Lykkelig FCK-boss: Det er en gave

Sune Smith-Nielsen jubler over at have fået Thomas Delaney tilbage til FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter syv-og-et-halvt års ophold i udlandet er Thomas Delaney vendt tilbage til FC København.

FCK forsøgte allerede sidste sommer at hente nu 32-årige Delaney hjem, uden at det endte med en aftale, men denne gang fik man enderne til at mødes, og lørdag formiddag havde han så sin første træning med sine nye holdkammerater.

Over for Tipsbladet og resten af den fremmødte presse forklarede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen efterfølgende, hvorfor skiftet først nu kom i hus.

– Der er den her berømte timing, og tingene skal matche. Der er alle mulige parametre, der skal passe sammen, når man skal lykkes. Det lykkedes nu, og det er vi rigtig glade for.

Da Delaney forlod København i begyndelsen af 2017, var han kendetegnet ved sine enorme løbekapacitet og evner i begge felter. Men nu er midtbanespilleren blevet syv år ældre, så hvad skal han denne gang bidrage med i FCK?

– Det er hans lederskab. Hvis vi skulle være så uheldige at komme bagud, er der nogen, der skal kunne tage fat i holdet, sætte noget struktur rent taktisk, holde noget disciplin og tage nogle beslutninger inde på banen. Der er Thomas vel en af de bedste til det, siger Sune Smith-Nielsen.

"Næsten for god til FCK"
Han afviser imidlertid, at Delaney skal udfylde et hul, FC København har haft på den centrale midtbane, eller at han er hentet for at tage over for Zeca.

– Vi har mere vurderet, at det (lederskabet) er noget, han er rigtig, rigtig god til, og når man kan hente en spiller med de kvaliteter, er det en gave at få ham ind i truppen.

– Jeg synes først og fremmest, vi får en spiller, der er så dygtig… Det, der er fantastisk ved FC København, er, når vi kan tiltrække spillere, som jo næsten er for gode til at spille for FC København. Det er jo det, vi tror på, vi får med Thomas.

– Når de muligheder opstår, og timingen er den rigtige, har vi en forpligtigelse til at slå til.

Med tilgangen af Delaney er FC København nu i besiddelse af otte spillere, der kan optræde på den centrale midtbane. Derfor er det nærliggende at tænke, at nogle skal ud, og det vil Sune Smith-Nielsen ikke afvise.

– Det er jo et transfervindue, der er åbent i lang tid, og der kigger vi hele tiden på at ramme den rigtige balance.

Thomas Delaney har fået en toårig kontrakt.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Randers FC – FC Fredericia



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Så du det? Wass i helt vild aktion

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Bayern München er i pokalfinalen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job