Der var masser af stemning på Brøndby Stadion, da FC København lørdag var på besøg hos ærkerivalerne til et af de traditionsrige københavneropgør i Superligaen.
Men når det så er sagt, var der et uhørt lav antal tilskuere, der havde fundet vej til Brøndby Stadion. 15.695 tilskuere gik i gennem tælleapparatet, hvilket er det klart laveste tilskuertal til en kamp mellem Brøndby og FC København siden 17. april 1995, hvor 15.114 var på plads på Brøndby Stadion til en kamp som FC København vandt 3-2.
Det lave tilskuertal skuffer Brøndby direktør Jan Lockhart.
– Det er selvfølgelig meget skuffende, at der ikke kommer flere. Tidspunktet for kampen, lørdag klokken 15.00 spiller en stor rolle i at der ikke kommer flere. Der er mange, der arbejder eller er optaget af andre gøremål en lørdag eftermiddag, og vi ville aldrig selv have placeret kampen der, men nu blev vi tvunget til det, siger Jan Lockhart.
Grunden til at kampen er blevet placeret en lørdag er, at man i program-lægningen i sin tid tog højde for, at FC København meget vel kunne være kvalificeret til Champions League, hvilket kunne medføre en kamp i gruppespillet allerede tirsdag.
Men Brøndbys direktør er dog godt klar over, at kamptidspunktet ikke er eneste årsag til, at der ikke kom flere mennesker.
– Selvfølgelig spiller det også ind, at vores sportslige resultater ikke har været som håbet. Det er klart, at det også spiller ind på tilskuertallet, der i en sådan situation vil medføre et tab på X-antal tusinde tilskuere, siger Jan Lockhart.
– Vi har med at gøre et opgør, der indeholder masser af følelser og historik og på den måde lever sit eget liv. Men det er selvfølgelig ikke befordrende for tilskuertallet, at spændingsmomentet rent sportsligt ikke er til stede, når der er så stor afstand mellem holdene i tabellen.
Faktisk var der færre Brøndby-fans til FCK-kampen end der var til den forrige hjemmekamp mod HB Køge. Godt nok var der 15.251 tilskuere til HB Køge, men FC København havde uden tvivl klart flere fans med til Brøndby end det var tilfældet med oprykkerklubben.
– Det er helt rigtigt, at det er sådan. Tilskuertallet mod HB Køge var rigtigt flot, mens tallet mod FC København er lige så skuffende.
Det forholdsvist høje tilskuertalt mod HB Køge kan uden tvivl tilskrives, at det var Dennis Rommedahls debut for Brøndby, for inden da var det højeste tilskuertal på Brøndby Stadion i denne sæson på 11.868 – fra sæsonpremieren mod AaB 17. juli.
Tilskuertallet for de seneste fem opgør mellem Brøndby og FC København på Brøndby Stadion:
24. sep. 2011: 15.695
8. maj 2011: 18.113
2. maj 2010: 22.795
2. mar. 2009: 26.014
31. aug. 2008: 22.345
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT