Der var masser af stemning på Brøndby Stadion, da FC København lørdag var på besøg hos ærkerivalerne til et af de traditionsrige københavneropgør i Superligaen.
Men når det så er sagt, var der et uhørt lav antal tilskuere, der havde fundet vej til Brøndby Stadion. 15.695 tilskuere gik i gennem tælleapparatet, hvilket er det klart laveste tilskuertal til en kamp mellem Brøndby og FC København siden 17. april 1995, hvor 15.114 var på plads på Brøndby Stadion til en kamp som FC København vandt 3-2.
Det lave tilskuertal skuffer Brøndby direktør Jan Lockhart.
– Det er selvfølgelig meget skuffende, at der ikke kommer flere. Tidspunktet for kampen, lørdag klokken 15.00 spiller en stor rolle i at der ikke kommer flere. Der er mange, der arbejder eller er optaget af andre gøremål en lørdag eftermiddag, og vi ville aldrig selv have placeret kampen der, men nu blev vi tvunget til det, siger Jan Lockhart.
Grunden til at kampen er blevet placeret en lørdag er, at man i program-lægningen i sin tid tog højde for, at FC København meget vel kunne være kvalificeret til Champions League, hvilket kunne medføre en kamp i gruppespillet allerede tirsdag.
Men Brøndbys direktør er dog godt klar over, at kamptidspunktet ikke er eneste årsag til, at der ikke kom flere mennesker.
– Selvfølgelig spiller det også ind, at vores sportslige resultater ikke har været som håbet. Det er klart, at det også spiller ind på tilskuertallet, der i en sådan situation vil medføre et tab på X-antal tusinde tilskuere, siger Jan Lockhart.
– Vi har med at gøre et opgør, der indeholder masser af følelser og historik og på den måde lever sit eget liv. Men det er selvfølgelig ikke befordrende for tilskuertallet, at spændingsmomentet rent sportsligt ikke er til stede, når der er så stor afstand mellem holdene i tabellen.
Faktisk var der færre Brøndby-fans til FCK-kampen end der var til den forrige hjemmekamp mod HB Køge. Godt nok var der 15.251 tilskuere til HB Køge, men FC København havde uden tvivl klart flere fans med til Brøndby end det var tilfældet med oprykkerklubben.
– Det er helt rigtigt, at det er sådan. Tilskuertallet mod HB Køge var rigtigt flot, mens tallet mod FC København er lige så skuffende.
Det forholdsvist høje tilskuertalt mod HB Køge kan uden tvivl tilskrives, at det var Dennis Rommedahls debut for Brøndby, for inden da var det højeste tilskuertal på Brøndby Stadion i denne sæson på 11.868 – fra sæsonpremieren mod AaB 17. juli.
Tilskuertallet for de seneste fem opgør mellem Brøndby og FC København på Brøndby Stadion:
24. sep. 2011: 15.695
8. maj 2011: 18.113
2. maj 2010: 22.795
2. mar. 2009: 26.014
31. aug. 2008: 22.345
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Mexico kommer med markant melding om VM
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Optakt: Newcastle – Manchester City
Deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Bayern tromler sig videre
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans