I foråret 2021 var Lyngby efter flere flotte sejre tæt på at overleve i Superligaen efter at have været langt bagud i vinterpausen. Men det lykkedes ikke, og det endte i nedrykning.
I år står Lyngby i en lignende situation.
Holdet havde kun vundet én kamp i efteråret, men er kommet efter det i foråret og er nu kun fem point fra AC Horsens over nedrykningsstregen med seks kampe tilbage.
Lyngby-anfører Marcel Rømer mener, at situationen er en anden i år end for to år siden.
– Det, at vi nu er et hold og et kollektiv, er den store forskel fra sidst, siger han.
– Når jeg mindes dengang, havde vi nogle individualister, der var fremragende. Uden at nævne navne, så havde vi en tre-fire spillere, som vi var afhængige af. Men lige nu er det lige meget, hvem vi sætter ind på banen, fordi vores koncept er blevet bevist, og vi præsterer som hold.
Lyngbys cheftræner, Freyr Alexandersson, mener også, at redningsmissionen ser realistisk ud, og at holdet er bedre i år end for to år siden.
– Vi har et helt andet fodboldhold i dag end i 2021. Vi har spillere i dag, som ikke oplevede det dengang. Jeg ved ikke, hvad der gik galt sidst, og jeg har heller ikke lyst til at vide det, men jeg ved, at vi har værktøjerne og materialet til at lykkes med det denne gang.
– Det begynder at se realistisk ud. Det er enormt sjovt lige nu. Jeg glæder mig til hver eneste dag, vi har noget at kæmpe for, og vi har tro på tingene. Alle har dømt os døde for lang tid siden, og nu er vi med i kampen.
Spørger man Marcel Rømer om, hvorvidt Lyngby er bedre end Horsens på tiendepladsen, og om Lyngby overlever, er svaret klart.
– Ja, jeg synes, vi er bedre end dem. Vi er et kollektiv, og det er derfor, jeg faktisk er overbevist om, at vi overlever, fastslår kaptajnen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT