Efter en del år i England, Tyskland og Frankrig vendte den danske landsholdsmålmand Jonas Lössl i januar hjem til Danmark og FC Midtjylland.
Han startede godt nok på bænken bag konkurrent Jesper Hansen, men 32-årige Jonas Lössl har vundet pladsen i det danske mål tilbage.
FC Midtjylland, der torsdag aften røg ud af Sydbank Pokalen, kæmper om titler hvert eneste år, hvilket ikke var tilfældet, da Jonas Lössl forlod klubben i 2014.
Og en kommentar fra AGF-træner David Nielsen fik målmanden til at indse, hvor meget der er sket hos de danske mestre de seneste fem-seks år.
– Det er et mere internationalt niveau set i forhold til spillertruppen. At have så dygtige spillere i en dansk kultur fungerer vildt godt og er efter min mening enormt spændende.
– Og så er der noget finansielt og organisatorisk, der er vokset helt vildt. Der er nogle helt andre kræfter i klubben, og det mærker jeg hele vejen igennem klubben. Jeg kan bare måle på, hvor mange folk der er omkring spillertruppen. Der er reelt et par folk mere, end da jeg spillede i Premier League med Huddersfield. Vi er jo fysisk vokset ud af lokalerne, mens jeg har været væk, og det illustrerer det måske meget godt.
– David Nielsen gik i weekendens kamp forbi vores bænk og sagde angiveligt noget i retning af ‘what a bench‘. Det er meget overskudsagtigt sagt af ham. Og vi havde folk siddende hjemme, der sagtens kunne have startet inde i Århus på vores hold og have gjort det lige så godt, og som kunne være faste startere på de fleste Superliga-hold. Der er en bredde i truppen, der er meget ulig det, jeg tidligere oplevede i klubben, og som jeg oplever som meget udansk, siger Jonas Lössl i et stort interview med Tipsbladet fredag.
I interviewet med Tipsbladet fortæller den danske landsholdskeeper også om sin konkurrent på klubholdet, Jesper Hansen, ligesom Lössl fortæller om sin vej tilbage til det midtjyske. I avisen får du også et stort interview med AaB-legenden Lynge Jakobsen, et kig på West Hams mirakelsæson – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

TransferLIVE: Forlader Esbjerg fB

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Newcastle er rasende på Liverpool

David Boison Frimpong på vej til FCK

Han er på rampen i AGF

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Her er prisen på Kasper Dolberg

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber

De henter Emmanuel Yeboah

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Har FC Midtjylland-spiller til prøvetræning

Rosenborg vil hente Superliga-stjerne

Neestrup reagerer: Folk forstår det ikke

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Bellingham får lang tur på tribunen

FC Midtjylland – OB

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Alexander Isak skuffet over Newcastle

‘Vi ved alle, at Nørgaard er forbandet god’

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Afsløring: Viborg sælger Jensen i kæmpe handel

Sønderjyske – AGF

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Brøndby IF – Silkeborg IF

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

På blokken i FCK – skifter til Singapore

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning

Superligaens største spørgsmålstegn

Han står i spidsen for Viborg i premieren

Vild med dansk profil: Som et atomkraftværk

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Afsløring: Viborg og Kolding forhandler om Jalal

Superliga-komet har besluttet sig

Formstærke Shels kan sejre i Belfast

Achouri 100 procent fokuseret på FCK

FCK møder mesterhold fra Kosovo

Alt om FCK: Stjerneparade fører an i guldforsvar