Lyngby Boldklub – FC Midtjylland

Lyngby Boldklub får fredag aften besøg af FC Midtjylland. Mestrene har været i Ungarn for at spille europæisk i midtugen, og måske giver det Lyngby Boldklub chance for at hente sæsonens første sejr?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag den 16. august klokken 19:00
Spillested: Lyngby Stadion, Lyngby, Danmark
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Lyngby Boldklub
Det er svært at få tankerne væk fra, at Lyngby Boldklub primært overlevede i Superligaen i seneste sæson, fordi OB og Hvidovre IF var endnu ringere end de kongeblå.

De er da også begyndt denne sæson med bare to point efter fire runder, men senest fik de et nydeligt point med hjem fra kunstgræsset i Farum.

Lyngby Boldklub har ikke tabt de seneste fire gange, FC Midtjylland har været på besøg, og det må give optimisme og tro på point til Morten Karlsens mandskab.

Det er der også brug for, for i sæsonens første fire kampe er Lyngby Boldklub hver gang kommet bagud 1-0, inden der er spillet et kvarter. Så er det svært at hente point og sejre.

I seneste rundes kamp i Farum var Andreas Bjelland på bænken, mens Lissens sad ude med en skade. Det gav plads i defensiven til Pascal Gregor og Magnus Jensen.

Fire kampe har udløst to mål og to point for Lyngby Boldklub, og i Farum kunne de takke keeper Storch for en pragtkamp, der gjorde det muligt at fighte det ene point hjem.

Lyngby Boldklub har formentlig allerede nu et halvt øje på de to kommende runder, hvor de møder Viborg FF og Vejle Boldklub – to andre klubber, der også stadig har sæsonens første sejr til gode.

FC Midtjylland
Puha. Det holdt hårdt. Men det holdt. FC Midtjylland spillede CL-kval i tirsdags.

I tredje runde mødte Ulvene de ungarske mestre fra Ferencvaros. Efter 2-0 i Herning i første kamp skulle FC Midtjylland bare undgå at tabe med tilsvarende cifre i Budapest. De kom bagud i kampens 17. minut, og der var ekstremt pres på FCM fra både publikum og modspillere. Elias Olafsson i målet stod forrygende og holdt danskerne inde i kampen, og da Oliver Sørensen i begyndelsen af anden halvleg udlignede til 1-1, så alting bedre ud. Dé cifre holdt til slutfløjt.

Nu venter to playoffkampe mod Slovan Bratislava som sidste forhindring før Champions League.

I Superligaen er FC Midtjylland stadig ubesejret. To svære udekampe i Aarhus og Farum endte uafgjort, mens de hjemme har slået AaB og Vejle Boldklub.

Vi er i midten af august. FCMs sæson har allerede budt på otte kampe. De har vundet fem og spillet tre uafgjort, og målscoren er 14-4.

Der vil givet blive roteret i denne kamp, så der bliver plads til profil-hvil.

Kristoffer Askildsen var i startopstillingen i Budapest, men han fik gult efter seks minutter og blev skiftet ud allerede efter 30 minutters spil. Mon dog han er blandt de udvalgte 11 i fredagens kamp?

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Jensen, Hamalainen – Storm, Winther, Sandgrav, Finsson – Magnusson, Gytkjær, Amon

FC Midtjylland (4-2-3-1): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Sørensen – Rømer, Castillo – O. Sørensen, Brynhildsen, Simsir – Chilufya 

Dom:
FC Midtjylland er forsvarende danske mestre. De er ubesejrede efter otte kampe i sæsonen, og fire Superligakampe har givet otte point.

De står på tærsklen til Champions League og dét ligaspil, som formentlig vil være det mest profitable nogensinde. Det kører ret godt for Ulvene på Heden.

Lyngby Boldklub har ikke vundet i sæsonens første fire kampe, men de har omvendt ikke tabt de seneste fire hjemmekampe mod FCM.

Tre sejre og en uafgjort har de kongeblå fightet sig til, og i seneste sæson bankede de ligefrem FCM med 4-1. Dengang fik FCMs Gartenmann dog et rødt kort allerede efter seks minutter.

FCM er midt i et travlt og intenst program med europæiske kampe hver uge, og de står foran de to allervigtigste kampe meget længe. Det må tage fokus fra dette opgør.

Det kan give Lyngby chancen for at bide fra sig, og de kan gøre som i Farum og snuppe det ene point. Det ender 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3,90 hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Hylder dansk debutant

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

– En stor beslutning

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Teemu Pukki dominerer

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Ikke sket i 8 år

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Mourinho meldes tæt på storklub

Elkjær jubler over Frank

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Holdt på stor hemmelighed

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Prøvede at lokke Eriksen

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League