Stålsat Lyngby-kaptajn: Vi er bedre end Horsens

Lyngbys Marcel Rømer er sikker på, at holdet overlever, selv om redningsaktionen glippede for to år siden.



I foråret 2021 var Lyngby efter flere flotte sejre tæt på at overleve i Superligaen efter at have været langt bagud i vinterpausen. Men det lykkedes ikke, og det endte i nedrykning.

I år står Lyngby i en lignende situation.

Holdet havde kun vundet én kamp i efteråret, men er kommet efter det i foråret og er nu kun fem point fra AC Horsens over nedrykningsstregen med seks kampe tilbage.

Lyngby-anfører Marcel Rømer mener, at situationen er en anden i år end for to år siden.

– Det, at vi nu er et hold og et kollektiv, er den store forskel fra sidst, siger han.

– Når jeg mindes dengang, havde vi nogle individualister, der var fremragende. Uden at nævne navne, så havde vi en tre-fire spillere, som vi var afhængige af. Men lige nu er det lige meget, hvem vi sætter ind på banen, fordi vores koncept er blevet bevist, og vi præsterer som hold.

Lyngbys cheftræner, Freyr Alexandersson, mener også, at redningsmissionen ser realistisk ud, og at holdet er bedre i år end for to år siden.

– Vi har et helt andet fodboldhold i dag end i 2021. Vi har spillere i dag, som ikke oplevede det dengang. Jeg ved ikke, hvad der gik galt sidst, og jeg har heller ikke lyst til at vide det, men jeg ved, at vi har værktøjerne og materialet til at lykkes med det denne gang.

– Det begynder at se realistisk ud. Det er enormt sjovt lige nu. Jeg glæder mig til hver eneste dag, vi har noget at kæmpe for, og vi har tro på tingene. Alle har dømt os døde for lang tid siden, og nu er vi med i kampen.

Spørger man Marcel Rømer om, hvorvidt Lyngby er bedre end Horsens på tiendepladsen, og om Lyngby overlever, er svaret klart.

– Ja, jeg synes, vi er bedre end dem. Vi er et kollektiv, og det er derfor, jeg faktisk er overbevist om, at vi overlever, fastslår kaptajnen.

/ritzau/





Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– Vi har alle fejlet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil