Der var masser af stemning på Brøndby Stadion, da FC København lørdag var på besøg hos ærkerivalerne til et af de traditionsrige københavneropgør i Superligaen.
Men når det så er sagt, var der et uhørt lav antal tilskuere, der havde fundet vej til Brøndby Stadion. 15.695 tilskuere gik i gennem tælleapparatet, hvilket er det klart laveste tilskuertal til en kamp mellem Brøndby og FC København siden 17. april 1995, hvor 15.114 var på plads på Brøndby Stadion til en kamp som FC København vandt 3-2.
Det lave tilskuertal skuffer Brøndby direktør Jan Lockhart.
– Det er selvfølgelig meget skuffende, at der ikke kommer flere. Tidspunktet for kampen, lørdag klokken 15.00 spiller en stor rolle i at der ikke kommer flere. Der er mange, der arbejder eller er optaget af andre gøremål en lørdag eftermiddag, og vi ville aldrig selv have placeret kampen der, men nu blev vi tvunget til det, siger Jan Lockhart.
Grunden til at kampen er blevet placeret en lørdag er, at man i program-lægningen i sin tid tog højde for, at FC København meget vel kunne være kvalificeret til Champions League, hvilket kunne medføre en kamp i gruppespillet allerede tirsdag.
Men Brøndbys direktør er dog godt klar over, at kamptidspunktet ikke er eneste årsag til, at der ikke kom flere mennesker.
– Selvfølgelig spiller det også ind, at vores sportslige resultater ikke har været som håbet. Det er klart, at det også spiller ind på tilskuertallet, der i en sådan situation vil medføre et tab på X-antal tusinde tilskuere, siger Jan Lockhart.
– Vi har med at gøre et opgør, der indeholder masser af følelser og historik og på den måde lever sit eget liv. Men det er selvfølgelig ikke befordrende for tilskuertallet, at spændingsmomentet rent sportsligt ikke er til stede, når der er så stor afstand mellem holdene i tabellen.
Faktisk var der færre Brøndby-fans til FCK-kampen end der var til den forrige hjemmekamp mod HB Køge. Godt nok var der 15.251 tilskuere til HB Køge, men FC København havde uden tvivl klart flere fans med til Brøndby end det var tilfældet med oprykkerklubben.
– Det er helt rigtigt, at det er sådan. Tilskuertallet mod HB Køge var rigtigt flot, mens tallet mod FC København er lige så skuffende.
Det forholdsvist høje tilskuertalt mod HB Køge kan uden tvivl tilskrives, at det var Dennis Rommedahls debut for Brøndby, for inden da var det højeste tilskuertal på Brøndby Stadion i denne sæson på 11.868 – fra sæsonpremieren mod AaB 17. juli.
Tilskuertallet for de seneste fem opgør mellem Brøndby og FC København på Brøndby Stadion:
24. sep. 2011: 15.695
8. maj 2011: 18.113
2. maj 2010: 22.795
2. mar. 2009: 26.014
31. aug. 2008: 22.345
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
OPTAKT
PSG – Liverpool
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER