Lykkelig FCK-debutant havde sommerfugle i maven

Nathan Trott jubler over at være kommet i gang med sin FC København-karriere.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der var ikke meget at lave for Nathan Trott, da han mandag aften fik sin debut for FC København.

Hovedstadsklubben vandt uden de store problemer 2-0 ude over Lyngby, og selvom Trott mod slutningen af opgøret måtte diske op med en pæn redning, endte det med at blive en ganske rolig aften på kontoret for den engelske keeper.

Han glæder sig imidlertid over nu at være kommet i gang med sit FCK-ophold.

– Det var en god kamp. Det er selvfølgelig en anden dynamik for mig end sidste år, fordi FCK har mere kontrol over kampe, hvor jeg ikke har lige så meget at lave. Det primære for mig er at være der, når holdet har brug for mig, og jeg var der i dag i forhold indlæg og redninger. Så jeg er glad for min indsats.

– Det er en fantastisk følelse endelig at have FCK-trøjen på. Jeg har ventet længe. Der var mange rygter sidste år, og så skiftede jeg og får endelig min debut. Det er meget særligt for mig, og der er selvfølgelig mere pres på at være førstemålmand i FCK end i Vejle, men jeg holder de samme standarder som sidste år, og det fortsætter jeg med.

Var der ekstra nerver før kampen?

– Der var nok lidt sommerfugle, ja. Det var min første kamp, og du ved aldrig, hvad du skal forvente. Jeg har selvfølgelig noget erfaring med Superligaen, så der var ikke for mange nerver, men det er en anden følelse at tage FCK-trøjen på, og det var helt specielt at se så mange fans.

Som Trott også selv nævner, er virkeligheden i FCK en noget anden end i Vejle, hvor han stod i sidste sæson. Det kræver noget andet af Trott.

– Det handler om koncentration og være der for holdet, når det er nødvendigt, lige meget om det er en redning i første eller sidste minut. Nogle gange er det måske ikke engang en redning, men at kontrollere en dødbold.

Nathan Trott har fået en treårig aftale i FC København.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forhandler med storklub

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Harry Maguire i chok



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Konge benåder fængslede fans efter AFCON