LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der var ikke meget at lave for Nathan Trott, da han mandag aften fik sin debut for FC København.
Hovedstadsklubben vandt uden de store problemer 2-0 ude over Lyngby, og selvom Trott mod slutningen af opgøret måtte diske op med en pæn redning, endte det med at blive en ganske rolig aften på kontoret for den engelske keeper.
Han glæder sig imidlertid over nu at være kommet i gang med sit FCK-ophold.
– Det var en god kamp. Det er selvfølgelig en anden dynamik for mig end sidste år, fordi FCK har mere kontrol over kampe, hvor jeg ikke har lige så meget at lave. Det primære for mig er at være der, når holdet har brug for mig, og jeg var der i dag i forhold indlæg og redninger. Så jeg er glad for min indsats.
– Det er en fantastisk følelse endelig at have FCK-trøjen på. Jeg har ventet længe. Der var mange rygter sidste år, og så skiftede jeg og får endelig min debut. Det er meget særligt for mig, og der er selvfølgelig mere pres på at være førstemålmand i FCK end i Vejle, men jeg holder de samme standarder som sidste år, og det fortsætter jeg med.
Var der ekstra nerver før kampen?
– Der var nok lidt sommerfugle, ja. Det var min første kamp, og du ved aldrig, hvad du skal forvente. Jeg har selvfølgelig noget erfaring med Superligaen, så der var ikke for mange nerver, men det er en anden følelse at tage FCK-trøjen på, og det var helt specielt at se så mange fans.
Som Trott også selv nævner, er virkeligheden i FCK en noget anden end i Vejle, hvor han stod i sidste sæson. Det kræver noget andet af Trott.
– Det handler om koncentration og være der for holdet, når det er nødvendigt, lige meget om det er en redning i første eller sidste minut. Nogle gange er det måske ikke engang en redning, men at kontrollere en dødbold.
Nathan Trott har fået en treårig aftale i FC København.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
TOPNYHED