Stålsat Lyngby-kaptajn: Vi er bedre end Horsens

Lyngbys Marcel Rømer er sikker på, at holdet overlever, selv om redningsaktionen glippede for to år siden.



I foråret 2021 var Lyngby efter flere flotte sejre tæt på at overleve i Superligaen efter at have været langt bagud i vinterpausen. Men det lykkedes ikke, og det endte i nedrykning.

I år står Lyngby i en lignende situation.

Holdet havde kun vundet én kamp i efteråret, men er kommet efter det i foråret og er nu kun fem point fra AC Horsens over nedrykningsstregen med seks kampe tilbage.

Lyngby-anfører Marcel Rømer mener, at situationen er en anden i år end for to år siden.

– Det, at vi nu er et hold og et kollektiv, er den store forskel fra sidst, siger han.

– Når jeg mindes dengang, havde vi nogle individualister, der var fremragende. Uden at nævne navne, så havde vi en tre-fire spillere, som vi var afhængige af. Men lige nu er det lige meget, hvem vi sætter ind på banen, fordi vores koncept er blevet bevist, og vi præsterer som hold.

Lyngbys cheftræner, Freyr Alexandersson, mener også, at redningsmissionen ser realistisk ud, og at holdet er bedre i år end for to år siden.

– Vi har et helt andet fodboldhold i dag end i 2021. Vi har spillere i dag, som ikke oplevede det dengang. Jeg ved ikke, hvad der gik galt sidst, og jeg har heller ikke lyst til at vide det, men jeg ved, at vi har værktøjerne og materialet til at lykkes med det denne gang.

– Det begynder at se realistisk ud. Det er enormt sjovt lige nu. Jeg glæder mig til hver eneste dag, vi har noget at kæmpe for, og vi har tro på tingene. Alle har dømt os døde for lang tid siden, og nu er vi med i kampen.

Spørger man Marcel Rømer om, hvorvidt Lyngby er bedre end Horsens på tiendepladsen, og om Lyngby overlever, er svaret klart.

– Ja, jeg synes, vi er bedre end dem. Vi er et kollektiv, og det er derfor, jeg faktisk er overbevist om, at vi overlever, fastslår kaptajnen.

/ritzau/





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Sønderjyske – Brøndby IF

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bayern München laver vildt comeback

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Tottenham henter forløsende sejr

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend