LYNGBY STADION (Tipsbladet): Onsdag aften kom der en uventet udmelding fra Lyngby Boldklub, da Superliga-klubben meddelte, at Rezan Corlu var blevet solgt til norske Kristiansund.
Rezan Corlu løb for et år siden ind i en alvorlig knæskade, men Lyngby Boldklub valgte alligevel at forlænge midtbanespillerens kontrakt kort efter skaden. Tilbage i november fortalte Corlu til Tipsbladet, at hans førsteprioritet var at betale Lyngby tilbage for den tillid, klubben havde vist ham. Den 1. december fik Corlu comeback i en Superliga-kamp mod Sønderjyske.
I forbindelse med Rezan Corlus skifte til Kristiansund slog Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen fast, at ‘det primært har været Rezans ønske at komme videre her og nu’.
Efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC blev Lyngby-cheftræner Morten Karlsen spurgt, hvad han tænker om Rezan Corlus exit.
– Ja, hvad tænker jeg om det? Det er Rezans valg, vil jeg sige. Det ved jeg ikke… en spiller tager jo det valg, han synes er bedst for sig selv. Det er klart, at det efterlader et hul, fordi han også har gjort det godt i opstarten. Så valgte han så noget andet, og det er jo Rezans valg, lød det her fra Morten Karlsen, da cheftræneren talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Du virker ikke helt tilfreds med det valg?
– Nej, det er jeg heller ikke på Lyngbys vegne. Men omvendt vil jeg også vende den om ved at sige, at jeg hellere vil have spillere, der har lyst til at være i Lyngby, end spillere, der drømmer sig andre steder hen, lød det fra Lyngby-cheftræneren, der understregede, at det er afgørende for overlevelseschancerne, at alle på holdet er fuldstændigt dedikerede:
– Vi skal have folk, der er 100 procent aligned med missionen, og det har vi nu. Det kan vi se nede i omklædningen. Det er folk, der er med på missionen, og det er det vigtigste.
Lyngby Boldklub spiller igen mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER