LYNGBY (TIPSBLADET): Der gik chokbølger gennem den danske fodboldverden i formiddags, fredag, da Lyngby BK meldte ud, at man havde valgt at stoppe samarbejdet med cheftræner Magne Hoseth.
Nyheden kommer nemlig som en stor overraskelse, da nordmanden blot har fået 50 dage på trænerposten.
Lyngby BK's anfører, Marcel Rømer, bakker dog op om ledelsens beslutning om at sige farvel til Hoseth, og havde han haft sin daglige gang på ledelsesgangene i klubben, havde han truffet den samme beslutning.
– Der er mange ting, som ledelsen har samlet til bunke. Der er også andre, der har vist mistillid, end spillerne. Så jeg kan godt forstå, at man vælger at trykke på knappen for at være helt ærlig. Hvis jeg var i ledelsen og kendte hele billedet, så kunne jeg godt finde på at træffe den samme beslutning, fortæller Marcel Rømer til Tipsbladet og resten af den fremmøte presse i Lyngby.
Og særligt én ting har Marcel Rømer savnet fra den tidligere FCK-spiller, der blev hentet ind i januar som erstatning fro Freyr Alexandersson.
– Vi havde Freyr, der fortalte tingene fem gange. Og så til Magne, som måske er lidt mere introvert. Den største forskel var tydeligheden, og det er også det, som vores spillertrup har savnet. Det er ubehageligt at rende rundt på banen uden aftaler på plads, fortæller Rømer.
Og Rømer er ikke den eneste i Lyngbys spillertrup, der har savnet tydelighed fra Hoseth. Det kan du læse mere om HER.
Selvom Marcel Rømer godt kan forstå, at man har taget afsked med den norske træner, er det stadig en stor nyhed, fastslår han.
– Det er trist. Der er ikke nogen, der har lyst til at miste en medarbejder. Man kommer tæt på dem, der er i huset, så det er ikke rart. Jeg vil også gerne sige, at Magne er en dygtig træner. Og hvis man snakker alene med ham, så er han glimrende. Der var bare et problem med tydeligheden – ellers kan jeg ikke sætte en finger på ham, fortæller den 32-årige midtbanemotor.
Magne Hoseth nåede at få to kampe i spidsen for Lyngby. Her blev det til nederlag mod FC Nordsjælland og Randers FC.
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Superliga-ekspert i svime over FCK
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT