– Dette var den største forskel på Hoseth og Freyr

Lyngbys anfører Marcel Rømer bakker op om ledelsens beslutning om at fyre Magne Hoseth efter blot 50 dage på posten og fremhæver særligt én stor forskel på nordmanden og Freyr Alexandersson.



LYNGBY (TIPSBLADET): Der gik chokbølger gennem den danske fodboldverden i formiddags, fredag, da Lyngby BK meldte ud, at man havde valgt at stoppe samarbejdet med cheftræner Magne Hoseth. 

Nyheden kommer nemlig som en stor overraskelse, da nordmanden blot har fået 50 dage på trænerposten. 

Lyngby BK's anfører, Marcel Rømer, bakker dog op om ledelsens beslutning om at sige farvel til Hoseth, og havde han haft sin daglige gang på ledelsesgangene i klubben, havde han truffet den samme beslutning. 

– Der er mange ting, som ledelsen har samlet til bunke. Der er også andre, der har vist mistillid, end spillerne. Så jeg kan godt forstå, at man vælger at trykke på knappen for at være helt ærlig. Hvis jeg var i ledelsen og kendte hele billedet, så kunne jeg godt finde på at træffe den samme beslutning, fortæller Marcel Rømer til Tipsbladet og resten af den fremmøte presse i Lyngby.

Og særligt én ting har Marcel Rømer savnet fra den tidligere FCK-spiller, der blev hentet ind i januar som erstatning fro Freyr Alexandersson. 

– Vi havde Freyr, der fortalte tingene fem gange. Og så til Magne, som måske er lidt mere introvert. Den største forskel var tydeligheden, og det er også det, som vores spillertrup har savnet. Det er ubehageligt at rende rundt på banen uden aftaler på plads, fortæller Rømer. 

Og Rømer er ikke den eneste i Lyngbys spillertrup, der har savnet tydelighed fra Hoseth. Det kan du læse mere om HER.

Selvom Marcel Rømer godt kan forstå, at man har taget afsked med den norske træner, er det stadig en stor nyhed, fastslår han.

– Det er trist. Der er ikke nogen, der har lyst til at miste en medarbejder. Man kommer tæt på dem, der er i huset, så det er ikke rart. Jeg vil også gerne sige, at Magne er en dygtig træner. Og hvis man snakker alene med ham, så er han glimrende. Der var bare et problem med tydeligheden – ellers kan jeg ikke sætte en finger på ham, fortæller den 32-årige midtbanemotor. 

Magne Hoseth nåede at få to kampe i spidsen for Lyngby. Her blev det til nederlag mod FC Nordsjælland og Randers FC. 







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det er han ekstremt god til

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

‘Hvem fanden ringer man til?’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor