Liverpool-manager Jürgen Klopp er fuld af medfølelse for Wout Faes.
Den belgiske Leicester-forsvarer scorede to selvmål på syv minutter og blev dermed matchvinder for modstanderen, da de to hold mødtes fredag, og Liverpool vandt 2-1 i Premier League.
– Selvfølgelig har jeg sympati med ham, det er der plads til. Uanset hvad jeg siger nu, vil det ikke ændre, hvad der skete. Men knægten skal nok komme igennem det, og (Leicester-manager) Brendan (Rodgers) vil hjælpe ham, og alt bliver ok, siger Klopp ifølge Reuters.
– Jeg oplevede en enkelt gang i min egen karriere som spiller, at en scorede to selvmål i samme kamp, og jeg føler virkelig med ham.
Leicester var ellers kommet foran efter få minutters spil mod et lettere vaklende hjemmehold. Men Faes' to uheldige berøringer ændrede det.
– Det første selvmål var total uheldigt. Hvordan kan det være mere uheldigt, spørger Liverpool-manageren.
Ved det første selvmål var et harmløst Liverpool-indlæg på vej i favnen på Leicester-keeper Danny Ward, da Faes ville hjælpe til med en glidende blokering. Han fik dog dårligt træf på bolden, og kuglen tog et bizart spring over Ward og ind i målet via stolpen til 1-1.
Det andet selvmål kom i stand, da Wout Faes sendte en retur fra en afslutning på stolpen i eget net.
– Når du spiller fodbold, gør du det med fuld fart, og når bolden er på vej i mål, forventer du, at den går ind. Det er det, din hjerne fortæller dig, og når bolden så rammer stolpen, kan du ikke nå at reagere, siger Jürgen Klopp.
Hans managerkollega Brendan Rodgers peger også på den lange VM-pause som en del af forklaringen bag den 24-årige stoppers mareridt.
– Han var med til VM uden at spille et eneste minut, så det tager ham nok lige et par kampe at få rytmen tilbage. Han har vist, hvilket niveau han kan spille på, siger Rodgers.
Wout Faes skiftede til Leicester fra Reims på sommertransfervinduets sidste dag, den 1. september.
– I al den tid, han har været hos os, har han været fremragende. Normalt træffer han de rette beslutninger. Det var bare grotesk, og han var også uheldig med det andet mål.
– Jeg synes, han rejste sig fremragende i anden halvleg, siger Brendan Rodgers.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TRANSFER