LYNGBY (TIPSBLADET): Der gik chokbølger gennem den danske fodboldverden i formiddags, fredag, da Lyngby BK meldte ud, at man havde valgt at stoppe samarbejdet med cheftræner Magne Hoseth.
Nyheden kommer nemlig som en stor overraskelse, da nordmanden blot har fået 50 dage på trænerposten.
Lyngby BK's anfører, Marcel Rømer, bakker dog op om ledelsens beslutning om at sige farvel til Hoseth, og havde han haft sin daglige gang på ledelsesgangene i klubben, havde han truffet den samme beslutning.
– Der er mange ting, som ledelsen har samlet til bunke. Der er også andre, der har vist mistillid, end spillerne. Så jeg kan godt forstå, at man vælger at trykke på knappen for at være helt ærlig. Hvis jeg var i ledelsen og kendte hele billedet, så kunne jeg godt finde på at træffe den samme beslutning, fortæller Marcel Rømer til Tipsbladet og resten af den fremmøte presse i Lyngby.
Og særligt én ting har Marcel Rømer savnet fra den tidligere FCK-spiller, der blev hentet ind i januar som erstatning fro Freyr Alexandersson.
– Vi havde Freyr, der fortalte tingene fem gange. Og så til Magne, som måske er lidt mere introvert. Den største forskel var tydeligheden, og det er også det, som vores spillertrup har savnet. Det er ubehageligt at rende rundt på banen uden aftaler på plads, fortæller Rømer.
Og Rømer er ikke den eneste i Lyngbys spillertrup, der har savnet tydelighed fra Hoseth. Det kan du læse mere om HER.
Selvom Marcel Rømer godt kan forstå, at man har taget afsked med den norske træner, er det stadig en stor nyhed, fastslår han.
– Det er trist. Der er ikke nogen, der har lyst til at miste en medarbejder. Man kommer tæt på dem, der er i huset, så det er ikke rart. Jeg vil også gerne sige, at Magne er en dygtig træner. Og hvis man snakker alene med ham, så er han glimrende. Der var bare et problem med tydeligheden – ellers kan jeg ikke sætte en finger på ham, fortæller den 32-årige midtbanemotor.
Magne Hoseth nåede at få to kampe i spidsen for Lyngby. Her blev det til nederlag mod FC Nordsjælland og Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER