OB-træner finder hul i osten: Vi sløsede mod Vejle

Der var masser af glæde at spore hos OB-træneren efter storsejren over Vejle. Det var usædvanligt, siger han.



OB ydmygede fredag aften Vejle Boldklub i Superligaen, og stemningen var mildest talt forskellig i de to lejre efter opgøret i Odense.

OB-træner Andreas Alm var begejstret over 6-0-sejren i det hæsblæsende opgør, hvor der allerede efter 24 minutter stod 4-0 på tavlen.

– Det er jo meget usædvanligt at være foran 4-0 ved pausen. Det sker ikke særlig ofte. Det er en meget god start på weekenden, siger Andreas Alm med et glimt i øjet.

– Når man er foran 3-0 efter otte minutter mod et hold som Vejle, der har haft meget modgang, så sidder man derude som træner og tænker, at den vinder vi, men derfra er der stadig et stykke arbejde, der skal gøres færdigt.

Derfor var han meget glad for den præstation, OB lagde for dagen.

– Jeg synes virkelig, det var en god præstation, der blev leveret. Vi spillede med en meget offensiv tilgang, og så var vi effektive på de muligheder, vi fik. Derudover forsvarede vi os godt igennem det meste af kampen.

Vejle havde dog overtaget i en periode i anden halvleg, og det var cheftræneren ikke tilfreds med.

– Jeg synes, vi sløsede lidt i den første halve time af anden halvleg, hvor Vejle havde deres gode periode, men så fik vi momentum til sidst i kampen igen og scorede to mål.

Vejles cheftræner Peter Sørensen var anderledes skuffet efter kampen, men han hæfter sig ved, at spillerne præsterede bedre i anden halvleg end i første halvleg.

– Når man er bagud 0-4 ved pausen, så er det jo mere eller mindre afgjort. Men spillerne kom ud fra pausen og spillede videre og kæmpede.

– Desværre endte spillerne ikke med at få den lille succesoplevelse, det kunne være at holde nullet i anden halvleg, siger Peter Sørensen.

Vejle Boldklub ligger sidst i Superligaen blev blot to point – seks færre end Sønderjyske på næstsidstepladsen.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson svært utilfreds

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Amir Richardson scorer kassen i FC København