Lykke i AaB: Timingen begynder at sidde der

Marco Ramkilde kan se klar fremgang for AaB'erne i opstarten.



AaB tog mandag deres første sejr siden 14. oktober, da de slog norske Sogndal i en testkamp med 5-3. Her var det med Helenius, Bakiz, Sousa, Jeppe Pedersen og Marco Ramkilde som målscorere.

Sidstnævnte kan se en stor forskel på, hvor de står nu og da opstarten begyndte. Det fortæller han om i et interview med Nordjyske.

– Der er helt sikkert kæmpe forskel fra Horsens-kampen til det, vi kan i dag. Vi har fået lavet om på nogle ting, og alle ved, hvad de skal, siger han og fortsætter:

– Timingen i presset begynder at sidde der. Det er alfa omega, for hvis bare en enkelt fejler der, så spiller modstanderne sig forbi presset og skaber problemer for os, lyder det fra Marco Ramkilde.

Derudover er der lagt mere på deres offensiv, mener han, og giver et eksempel om, at der er blevet bygget flere aftaler på, og at deres mønstre på holdet er noget, der sidder endnu skarpere nu.

AaB har et interessant forår i Superligaen foran sig. Nordjyderne er placeret på 11. pladsen under nedrykningsstregen med syv point op til den nærmeste klub på den anden side, og derfor er der meget på spil for dem.

De har desuden også været meget aktive i januars transfervindue i bestræbelserne på at give holdet det bedste udgangspunkt for overlevelse. Og de kigger stadig efter forstærkninger. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’