Jürgen Klopp lider med Wout Faes

Jürgen Klopp sender varme tanker til Leicesters dobbelte selvmålscorer Wout Faes efter 2-1-sejren fredag.



Liverpool-manager Jürgen Klopp er fuld af medfølelse for Wout Faes.

Den belgiske Leicester-forsvarer scorede to selvmål på syv minutter og blev dermed matchvinder for modstanderen, da de to hold mødtes fredag, og Liverpool vandt 2-1 i Premier League.

– Selvfølgelig har jeg sympati med ham, det er der plads til. Uanset hvad jeg siger nu, vil det ikke ændre, hvad der skete. Men knægten skal nok komme igennem det, og (Leicester-manager) Brendan (Rodgers) vil hjælpe ham, og alt bliver ok, siger Klopp ifølge Reuters.

– Jeg oplevede en enkelt gang i min egen karriere som spiller, at en scorede to selvmål i samme kamp, og jeg føler virkelig med ham.

Leicester var ellers kommet foran efter få minutters spil mod et lettere vaklende hjemmehold. Men Faes' to uheldige berøringer ændrede det.

– Det første selvmål var total uheldigt. Hvordan kan det være mere uheldigt, spørger Liverpool-manageren.

Ved det første selvmål var et harmløst Liverpool-indlæg på vej i favnen på Leicester-keeper Danny Ward, da Faes ville hjælpe til med en glidende blokering. Han fik dog dårligt træf på bolden, og kuglen tog et bizart spring over Ward og ind i målet via stolpen til 1-1.

Det andet selvmål kom i stand, da Wout Faes sendte en retur fra en afslutning på stolpen i eget net.

– Når du spiller fodbold, gør du det med fuld fart, og når bolden er på vej i mål, forventer du, at den går ind. Det er det, din hjerne fortæller dig, og når bolden så rammer stolpen, kan du ikke nå at reagere, siger Jürgen Klopp.

Hans managerkollega Brendan Rodgers peger også på den lange VM-pause som en del af forklaringen bag den 24-årige stoppers mareridt.

– Han var med til VM uden at spille et eneste minut, så det tager ham nok lige et par kampe at få rytmen tilbage. Han har vist, hvilket niveau han kan spille på, siger Rodgers.

Wout Faes skiftede til Leicester fra Reims på sommertransfervinduets sidste dag, den 1. september.

– I al den tid, han har været hos os, har han været fremragende. Normalt træffer han de rette beslutninger. Det var bare grotesk, og han var også uheldig med det andet mål.

– Jeg synes, han rejste sig fremragende i anden halvleg, siger Brendan Rodgers.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Bekymring om Lionel Messi før VM

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Topboss sviner Barça til

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa