FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter syv-og-et-halvt års ophold i udlandet er Thomas Delaney vendt tilbage til FC København.
FCK forsøgte allerede sidste sommer at hente nu 32-årige Delaney hjem, uden at det endte med en aftale, men denne gang fik man enderne til at mødes, og lørdag formiddag havde han så sin første træning med sine nye holdkammerater.
Over for Tipsbladet og resten af den fremmødte presse forklarede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen efterfølgende, hvorfor skiftet først nu kom i hus.
– Der er den her berømte timing, og tingene skal matche. Der er alle mulige parametre, der skal passe sammen, når man skal lykkes. Det lykkedes nu, og det er vi rigtig glade for.
Da Delaney forlod København i begyndelsen af 2017, var han kendetegnet ved sine enorme løbekapacitet og evner i begge felter. Men nu er midtbanespilleren blevet syv år ældre, så hvad skal han denne gang bidrage med i FCK?
– Det er hans lederskab. Hvis vi skulle være så uheldige at komme bagud, er der nogen, der skal kunne tage fat i holdet, sætte noget struktur rent taktisk, holde noget disciplin og tage nogle beslutninger inde på banen. Der er Thomas vel en af de bedste til det, siger Sune Smith-Nielsen.
"Næsten for god til FCK"
Han afviser imidlertid, at Delaney skal udfylde et hul, FC København har haft på den centrale midtbane, eller at han er hentet for at tage over for Zeca.
– Vi har mere vurderet, at det (lederskabet) er noget, han er rigtig, rigtig god til, og når man kan hente en spiller med de kvaliteter, er det en gave at få ham ind i truppen.
– Jeg synes først og fremmest, vi får en spiller, der er så dygtig… Det, der er fantastisk ved FC København, er, når vi kan tiltrække spillere, som jo næsten er for gode til at spille for FC København. Det er jo det, vi tror på, vi får med Thomas.
– Når de muligheder opstår, og timingen er den rigtige, har vi en forpligtigelse til at slå til.
Med tilgangen af Delaney er FC København nu i besiddelse af otte spillere, der kan optræde på den centrale midtbane. Derfor er det nærliggende at tænke, at nogle skal ud, og det vil Sune Smith-Nielsen ikke afvise.
– Det er jo et transfervindue, der er åbent i lang tid, og der kigger vi hele tiden på at ramme den rigtige balance.
Thomas Delaney har fået en toårig kontrakt.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW