Lyngby Boldklub – FC Midtjylland

Lyngby Boldklub får fredag aften besøg af FC Midtjylland. Mestrene har været i Ungarn for at spille europæisk i midtugen, og måske giver det Lyngby Boldklub chance for at hente sæsonens første sejr?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag den 16. august klokken 19:00
Spillested: Lyngby Stadion, Lyngby, Danmark
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Lyngby Boldklub
Det er svært at få tankerne væk fra, at Lyngby Boldklub primært overlevede i Superligaen i seneste sæson, fordi OB og Hvidovre IF var endnu ringere end de kongeblå.

De er da også begyndt denne sæson med bare to point efter fire runder, men senest fik de et nydeligt point med hjem fra kunstgræsset i Farum.

Lyngby Boldklub har ikke tabt de seneste fire gange, FC Midtjylland har været på besøg, og det må give optimisme og tro på point til Morten Karlsens mandskab.

Det er der også brug for, for i sæsonens første fire kampe er Lyngby Boldklub hver gang kommet bagud 1-0, inden der er spillet et kvarter. Så er det svært at hente point og sejre.

I seneste rundes kamp i Farum var Andreas Bjelland på bænken, mens Lissens sad ude med en skade. Det gav plads i defensiven til Pascal Gregor og Magnus Jensen.

Fire kampe har udløst to mål og to point for Lyngby Boldklub, og i Farum kunne de takke keeper Storch for en pragtkamp, der gjorde det muligt at fighte det ene point hjem.

Lyngby Boldklub har formentlig allerede nu et halvt øje på de to kommende runder, hvor de møder Viborg FF og Vejle Boldklub – to andre klubber, der også stadig har sæsonens første sejr til gode.

FC Midtjylland
Puha. Det holdt hårdt. Men det holdt. FC Midtjylland spillede CL-kval i tirsdags.

I tredje runde mødte Ulvene de ungarske mestre fra Ferencvaros. Efter 2-0 i Herning i første kamp skulle FC Midtjylland bare undgå at tabe med tilsvarende cifre i Budapest. De kom bagud i kampens 17. minut, og der var ekstremt pres på FCM fra både publikum og modspillere. Elias Olafsson i målet stod forrygende og holdt danskerne inde i kampen, og da Oliver Sørensen i begyndelsen af anden halvleg udlignede til 1-1, så alting bedre ud. Dé cifre holdt til slutfløjt.

Nu venter to playoffkampe mod Slovan Bratislava som sidste forhindring før Champions League.

I Superligaen er FC Midtjylland stadig ubesejret. To svære udekampe i Aarhus og Farum endte uafgjort, mens de hjemme har slået AaB og Vejle Boldklub.

Vi er i midten af august. FCMs sæson har allerede budt på otte kampe. De har vundet fem og spillet tre uafgjort, og målscoren er 14-4.

Der vil givet blive roteret i denne kamp, så der bliver plads til profil-hvil.

Kristoffer Askildsen var i startopstillingen i Budapest, men han fik gult efter seks minutter og blev skiftet ud allerede efter 30 minutters spil. Mon dog han er blandt de udvalgte 11 i fredagens kamp?

Karantæner:
Lyngby Boldklub: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby Boldklub (3-4-3): Storch – Gregor, Jensen, Hamalainen – Storm, Winther, Sandgrav, Finsson – Magnusson, Gytkjær, Amon

FC Midtjylland (4-2-3-1): Olafsson – Andersson, Diao, Bech, Sørensen – Rømer, Castillo – O. Sørensen, Brynhildsen, Simsir – Chilufya 

Dom:
FC Midtjylland er forsvarende danske mestre. De er ubesejrede efter otte kampe i sæsonen, og fire Superligakampe har givet otte point.

De står på tærsklen til Champions League og dét ligaspil, som formentlig vil være det mest profitable nogensinde. Det kører ret godt for Ulvene på Heden.

Lyngby Boldklub har ikke vundet i sæsonens første fire kampe, men de har omvendt ikke tabt de seneste fire hjemmekampe mod FCM.

Tre sejre og en uafgjort har de kongeblå fightet sig til, og i seneste sæson bankede de ligefrem FCM med 4-1. Dengang fik FCMs Gartenmann dog et rødt kort allerede efter seks minutter.

FCM er midt i et travlt og intenst program med europæiske kampe hver uge, og de står foran de to allervigtigste kampe meget længe. Det må tage fokus fra dette opgør.

Det kan give Lyngby chancen for at bide fra sig, og de kan gøre som i Farum og snuppe det ene point. Det ender 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3,90 hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Rekordtransfer?

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Spøjs spiller på besøg i Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Dyr dansk bomber til Everton?

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

FBI Boston fælder dansk rigmand

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København