Lyngby-cheftræner utilfreds med exit

Morten Karlsen er på Lyngbys vegne ikke tilfreds med, at Rezan Corlu har valgt at forlade 'De Kongeblå'.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Onsdag aften kom der en uventet udmelding fra Lyngby Boldklub, da Superliga-klubben meddelte, at Rezan Corlu var blevet solgt til norske Kristiansund.

Rezan Corlu løb for et år siden ind i en alvorlig knæskade, men Lyngby Boldklub valgte alligevel at forlænge midtbanespillerens kontrakt kort efter skaden. Tilbage i november fortalte Corlu til Tipsbladet, at hans førsteprioritet var at betale Lyngby tilbage for den tillid, klubben havde vist ham. Den 1. december fik Corlu comeback i en Superliga-kamp mod Sønderjyske.

I forbindelse med Rezan Corlus skifte til Kristiansund slog Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen fast, at ‘det primært har været Rezans ønske at komme videre her og nu’.

Efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC blev Lyngby-cheftræner Morten Karlsen spurgt, hvad han tænker om Rezan Corlus exit.

– Ja, hvad tænker jeg om det? Det er Rezans valg, vil jeg sige. Det ved jeg ikke… en spiller tager jo det valg, han synes er bedst for sig selv. Det er klart, at det efterlader et hul, fordi han også har gjort det godt i opstarten. Så valgte han så noget andet, og det er jo Rezans valg, lød det her fra Morten Karlsen, da cheftræneren talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Du virker ikke helt tilfreds med det valg?

– Nej, det er jeg heller ikke på Lyngbys vegne. Men omvendt vil jeg også vende den om ved at sige, at jeg hellere vil have spillere, der har lyst til at være i Lyngby, end spillere, der drømmer sig andre steder hen, lød det fra Lyngby-cheftræneren, der understregede, at det er afgørende for overlevelseschancerne, at alle på holdet er fuldstændigt dedikerede:

– Vi skal have folk, der er 100 procent aligned med missionen, og det har vi nu. Det kan vi se nede i omklædningen. Det er folk, der er med på missionen, og det er det vigtigste. 

Lyngby Boldklub spiller igen mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.






Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Gaveregn over FC Midtjylland

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Osula får stor rolle i Newcastle

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører Brøndbys transferplaner