Jürgen Klopp lider med Wout Faes

Jürgen Klopp sender varme tanker til Leicesters dobbelte selvmålscorer Wout Faes efter 2-1-sejren fredag.



Liverpool-manager Jürgen Klopp er fuld af medfølelse for Wout Faes.

Den belgiske Leicester-forsvarer scorede to selvmål på syv minutter og blev dermed matchvinder for modstanderen, da de to hold mødtes fredag, og Liverpool vandt 2-1 i Premier League.

– Selvfølgelig har jeg sympati med ham, det er der plads til. Uanset hvad jeg siger nu, vil det ikke ændre, hvad der skete. Men knægten skal nok komme igennem det, og (Leicester-manager) Brendan (Rodgers) vil hjælpe ham, og alt bliver ok, siger Klopp ifølge Reuters.

– Jeg oplevede en enkelt gang i min egen karriere som spiller, at en scorede to selvmål i samme kamp, og jeg føler virkelig med ham.

Leicester var ellers kommet foran efter få minutters spil mod et lettere vaklende hjemmehold. Men Faes' to uheldige berøringer ændrede det.

– Det første selvmål var total uheldigt. Hvordan kan det være mere uheldigt, spørger Liverpool-manageren.

Ved det første selvmål var et harmløst Liverpool-indlæg på vej i favnen på Leicester-keeper Danny Ward, da Faes ville hjælpe til med en glidende blokering. Han fik dog dårligt træf på bolden, og kuglen tog et bizart spring over Ward og ind i målet via stolpen til 1-1.

Det andet selvmål kom i stand, da Wout Faes sendte en retur fra en afslutning på stolpen i eget net.

– Når du spiller fodbold, gør du det med fuld fart, og når bolden er på vej i mål, forventer du, at den går ind. Det er det, din hjerne fortæller dig, og når bolden så rammer stolpen, kan du ikke nå at reagere, siger Jürgen Klopp.

Hans managerkollega Brendan Rodgers peger også på den lange VM-pause som en del af forklaringen bag den 24-årige stoppers mareridt.

– Han var med til VM uden at spille et eneste minut, så det tager ham nok lige et par kampe at få rytmen tilbage. Han har vist, hvilket niveau han kan spille på, siger Rodgers.

Wout Faes skiftede til Leicester fra Reims på sommertransfervinduets sidste dag, den 1. september.

– I al den tid, han har været hos os, har han været fremragende. Normalt træffer han de rette beslutninger. Det var bare grotesk, og han var også uheldig med det andet mål.

– Jeg synes, han rejste sig fremragende i anden halvleg, siger Brendan Rodgers.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte