Lockhart: Tilskuertallet skuffer stort

Brøndbys kamp mod FC København trak det laveste antal tilskuere til Brøndby Stadion siden 1995.



Der var masser af stemning på Brøndby Stadion, da FC København lørdag var på besøg hos ærkerivalerne til et af de traditionsrige københavneropgør i Superligaen.

Men når det så er sagt, var der et uhørt lav antal tilskuere, der havde fundet vej til Brøndby Stadion. 15.695 tilskuere gik i gennem tælleapparatet, hvilket er det klart laveste tilskuertal til en kamp mellem Brøndby og FC København siden 17. april 1995, hvor 15.114 var på plads på Brøndby Stadion til en kamp som FC København vandt 3-2.

Det lave tilskuertal skuffer Brøndby direktør Jan Lockhart.

– Det er selvfølgelig meget skuffende, at der ikke kommer flere. Tidspunktet for kampen, lørdag klokken 15.00 spiller en stor rolle i at der ikke kommer flere. Der er mange, der arbejder eller er optaget af andre gøremål en lørdag eftermiddag, og vi ville aldrig selv have placeret kampen der, men nu blev vi tvunget til det, siger Jan Lockhart.

Grunden til at kampen er blevet placeret en lørdag er, at man i program-lægningen i sin tid tog højde for, at FC København meget vel kunne være kvalificeret til Champions League, hvilket kunne medføre en kamp i gruppespillet allerede tirsdag.

Men Brøndbys direktør er dog godt klar over, at kamptidspunktet ikke er eneste årsag til, at der ikke kom flere mennesker.

– Selvfølgelig spiller det også ind, at vores sportslige resultater ikke har været som håbet. Det er klart, at det også spiller ind på tilskuertallet, der i en sådan situation vil medføre et tab på X-antal tusinde tilskuere, siger Jan Lockhart.

– Vi har med at gøre et opgør, der indeholder masser af følelser og historik og på den måde lever sit eget liv. Men det er selvfølgelig ikke befordrende for tilskuertallet, at spændingsmomentet rent sportsligt ikke er til stede, når der er så stor afstand mellem holdene i tabellen.

Faktisk var der færre Brøndby-fans til FCK-kampen end der var til den forrige hjemmekamp mod HB Køge. Godt nok var der 15.251 tilskuere til HB Køge, men FC København havde uden tvivl klart flere fans med til Brøndby end det var tilfældet med oprykkerklubben.

– Det er helt rigtigt, at det er sådan. Tilskuertallet mod HB Køge var rigtigt flot, mens tallet mod FC København er lige så skuffende.

Det forholdsvist høje tilskuertalt mod HB Køge kan uden tvivl tilskrives, at det var Dennis Rommedahls debut for Brøndby, for inden da var det højeste tilskuertal på Brøndby Stadion i denne sæson på 11.868 – fra sæsonpremieren mod AaB 17. juli.

Tilskuertallet for de seneste fem opgør mellem Brøndby og FC København på Brøndby Stadion:

24. sep. 2011: 15.695
8. maj 2011: 18.113
2. maj 2010: 22.795
2. mar. 2009: 26.014
31. aug. 2008: 22.345





LIVE

LIVE: Stort medie fremhæver dansker

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Peter Kjær: Her er min bekymring

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Manchester United – Aston Villa

Farzam: En gave for FC København

Barcelona – Sevilla

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brøndby i transfer-kovending?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

FCK-boss melder klar målsætning ud

Fem bud på David Nielsens afløser

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’