FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter syv-og-et-halvt års ophold i udlandet er Thomas Delaney vendt tilbage til FC København.
FCK forsøgte allerede sidste sommer at hente nu 32-årige Delaney hjem, uden at det endte med en aftale, men denne gang fik man enderne til at mødes, og lørdag formiddag havde han så sin første træning med sine nye holdkammerater.
Over for Tipsbladet og resten af den fremmødte presse forklarede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen efterfølgende, hvorfor skiftet først nu kom i hus.
– Der er den her berømte timing, og tingene skal matche. Der er alle mulige parametre, der skal passe sammen, når man skal lykkes. Det lykkedes nu, og det er vi rigtig glade for.
Da Delaney forlod København i begyndelsen af 2017, var han kendetegnet ved sine enorme løbekapacitet og evner i begge felter. Men nu er midtbanespilleren blevet syv år ældre, så hvad skal han denne gang bidrage med i FCK?
– Det er hans lederskab. Hvis vi skulle være så uheldige at komme bagud, er der nogen, der skal kunne tage fat i holdet, sætte noget struktur rent taktisk, holde noget disciplin og tage nogle beslutninger inde på banen. Der er Thomas vel en af de bedste til det, siger Sune Smith-Nielsen.
"Næsten for god til FCK"
Han afviser imidlertid, at Delaney skal udfylde et hul, FC København har haft på den centrale midtbane, eller at han er hentet for at tage over for Zeca.
– Vi har mere vurderet, at det (lederskabet) er noget, han er rigtig, rigtig god til, og når man kan hente en spiller med de kvaliteter, er det en gave at få ham ind i truppen.
– Jeg synes først og fremmest, vi får en spiller, der er så dygtig… Det, der er fantastisk ved FC København, er, når vi kan tiltrække spillere, som jo næsten er for gode til at spille for FC København. Det er jo det, vi tror på, vi får med Thomas.
– Når de muligheder opstår, og timingen er den rigtige, har vi en forpligtigelse til at slå til.
Med tilgangen af Delaney er FC København nu i besiddelse af otte spillere, der kan optræde på den centrale midtbane. Derfor er det nærliggende at tænke, at nogle skal ud, og det vil Sune Smith-Nielsen ikke afvise.
– Det er jo et transfervindue, der er åbent i lang tid, og der kigger vi hele tiden på at ramme den rigtige balance.
Thomas Delaney har fået en toårig kontrakt.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
MEDIE
Offentliggøres i dag
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
OPTAKT