Lyngby-cheftræner utilfreds med exit

Morten Karlsen er på Lyngbys vegne ikke tilfreds med, at Rezan Corlu har valgt at forlade 'De Kongeblå'.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Onsdag aften kom der en uventet udmelding fra Lyngby Boldklub, da Superliga-klubben meddelte, at Rezan Corlu var blevet solgt til norske Kristiansund.

Rezan Corlu løb for et år siden ind i en alvorlig knæskade, men Lyngby Boldklub valgte alligevel at forlænge midtbanespillerens kontrakt kort efter skaden. Tilbage i november fortalte Corlu til Tipsbladet, at hans førsteprioritet var at betale Lyngby tilbage for den tillid, klubben havde vist ham. Den 1. december fik Corlu comeback i en Superliga-kamp mod Sønderjyske.

I forbindelse med Rezan Corlus skifte til Kristiansund slog Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen fast, at ‘det primært har været Rezans ønske at komme videre her og nu’.

Efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC blev Lyngby-cheftræner Morten Karlsen spurgt, hvad han tænker om Rezan Corlus exit.

– Ja, hvad tænker jeg om det? Det er Rezans valg, vil jeg sige. Det ved jeg ikke… en spiller tager jo det valg, han synes er bedst for sig selv. Det er klart, at det efterlader et hul, fordi han også har gjort det godt i opstarten. Så valgte han så noget andet, og det er jo Rezans valg, lød det her fra Morten Karlsen, da cheftræneren talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Du virker ikke helt tilfreds med det valg?

– Nej, det er jeg heller ikke på Lyngbys vegne. Men omvendt vil jeg også vende den om ved at sige, at jeg hellere vil have spillere, der har lyst til at være i Lyngby, end spillere, der drømmer sig andre steder hen, lød det fra Lyngby-cheftræneren, der understregede, at det er afgørende for overlevelseschancerne, at alle på holdet er fuldstændigt dedikerede:

– Vi skal have folk, der er 100 procent aligned med missionen, og det har vi nu. Det kan vi se nede i omklædningen. Det er folk, der er med på missionen, og det er det vigtigste. 

Lyngby Boldklub spiller igen mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.






TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tunesien – Holland

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Åbner op for sommertransfer

I dialog om dansk bomber

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FCK går på rov i Viborg

FC Barcelona køber VM-angriber

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Midtjylland forlænger med stort talent