Lykkelig FCK-boss: Det er en gave

Sune Smith-Nielsen jubler over at have fået Thomas Delaney tilbage til FC København.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter syv-og-et-halvt års ophold i udlandet er Thomas Delaney vendt tilbage til FC København.

FCK forsøgte allerede sidste sommer at hente nu 32-årige Delaney hjem, uden at det endte med en aftale, men denne gang fik man enderne til at mødes, og lørdag formiddag havde han så sin første træning med sine nye holdkammerater.

Over for Tipsbladet og resten af den fremmødte presse forklarede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen efterfølgende, hvorfor skiftet først nu kom i hus.

– Der er den her berømte timing, og tingene skal matche. Der er alle mulige parametre, der skal passe sammen, når man skal lykkes. Det lykkedes nu, og det er vi rigtig glade for.

Da Delaney forlod København i begyndelsen af 2017, var han kendetegnet ved sine enorme løbekapacitet og evner i begge felter. Men nu er midtbanespilleren blevet syv år ældre, så hvad skal han denne gang bidrage med i FCK?

– Det er hans lederskab. Hvis vi skulle være så uheldige at komme bagud, er der nogen, der skal kunne tage fat i holdet, sætte noget struktur rent taktisk, holde noget disciplin og tage nogle beslutninger inde på banen. Der er Thomas vel en af de bedste til det, siger Sune Smith-Nielsen.

"Næsten for god til FCK"
Han afviser imidlertid, at Delaney skal udfylde et hul, FC København har haft på den centrale midtbane, eller at han er hentet for at tage over for Zeca.

– Vi har mere vurderet, at det (lederskabet) er noget, han er rigtig, rigtig god til, og når man kan hente en spiller med de kvaliteter, er det en gave at få ham ind i truppen.

– Jeg synes først og fremmest, vi får en spiller, der er så dygtig… Det, der er fantastisk ved FC København, er, når vi kan tiltrække spillere, som jo næsten er for gode til at spille for FC København. Det er jo det, vi tror på, vi får med Thomas.

– Når de muligheder opstår, og timingen er den rigtige, har vi en forpligtigelse til at slå til.

Med tilgangen af Delaney er FC København nu i besiddelse af otte spillere, der kan optræde på den centrale midtbane. Derfor er det nærliggende at tænke, at nogle skal ud, og det vil Sune Smith-Nielsen ikke afvise.

– Det er jo et transfervindue, der er åbent i lang tid, og der kigger vi hele tiden på at ramme den rigtige balance.

Thomas Delaney har fået en toårig kontrakt.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg