Lyngby-cheftræner utilfreds med exit

Morten Karlsen er på Lyngbys vegne ikke tilfreds med, at Rezan Corlu har valgt at forlade 'De Kongeblå'.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Onsdag aften kom der en uventet udmelding fra Lyngby Boldklub, da Superliga-klubben meddelte, at Rezan Corlu var blevet solgt til norske Kristiansund.

Rezan Corlu løb for et år siden ind i en alvorlig knæskade, men Lyngby Boldklub valgte alligevel at forlænge midtbanespillerens kontrakt kort efter skaden. Tilbage i november fortalte Corlu til Tipsbladet, at hans førsteprioritet var at betale Lyngby tilbage for den tillid, klubben havde vist ham. Den 1. december fik Corlu comeback i en Superliga-kamp mod Sønderjyske.

I forbindelse med Rezan Corlus skifte til Kristiansund slog Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen fast, at ‘det primært har været Rezans ønske at komme videre her og nu’.

Efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC blev Lyngby-cheftræner Morten Karlsen spurgt, hvad han tænker om Rezan Corlus exit.

– Ja, hvad tænker jeg om det? Det er Rezans valg, vil jeg sige. Det ved jeg ikke… en spiller tager jo det valg, han synes er bedst for sig selv. Det er klart, at det efterlader et hul, fordi han også har gjort det godt i opstarten. Så valgte han så noget andet, og det er jo Rezans valg, lød det her fra Morten Karlsen, da cheftræneren talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Du virker ikke helt tilfreds med det valg?

– Nej, det er jeg heller ikke på Lyngbys vegne. Men omvendt vil jeg også vende den om ved at sige, at jeg hellere vil have spillere, der har lyst til at være i Lyngby, end spillere, der drømmer sig andre steder hen, lød det fra Lyngby-cheftræneren, der understregede, at det er afgørende for overlevelseschancerne, at alle på holdet er fuldstændigt dedikerede:

– Vi skal have folk, der er 100 procent aligned med missionen, og det har vi nu. Det kan vi se nede i omklædningen. Det er folk, der er med på missionen, og det er det vigtigste. 

Lyngby Boldklub spiller igen mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.








LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli