OB ydmygede fredag aften Vejle Boldklub i Superligaen, og stemningen var mildest talt forskellig i de to lejre efter opgøret i Odense.
OB-træner Andreas Alm var begejstret over 6-0-sejren i det hæsblæsende opgør, hvor der allerede efter 24 minutter stod 4-0 på tavlen.
– Det er jo meget usædvanligt at være foran 4-0 ved pausen. Det sker ikke særlig ofte. Det er en meget god start på weekenden, siger Andreas Alm med et glimt i øjet.
– Når man er foran 3-0 efter otte minutter mod et hold som Vejle, der har haft meget modgang, så sidder man derude som træner og tænker, at den vinder vi, men derfra er der stadig et stykke arbejde, der skal gøres færdigt.
Derfor var han meget glad for den præstation, OB lagde for dagen.
– Jeg synes virkelig, det var en god præstation, der blev leveret. Vi spillede med en meget offensiv tilgang, og så var vi effektive på de muligheder, vi fik. Derudover forsvarede vi os godt igennem det meste af kampen.
Vejle havde dog overtaget i en periode i anden halvleg, og det var cheftræneren ikke tilfreds med.
– Jeg synes, vi sløsede lidt i den første halve time af anden halvleg, hvor Vejle havde deres gode periode, men så fik vi momentum til sidst i kampen igen og scorede to mål.
Vejles cheftræner Peter Sørensen var anderledes skuffet efter kampen, men han hæfter sig ved, at spillerne præsterede bedre i anden halvleg end i første halvleg.
– Når man er bagud 0-4 ved pausen, så er det jo mere eller mindre afgjort. Men spillerne kom ud fra pausen og spillede videre og kæmpede.
– Desværre endte spillerne ikke med at få den lille succesoplevelse, det kunne være at holde nullet i anden halvleg, siger Peter Sørensen.
Vejle Boldklub ligger sidst i Superligaen blev blot to point – seks færre end Sønderjyske på næstsidstepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFERPLANEN
