Lockhart: Tilskuertallet skuffer stort

Brøndbys kamp mod FC København trak det laveste antal tilskuere til Brøndby Stadion siden 1995.



Der var masser af stemning på Brøndby Stadion, da FC København lørdag var på besøg hos ærkerivalerne til et af de traditionsrige københavneropgør i Superligaen.

Men når det så er sagt, var der et uhørt lav antal tilskuere, der havde fundet vej til Brøndby Stadion. 15.695 tilskuere gik i gennem tælleapparatet, hvilket er det klart laveste tilskuertal til en kamp mellem Brøndby og FC København siden 17. april 1995, hvor 15.114 var på plads på Brøndby Stadion til en kamp som FC København vandt 3-2.

Det lave tilskuertal skuffer Brøndby direktør Jan Lockhart.

– Det er selvfølgelig meget skuffende, at der ikke kommer flere. Tidspunktet for kampen, lørdag klokken 15.00 spiller en stor rolle i at der ikke kommer flere. Der er mange, der arbejder eller er optaget af andre gøremål en lørdag eftermiddag, og vi ville aldrig selv have placeret kampen der, men nu blev vi tvunget til det, siger Jan Lockhart.

Grunden til at kampen er blevet placeret en lørdag er, at man i program-lægningen i sin tid tog højde for, at FC København meget vel kunne være kvalificeret til Champions League, hvilket kunne medføre en kamp i gruppespillet allerede tirsdag.

Men Brøndbys direktør er dog godt klar over, at kamptidspunktet ikke er eneste årsag til, at der ikke kom flere mennesker.

– Selvfølgelig spiller det også ind, at vores sportslige resultater ikke har været som håbet. Det er klart, at det også spiller ind på tilskuertallet, der i en sådan situation vil medføre et tab på X-antal tusinde tilskuere, siger Jan Lockhart.

– Vi har med at gøre et opgør, der indeholder masser af følelser og historik og på den måde lever sit eget liv. Men det er selvfølgelig ikke befordrende for tilskuertallet, at spændingsmomentet rent sportsligt ikke er til stede, når der er så stor afstand mellem holdene i tabellen.

Faktisk var der færre Brøndby-fans til FCK-kampen end der var til den forrige hjemmekamp mod HB Køge. Godt nok var der 15.251 tilskuere til HB Køge, men FC København havde uden tvivl klart flere fans med til Brøndby end det var tilfældet med oprykkerklubben.

– Det er helt rigtigt, at det er sådan. Tilskuertallet mod HB Køge var rigtigt flot, mens tallet mod FC København er lige så skuffende.

Det forholdsvist høje tilskuertalt mod HB Køge kan uden tvivl tilskrives, at det var Dennis Rommedahls debut for Brøndby, for inden da var det højeste tilskuertal på Brøndby Stadion i denne sæson på 11.868 – fra sæsonpremieren mod AaB 17. juli.

Tilskuertallet for de seneste fem opgør mellem Brøndby og FC København på Brøndby Stadion:

24. sep. 2011: 15.695
8. maj 2011: 18.113
2. maj 2010: 22.795
2. mar. 2009: 26.014
31. aug. 2008: 22.345



Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Kæmpe triumf for Frank

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny Liverpool-nedtur

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Trækker overskrifter i Sydkorea

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Danskerscoringerne væltede ind

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCM-duo sætter vanvittig rekord

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Dansk bomber i tårevædet afsked

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Her er alle VM-grupperne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

Randers FC – AGF

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano