– Dette var den største forskel på Hoseth og Freyr

Lyngbys anfører Marcel Rømer bakker op om ledelsens beslutning om at fyre Magne Hoseth efter blot 50 dage på posten og fremhæver særligt én stor forskel på nordmanden og Freyr Alexandersson.



LYNGBY (TIPSBLADET): Der gik chokbølger gennem den danske fodboldverden i formiddags, fredag, da Lyngby BK meldte ud, at man havde valgt at stoppe samarbejdet med cheftræner Magne Hoseth. 

Nyheden kommer nemlig som en stor overraskelse, da nordmanden blot har fået 50 dage på trænerposten. 

Lyngby BK's anfører, Marcel Rømer, bakker dog op om ledelsens beslutning om at sige farvel til Hoseth, og havde han haft sin daglige gang på ledelsesgangene i klubben, havde han truffet den samme beslutning. 

– Der er mange ting, som ledelsen har samlet til bunke. Der er også andre, der har vist mistillid, end spillerne. Så jeg kan godt forstå, at man vælger at trykke på knappen for at være helt ærlig. Hvis jeg var i ledelsen og kendte hele billedet, så kunne jeg godt finde på at træffe den samme beslutning, fortæller Marcel Rømer til Tipsbladet og resten af den fremmøte presse i Lyngby.

Og særligt én ting har Marcel Rømer savnet fra den tidligere FCK-spiller, der blev hentet ind i januar som erstatning fro Freyr Alexandersson. 

– Vi havde Freyr, der fortalte tingene fem gange. Og så til Magne, som måske er lidt mere introvert. Den største forskel var tydeligheden, og det er også det, som vores spillertrup har savnet. Det er ubehageligt at rende rundt på banen uden aftaler på plads, fortæller Rømer. 

Og Rømer er ikke den eneste i Lyngbys spillertrup, der har savnet tydelighed fra Hoseth. Det kan du læse mere om HER.

Selvom Marcel Rømer godt kan forstå, at man har taget afsked med den norske træner, er det stadig en stor nyhed, fastslår han.

– Det er trist. Der er ikke nogen, der har lyst til at miste en medarbejder. Man kommer tæt på dem, der er i huset, så det er ikke rart. Jeg vil også gerne sige, at Magne er en dygtig træner. Og hvis man snakker alene med ham, så er han glimrende. Der var bare et problem med tydeligheden – ellers kan jeg ikke sætte en finger på ham, fortæller den 32-årige midtbanemotor. 

Magne Hoseth nåede at få to kampe i spidsen for Lyngby. Her blev det til nederlag mod FC Nordsjælland og Randers FC. 





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ringet op af Brøndby-træner

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ivan Toney klar på choktransfer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Chelsea – Manchester United

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’