OB ydmygede fredag aften Vejle Boldklub i Superligaen, og stemningen var mildest talt forskellig i de to lejre efter opgøret i Odense.
OB-træner Andreas Alm var begejstret over 6-0-sejren i det hæsblæsende opgør, hvor der allerede efter 24 minutter stod 4-0 på tavlen.
– Det er jo meget usædvanligt at være foran 4-0 ved pausen. Det sker ikke særlig ofte. Det er en meget god start på weekenden, siger Andreas Alm med et glimt i øjet.
– Når man er foran 3-0 efter otte minutter mod et hold som Vejle, der har haft meget modgang, så sidder man derude som træner og tænker, at den vinder vi, men derfra er der stadig et stykke arbejde, der skal gøres færdigt.
Derfor var han meget glad for den præstation, OB lagde for dagen.
– Jeg synes virkelig, det var en god præstation, der blev leveret. Vi spillede med en meget offensiv tilgang, og så var vi effektive på de muligheder, vi fik. Derudover forsvarede vi os godt igennem det meste af kampen.
Vejle havde dog overtaget i en periode i anden halvleg, og det var cheftræneren ikke tilfreds med.
– Jeg synes, vi sløsede lidt i den første halve time af anden halvleg, hvor Vejle havde deres gode periode, men så fik vi momentum til sidst i kampen igen og scorede to mål.
Vejles cheftræner Peter Sørensen var anderledes skuffet efter kampen, men han hæfter sig ved, at spillerne præsterede bedre i anden halvleg end i første halvleg.
– Når man er bagud 0-4 ved pausen, så er det jo mere eller mindre afgjort. Men spillerne kom ud fra pausen og spillede videre og kæmpede.
– Desværre endte spillerne ikke med at få den lille succesoplevelse, det kunne være at holde nullet i anden halvleg, siger Peter Sørensen.
Vejle Boldklub ligger sidst i Superligaen blev blot to point – seks færre end Sønderjyske på næstsidstepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
