LYNGBY STADION (Tipsbladet): Der var ikke meget at lave for Nathan Trott, da han mandag aften fik sin debut for FC København.
Hovedstadsklubben vandt uden de store problemer 2-0 ude over Lyngby, og selvom Trott mod slutningen af opgøret måtte diske op med en pæn redning, endte det med at blive en ganske rolig aften på kontoret for den engelske keeper.
Han glæder sig imidlertid over nu at være kommet i gang med sit FCK-ophold.
– Det var en god kamp. Det er selvfølgelig en anden dynamik for mig end sidste år, fordi FCK har mere kontrol over kampe, hvor jeg ikke har lige så meget at lave. Det primære for mig er at være der, når holdet har brug for mig, og jeg var der i dag i forhold indlæg og redninger. Så jeg er glad for min indsats.
– Det er en fantastisk følelse endelig at have FCK-trøjen på. Jeg har ventet længe. Der var mange rygter sidste år, og så skiftede jeg og får endelig min debut. Det er meget særligt for mig, og der er selvfølgelig mere pres på at være førstemålmand i FCK end i Vejle, men jeg holder de samme standarder som sidste år, og det fortsætter jeg med.
Var der ekstra nerver før kampen?
– Der var nok lidt sommerfugle, ja. Det var min første kamp, og du ved aldrig, hvad du skal forvente. Jeg har selvfølgelig noget erfaring med Superligaen, så der var ikke for mange nerver, men det er en anden følelse at tage FCK-trøjen på, og det var helt specielt at se så mange fans.
Som Trott også selv nævner, er virkeligheden i FCK en noget anden end i Vejle, hvor han stod i sidste sæson. Det kræver noget andet af Trott.
– Det handler om koncentration og være der for holdet, når det er nødvendigt, lige meget om det er en redning i første eller sidste minut. Nogle gange er det måske ikke engang en redning, men at kontrollere en dødbold.
Nathan Trott har fået en treårig aftale i FC København.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Lewandowski forlader FC Barcelona
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
– Niels Frederiksen er en legende!
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Salah sender særlig besked
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie