LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der var ikke meget at lave for Nathan Trott, da han mandag aften fik sin debut for FC København.
Hovedstadsklubben vandt uden de store problemer 2-0 ude over Lyngby, og selvom Trott mod slutningen af opgøret måtte diske op med en pæn redning, endte det med at blive en ganske rolig aften på kontoret for den engelske keeper.
Han glæder sig imidlertid over nu at være kommet i gang med sit FCK-ophold.
– Det var en god kamp. Det er selvfølgelig en anden dynamik for mig end sidste år, fordi FCK har mere kontrol over kampe, hvor jeg ikke har lige så meget at lave. Det primære for mig er at være der, når holdet har brug for mig, og jeg var der i dag i forhold indlæg og redninger. Så jeg er glad for min indsats.
– Det er en fantastisk følelse endelig at have FCK-trøjen på. Jeg har ventet længe. Der var mange rygter sidste år, og så skiftede jeg og får endelig min debut. Det er meget særligt for mig, og der er selvfølgelig mere pres på at være førstemålmand i FCK end i Vejle, men jeg holder de samme standarder som sidste år, og det fortsætter jeg med.
Var der ekstra nerver før kampen?
– Der var nok lidt sommerfugle, ja. Det var min første kamp, og du ved aldrig, hvad du skal forvente. Jeg har selvfølgelig noget erfaring med Superligaen, så der var ikke for mange nerver, men det er en anden følelse at tage FCK-trøjen på, og det var helt specielt at se så mange fans.
Som Trott også selv nævner, er virkeligheden i FCK en noget anden end i Vejle, hvor han stod i sidste sæson. Det kræver noget andet af Trott.
– Det handler om koncentration og være der for holdet, når det er nødvendigt, lige meget om det er en redning i første eller sidste minut. Nogle gange er det måske ikke engang en redning, men at kontrollere en dødbold.
Nathan Trott har fået en treårig aftale i FC København.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
PSG er fransk mester for femte sæson i træk
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
STORT INTERVIEW