Stålsat Lyngby-kaptajn: Vi er bedre end Horsens

Lyngbys Marcel Rømer er sikker på, at holdet overlever, selv om redningsaktionen glippede for to år siden.



I foråret 2021 var Lyngby efter flere flotte sejre tæt på at overleve i Superligaen efter at have været langt bagud i vinterpausen. Men det lykkedes ikke, og det endte i nedrykning.

I år står Lyngby i en lignende situation.

Holdet havde kun vundet én kamp i efteråret, men er kommet efter det i foråret og er nu kun fem point fra AC Horsens over nedrykningsstregen med seks kampe tilbage.

Lyngby-anfører Marcel Rømer mener, at situationen er en anden i år end for to år siden.

– Det, at vi nu er et hold og et kollektiv, er den store forskel fra sidst, siger han.

– Når jeg mindes dengang, havde vi nogle individualister, der var fremragende. Uden at nævne navne, så havde vi en tre-fire spillere, som vi var afhængige af. Men lige nu er det lige meget, hvem vi sætter ind på banen, fordi vores koncept er blevet bevist, og vi præsterer som hold.

Lyngbys cheftræner, Freyr Alexandersson, mener også, at redningsmissionen ser realistisk ud, og at holdet er bedre i år end for to år siden.

– Vi har et helt andet fodboldhold i dag end i 2021. Vi har spillere i dag, som ikke oplevede det dengang. Jeg ved ikke, hvad der gik galt sidst, og jeg har heller ikke lyst til at vide det, men jeg ved, at vi har værktøjerne og materialet til at lykkes med det denne gang.

– Det begynder at se realistisk ud. Det er enormt sjovt lige nu. Jeg glæder mig til hver eneste dag, vi har noget at kæmpe for, og vi har tro på tingene. Alle har dømt os døde for lang tid siden, og nu er vi med i kampen.

Spørger man Marcel Rømer om, hvorvidt Lyngby er bedre end Horsens på tiendepladsen, og om Lyngby overlever, er svaret klart.

– Ja, jeg synes, vi er bedre end dem. Vi er et kollektiv, og det er derfor, jeg faktisk er overbevist om, at vi overlever, fastslår kaptajnen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Afsløring: DBU-boss stopper

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Bo Svensson med hård kritik