Lykkelig FCK-debutant havde sommerfugle i maven

Nathan Trott jubler over at være kommet i gang med sin FC København-karriere.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der var ikke meget at lave for Nathan Trott, da han mandag aften fik sin debut for FC København.

Hovedstadsklubben vandt uden de store problemer 2-0 ude over Lyngby, og selvom Trott mod slutningen af opgøret måtte diske op med en pæn redning, endte det med at blive en ganske rolig aften på kontoret for den engelske keeper.

Han glæder sig imidlertid over nu at være kommet i gang med sit FCK-ophold.

– Det var en god kamp. Det er selvfølgelig en anden dynamik for mig end sidste år, fordi FCK har mere kontrol over kampe, hvor jeg ikke har lige så meget at lave. Det primære for mig er at være der, når holdet har brug for mig, og jeg var der i dag i forhold indlæg og redninger. Så jeg er glad for min indsats.

– Det er en fantastisk følelse endelig at have FCK-trøjen på. Jeg har ventet længe. Der var mange rygter sidste år, og så skiftede jeg og får endelig min debut. Det er meget særligt for mig, og der er selvfølgelig mere pres på at være førstemålmand i FCK end i Vejle, men jeg holder de samme standarder som sidste år, og det fortsætter jeg med.

Var der ekstra nerver før kampen?

– Der var nok lidt sommerfugle, ja. Det var min første kamp, og du ved aldrig, hvad du skal forvente. Jeg har selvfølgelig noget erfaring med Superligaen, så der var ikke for mange nerver, men det er en anden følelse at tage FCK-trøjen på, og det var helt specielt at se så mange fans.

Som Trott også selv nævner, er virkeligheden i FCK en noget anden end i Vejle, hvor han stod i sidste sæson. Det kræver noget andet af Trott.

– Det handler om koncentration og være der for holdet, når det er nødvendigt, lige meget om det er en redning i første eller sidste minut. Nogle gange er det måske ikke engang en redning, men at kontrollere en dødbold.

Nathan Trott har fået en treårig aftale i FC København.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norge – England

Spanien – Belgien

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

OB henter finsk landsholdsspiller

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Uventet transferdrejning

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg