Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

I Lyngby Boldklub jubler man over Yussuf Poulsens skifte til HSV.



For første gang i 12 år skal Yussuf Poulsen prøver kræfter med en ny klub.  

I 2013 skiftede den danske angriber fra Lyngby Boldklub til RB Leipzig, der på daværende tidspunkt spillede i Tysklands tredjebedste række.  

Siden har han været med til at føre klubben til en Champions League-semifinale og to pokaltitler.  

Men nu er det slut.  

Yussuf Poulsen er for få dage siden blevet præsenteret i den tyske traditionsklub Hamburger SV, der netop er rykket op i Bundesligaen.  

En transfer der sendte 1,5 millioner euro, 11 millioner kroner, til RB Leipzig – penge som RedBull-klubben sender direkte i lommen på Yussuf Poulsen.  

Prisen betyder også, at Lyngby Boldklub ikke får meget ud af den videresalgsklausul, man i 2013 fik skrevet ind i aftalen med RB Leipzig – men alligevel jubler den danske klub og Yussuf Poulsens skifte.  

Det fortæller klubbens direktør, Andreas Byder, i et interview med Tipsbladet.  

– Jeg skal lige sige, at Birger (Jørgensen, red.) og jeg er kæmpe HSV-fans, og vi har været nede at se dem med nogle af vores sponsorer, så hvis han skulle lande i en klub, der ikke er Lyngby, så synes vi, det er rigtig fedt, at det er HSV.  

– Så er det klart, at der er et økonomisk aspekt, for vi har i de syv år, hvor vi har haft klubben, håbet på, at han havde lavet et større skifte tidligere i karrieren, men det skal ikke overskygge glæden ved, at han nu skal til Hamborg at spille.  

– Fordi vi havde noget videresalg på ham, så havde det, økonomisk, været mere interessant, hvis han var skiftet tidligere i karrieren, fortæller Andreas Byder.

Byder_Andreas

Idet at Yussuf Poulsen spillede alle sine ungdomsår i Lyngby Boldklub, er der solidaritetspenge på vej til Lyngby – dog ikke noget klubben bliver millionærer på. 

– Det er for tidligt at sige noget om, hvor meget vi får. Der er også nogle i vores bestyrelse, der har spurgt, men vi ved det først om nogle uger. Men mon ikke der i hvert fald er til en kage til kontoret, siger Lyngby-bossen.  

Men selvom Lyngby Boldklub ikke får ekstra millioner i kassen på grund af Yussuf Poulsen, så har han givet en masse værdi til De Kongeblå.  

– Den PR-værdi, som han giver og har givet os som klub, den kan man ikke gøre op i kroner og ører. Han er en, vi fortæller om, når vi rekrutterer, og han er en klasse ambassadør for vores klub. Sidste år, da vi holdt overlevelsesfest, der var han på stadion med Leipzig-tv, hvor han var rundt på stadion, så han er en af vores egne, fortæller Andreas Byder.  

Yussuf Poulsen og Morten Hjulmand fejrer førstnævntes scoring for det danske landshold. Foto: Alamy

Drømmer stadig om comeback 

Selvom et comeback til Lyngby Boldklub slet ikke var på tale i denne omgang, så har direktør Andreas Byder ét stort ønske for fremtiden – at se Yussuf Poulsen i Lyngby igen i fremtiden.  

Måske et kækt spørgsmål, men hvorfor endte han i HSV og ikke Lyngby?  

– Det har ikke engang været på tale. Jeg så hans afskedsinterview med Leipzig, og han er jo nærmest mere tysker end dansker efterhånden. Han er i hvert fald rigtig god til tysk.  

– Men vi drømmer og håber da allesammen på, at vores stjerner som Jacob Bruun Larsen og Yussuf Poulsen, som render rundt ude i verden, kommer hjem og spiller deres sidste her.  

– Det prøver vi også med Yussuf, og mon ikke han har tre eller fire år tilbage i sig endnu, så vi prøver igen til sommer. Vi drømmer i hvert fald stadig om at se ham i Lyngby igen.  

Skal du så ned at se en masse HSV-kampe nu?  

– Det kan jeg kraftedeme love dig for, at jeg skal! Det kan nærmest kun gå for langsomt.  

– Vi havde en klassetur med syv otte sponsorer for et års tid siden, så det skal vi bare have igen, det kan jeg love dig.  

Kan Yussuf skaffe lidt billetter så?  

– Det ved jeg, han kan. Ellers har vi også godt med kontakter i klubben, men han kan nok godt hjælpe med lidt billetter, siger Andreas Byder.  

Yussuf Poulsen nåede at spille 36 førsteholdskampe for Lyngby Boldklub, inden han blev solgt til RB Leipzig.  





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Ekspert: Det mest positive for FCK



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Hård dom over Franks fremtid

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

– Hold nu kæft med Arsenal!

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Zorniger i chok: Er det en joke?

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Forventer kæmpe jobtilbud

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

– Det var en skuffelse

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Dansk målsluger skifter til topklub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Riemer reagerer på Frank-fyring

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Nægtet Brøndby-skifte

Her kan du se FC København mod Viborg FF

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’