OB ydmygede fredag aften Vejle Boldklub i Superligaen, og stemningen var mildest talt forskellig i de to lejre efter opgøret i Odense.
OB-træner Andreas Alm var begejstret over 6-0-sejren i det hæsblæsende opgør, hvor der allerede efter 24 minutter stod 4-0 på tavlen.
– Det er jo meget usædvanligt at være foran 4-0 ved pausen. Det sker ikke særlig ofte. Det er en meget god start på weekenden, siger Andreas Alm med et glimt i øjet.
– Når man er foran 3-0 efter otte minutter mod et hold som Vejle, der har haft meget modgang, så sidder man derude som træner og tænker, at den vinder vi, men derfra er der stadig et stykke arbejde, der skal gøres færdigt.
Derfor var han meget glad for den præstation, OB lagde for dagen.
– Jeg synes virkelig, det var en god præstation, der blev leveret. Vi spillede med en meget offensiv tilgang, og så var vi effektive på de muligheder, vi fik. Derudover forsvarede vi os godt igennem det meste af kampen.
Vejle havde dog overtaget i en periode i anden halvleg, og det var cheftræneren ikke tilfreds med.
– Jeg synes, vi sløsede lidt i den første halve time af anden halvleg, hvor Vejle havde deres gode periode, men så fik vi momentum til sidst i kampen igen og scorede to mål.
Vejles cheftræner Peter Sørensen var anderledes skuffet efter kampen, men han hæfter sig ved, at spillerne præsterede bedre i anden halvleg end i første halvleg.
– Når man er bagud 0-4 ved pausen, så er det jo mere eller mindre afgjort. Men spillerne kom ud fra pausen og spillede videre og kæmpede.
– Desværre endte spillerne ikke med at få den lille succesoplevelse, det kunne være at holde nullet i anden halvleg, siger Peter Sørensen.
Vejle Boldklub ligger sidst i Superligaen blev blot to point – seks færre end Sønderjyske på næstsidstepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
Her kan du se FC København mod FC Polissya
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
Endnu et forbund i kødet på FIFA
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
MEDIE
Har budt en milliard
Revser FC København: ‘Arrogant’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
NYHEDER
