Jürgen Klopp lider med Wout Faes

Jürgen Klopp sender varme tanker til Leicesters dobbelte selvmålscorer Wout Faes efter 2-1-sejren fredag.



Liverpool-manager Jürgen Klopp er fuld af medfølelse for Wout Faes.

Den belgiske Leicester-forsvarer scorede to selvmål på syv minutter og blev dermed matchvinder for modstanderen, da de to hold mødtes fredag, og Liverpool vandt 2-1 i Premier League.

– Selvfølgelig har jeg sympati med ham, det er der plads til. Uanset hvad jeg siger nu, vil det ikke ændre, hvad der skete. Men knægten skal nok komme igennem det, og (Leicester-manager) Brendan (Rodgers) vil hjælpe ham, og alt bliver ok, siger Klopp ifølge Reuters.

– Jeg oplevede en enkelt gang i min egen karriere som spiller, at en scorede to selvmål i samme kamp, og jeg føler virkelig med ham.

Leicester var ellers kommet foran efter få minutters spil mod et lettere vaklende hjemmehold. Men Faes' to uheldige berøringer ændrede det.

– Det første selvmål var total uheldigt. Hvordan kan det være mere uheldigt, spørger Liverpool-manageren.

Ved det første selvmål var et harmløst Liverpool-indlæg på vej i favnen på Leicester-keeper Danny Ward, da Faes ville hjælpe til med en glidende blokering. Han fik dog dårligt træf på bolden, og kuglen tog et bizart spring over Ward og ind i målet via stolpen til 1-1.

Det andet selvmål kom i stand, da Wout Faes sendte en retur fra en afslutning på stolpen i eget net.

– Når du spiller fodbold, gør du det med fuld fart, og når bolden er på vej i mål, forventer du, at den går ind. Det er det, din hjerne fortæller dig, og når bolden så rammer stolpen, kan du ikke nå at reagere, siger Jürgen Klopp.

Hans managerkollega Brendan Rodgers peger også på den lange VM-pause som en del af forklaringen bag den 24-årige stoppers mareridt.

– Han var med til VM uden at spille et eneste minut, så det tager ham nok lige et par kampe at få rytmen tilbage. Han har vist, hvilket niveau han kan spille på, siger Rodgers.

Wout Faes skiftede til Leicester fra Reims på sommertransfervinduets sidste dag, den 1. september.

– I al den tid, han har været hos os, har han været fremragende. Normalt træffer han de rette beslutninger. Det var bare grotesk, og han var også uheldig med det andet mål.

– Jeg synes, han rejste sig fremragende i anden halvleg, siger Brendan Rodgers.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Sydafrika – Canada

Afslører: FCK ringede aldrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu