Norwich håber på at have lavet et scoop a la Teemu Pukki med tilgangen af Mathias Kvistgaarden.
Teemu Pukki kom ganske vist gratis, mens Norwich har indløst frikøbsklausulen på 60 millioner kroner i Kvistgaardens aftale med Brøndby IF.
Men bliver målene og succesen lige så stor, som den Teemu Pukki havde i løbet af sine fem år på Carrow Road, så er 60 millioner kroner et overflødigt beløb.
LÆS MERE: Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul
Teemu Pukki endte nemlig som en regulær drømmetransfer orkestreret af Norwich forhenværende sportsdirektør Stuart Webber.
Han husker tydeligt, hvordan man lige netop faldt for den finske skarpretter i Brøndby IF.
– Vi brugte de sidste seks måneder af sæsonen (2017/2018, red.) på at finde en angriber, som kunne løbe dybt. Det førte os til Teemu Pukki. Vi analyserede samtlige mål, Pukki scorede i sine tre år i Brøndby, fortæller Stuart Webber til Training Ground Guru og fortsætter:
– Ud fra procentdelen af de mål, han scorede via en assist, som dem (Emiliano) Buendia var garant for at lave, lignede det et drømmematch. Det endte også som et drømmematch.
– Det er et godt eksempel på, hvordan data stiller nogle ikke så åbenlyse spørgsmål, hvor det så giver mening, når du ser det med dine egne øjne. Fordi, kiggede man udelukkende på mål og assister ville det ikke have givet så meget mening, afslutter Stuart Webber.

Norwich købte Emiliano Buendia, der også blev en stor succes hos kanariefuglene, et halvt år forinden Teemu Pukki kom til.
Argentineren var på daværende tidspunkt udlejet fra Getafe til CyD Leonesa, hvor Norwich så et lys i hans assistfod med den rigtige angriber til at sparke boldene i kassen.
Han drog dog først til engelsk fodbold, da lejeaftalen udløb med CyD Leonesa i sommeren 2018. Her ankom Teemu Pukki på en fri transfer fra Brøndby IF.
Bliver Kvistgaarden en succes i Norwich?
0 Votes
Finnen forlod Norwich til fordel for et ophold i MLS og Minnesota i 2023. I januar drog han retur til hjemlandet og HJK Helsinki, som han også spillede i for 15 år siden.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Skifter til Rangers
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED