LYNGBY (TIPSBLADET): Der gik chokbølger gennem den danske fodboldverden i formiddags, fredag, da Lyngby BK meldte ud, at man havde valgt at stoppe samarbejdet med cheftræner Magne Hoseth.
Nyheden kommer nemlig som en stor overraskelse, da nordmanden blot har fået 50 dage på trænerposten.
Lyngby BK's anfører, Marcel Rømer, bakker dog op om ledelsens beslutning om at sige farvel til Hoseth, og havde han haft sin daglige gang på ledelsesgangene i klubben, havde han truffet den samme beslutning.
– Der er mange ting, som ledelsen har samlet til bunke. Der er også andre, der har vist mistillid, end spillerne. Så jeg kan godt forstå, at man vælger at trykke på knappen for at være helt ærlig. Hvis jeg var i ledelsen og kendte hele billedet, så kunne jeg godt finde på at træffe den samme beslutning, fortæller Marcel Rømer til Tipsbladet og resten af den fremmøte presse i Lyngby.
Og særligt én ting har Marcel Rømer savnet fra den tidligere FCK-spiller, der blev hentet ind i januar som erstatning fro Freyr Alexandersson.
– Vi havde Freyr, der fortalte tingene fem gange. Og så til Magne, som måske er lidt mere introvert. Den største forskel var tydeligheden, og det er også det, som vores spillertrup har savnet. Det er ubehageligt at rende rundt på banen uden aftaler på plads, fortæller Rømer.
Og Rømer er ikke den eneste i Lyngbys spillertrup, der har savnet tydelighed fra Hoseth. Det kan du læse mere om HER.
Selvom Marcel Rømer godt kan forstå, at man har taget afsked med den norske træner, er det stadig en stor nyhed, fastslår han.
– Det er trist. Der er ikke nogen, der har lyst til at miste en medarbejder. Man kommer tæt på dem, der er i huset, så det er ikke rart. Jeg vil også gerne sige, at Magne er en dygtig træner. Og hvis man snakker alene med ham, så er han glimrende. Der var bare et problem med tydeligheden – ellers kan jeg ikke sætte en finger på ham, fortæller den 32-årige midtbanemotor.
Magne Hoseth nåede at få to kampe i spidsen for Lyngby. Her blev det til nederlag mod FC Nordsjælland og Randers FC.
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Biereth og Dolberg bryder måltørke
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Slut: FC København vinder intenst derby
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW