FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter syv-og-et-halvt års ophold i udlandet er Thomas Delaney vendt tilbage til FC København.
FCK forsøgte allerede sidste sommer at hente nu 32-årige Delaney hjem, uden at det endte med en aftale, men denne gang fik man enderne til at mødes, og lørdag formiddag havde han så sin første træning med sine nye holdkammerater.
Over for Tipsbladet og resten af den fremmødte presse forklarede sportsdirektør Sune Smith-Nielsen efterfølgende, hvorfor skiftet først nu kom i hus.
– Der er den her berømte timing, og tingene skal matche. Der er alle mulige parametre, der skal passe sammen, når man skal lykkes. Det lykkedes nu, og det er vi rigtig glade for.
Da Delaney forlod København i begyndelsen af 2017, var han kendetegnet ved sine enorme løbekapacitet og evner i begge felter. Men nu er midtbanespilleren blevet syv år ældre, så hvad skal han denne gang bidrage med i FCK?
– Det er hans lederskab. Hvis vi skulle være så uheldige at komme bagud, er der nogen, der skal kunne tage fat i holdet, sætte noget struktur rent taktisk, holde noget disciplin og tage nogle beslutninger inde på banen. Der er Thomas vel en af de bedste til det, siger Sune Smith-Nielsen.
"Næsten for god til FCK"
Han afviser imidlertid, at Delaney skal udfylde et hul, FC København har haft på den centrale midtbane, eller at han er hentet for at tage over for Zeca.
– Vi har mere vurderet, at det (lederskabet) er noget, han er rigtig, rigtig god til, og når man kan hente en spiller med de kvaliteter, er det en gave at få ham ind i truppen.
– Jeg synes først og fremmest, vi får en spiller, der er så dygtig… Det, der er fantastisk ved FC København, er, når vi kan tiltrække spillere, som jo næsten er for gode til at spille for FC København. Det er jo det, vi tror på, vi får med Thomas.
– Når de muligheder opstår, og timingen er den rigtige, har vi en forpligtigelse til at slå til.
Med tilgangen af Delaney er FC København nu i besiddelse af otte spillere, der kan optræde på den centrale midtbane. Derfor er det nærliggende at tænke, at nogle skal ud, og det vil Sune Smith-Nielsen ikke afvise.
– Det er jo et transfervindue, der er åbent i lang tid, og der kigger vi hele tiden på at ramme den rigtige balance.
Thomas Delaney har fået en toårig kontrakt.
LIVE
LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske