Lyngby møder i morgen AGF i en livsvigtig kamp for overlevelse i Superligaen. Eller det vil sige, at det er den ikke, efter DBU i dag har frataget Lyngby retten til at spille i den bedste række i næste sæson.
Spillertruppen blev her til formiddag informeret om DBU’s beslutning, men de holder fast i, at det for dem handler om at klare frisag i bunden, og så er der andre, der må sørge for, at klubben lever op til reglerne, så spillerne får lov at spille videre, hvis de klarer frisag.
– Vi har ikke tænkt så meget på det, og vi ønsker heller ikke at bruge energi på det. Vores stadion- og baneforhold er ikke up-to-date. Jeg håber, at der bliver bragt orden i de her ting, så vi lever op til kravene, sådan at vi også kan spille Superliga i næste sæson, siger anfører Mathias Tauber til tipsbladet.dk.
Lyngby-anføreren lover, at DBU’s beslutning ikke vil få indvirkning på holdets præstationer i sæsonens sidste kampe.
– Jeg tror ikke, det er nødvendigt, at nogen fortæller os, at vi bare skal koncentrere os om vores job. Vi spiller kampene og har en vigtig kamp allerede i morgen. Det er den, vi fokuserer på, og jeg kan garantere, at det her ikke kommer til at indvirke på vores præstation i resten af kampene, siger Tauber.
Lyngby lever ikke op til kravene om varme i banen og minimum 3000 siddepladser, hvilket er DBU’s begrundelse for at fratage Lyngby licensen. Klubben har i denne sæson spillet på dispensation.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
På vej til storklub?
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER