Lyngby-cheftræner utilfreds med exit

Morten Karlsen er på Lyngbys vegne ikke tilfreds med, at Rezan Corlu har valgt at forlade 'De Kongeblå'.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Onsdag aften kom der en uventet udmelding fra Lyngby Boldklub, da Superliga-klubben meddelte, at Rezan Corlu var blevet solgt til norske Kristiansund.

Rezan Corlu løb for et år siden ind i en alvorlig knæskade, men Lyngby Boldklub valgte alligevel at forlænge midtbanespillerens kontrakt kort efter skaden. Tilbage i november fortalte Corlu til Tipsbladet, at hans førsteprioritet var at betale Lyngby tilbage for den tillid, klubben havde vist ham. Den 1. december fik Corlu comeback i en Superliga-kamp mod Sønderjyske.

I forbindelse med Rezan Corlus skifte til Kristiansund slog Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen fast, at ‘det primært har været Rezans ønske at komme videre her og nu’.

Efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC blev Lyngby-cheftræner Morten Karlsen spurgt, hvad han tænker om Rezan Corlus exit.

– Ja, hvad tænker jeg om det? Det er Rezans valg, vil jeg sige. Det ved jeg ikke… en spiller tager jo det valg, han synes er bedst for sig selv. Det er klart, at det efterlader et hul, fordi han også har gjort det godt i opstarten. Så valgte han så noget andet, og det er jo Rezans valg, lød det her fra Morten Karlsen, da cheftræneren talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Du virker ikke helt tilfreds med det valg?

– Nej, det er jeg heller ikke på Lyngbys vegne. Men omvendt vil jeg også vende den om ved at sige, at jeg hellere vil have spillere, der har lyst til at være i Lyngby, end spillere, der drømmer sig andre steder hen, lød det fra Lyngby-cheftræneren, der understregede, at det er afgørende for overlevelseschancerne, at alle på holdet er fuldstændigt dedikerede:

– Vi skal have folk, der er 100 procent aligned med missionen, og det har vi nu. Det kan vi se nede i omklædningen. Det er folk, der er med på missionen, og det er det vigtigste. 

Lyngby Boldklub spiller igen mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.






LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-spiller får fem karantænedage

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chokskifte på vej?

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tunesien – Holland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Åbner op for sommertransfer

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Schweiz – Canada

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!