvad jeg siger nu, vil det ikke ændre, hvad der skete. Men knægten skal nok komme igennem det, og (Leicester-manager) Brendan (Rodgers) vil hjælpe ham, og alt bliver ok, siger Klopp ifølge Reuters.

– Jeg oplevede en enkelt gang i min egen karriere som spiller, at en scorede to selvmål i samme kamp, og jeg føler virkelig med ham.

Leicester var ellers kommet foran efter få minutters spil mod et lettere vaklende hjemmehold. Men Faes' to uheldige berøringer ændrede det.

– Det første selvmål var total uheldigt. Hvordan kan det være mere uheldigt, spørger Liverpool-manageren.

Ved det første selvmål var et harmløst Liverpool-indlæg på vej i favnen på Leicester-keeper Danny Ward, da Faes ville hjælpe til med en glidende blokering. Han fik dog dårligt træf på bolden, og kuglen tog et bizart spring over Ward og ind i målet via stolpen til 1-1.

Det andet selvmål kom i stand, da Wout Faes sendte en retur fra en afslutning på stolpen i eget net.

– Når du spiller fodbold, gør du det med fuld fart, og når bolden er på vej i mål, forventer du, at den går ind. Det er det, din hjerne fortæller dig, og når bolden så rammer stolpen, kan du ikke nå at reagere, siger Jürgen Klopp.

Hans managerkollega Brendan Rodgers peger også på den lange VM-pause som en del af forklaringen bag den 24-årige stoppers mareridt.

– Han var med til VM uden at spille et eneste minut, så det tager ham nok lige et par kampe at få rytmen tilbage. Han har vist, hvilket niveau han kan spille på, siger Rodgers.

Wout Faes skiftede til Leicester fra Reims på sommertransfervinduets sidste dag, den 1. september.

– I al den tid, han har været hos os, har han været fremragende. Normalt træffer han de rette beslutninger. Det var bare grotesk, og han var også uheldig med det andet mål.

– Jeg synes, han rejste sig fremragende i anden halvleg, siger Brendan Rodgers.

/ritzau/





Flere slagter dansker efter grim aktion




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCM-profiler skadet inden Superliga-start