Lyngby Boldklubs ejerkreds, Friends of Lyngby, har vundet et udbud og kan nu gå i gang med et nyt stadionprojekt.
Det udløser jubel hos direktør Andreas Byder, der også er en del af ejerkredsen.
– Det er en gamechanger for klubben. Nu har vi brevet fra kommunalbestyrelsen. Den kamp, vi har kæmpet i tre og et halvt år, kulminerer i dag, siger Byder.
Projektet indeholder ud over et stadion med plads til 6500 tilskuere også studieboliger, seniorboliger, et 1500 kvadratmeter stort sundhedshus og lokaler til såvel erhverv som offentlige formål.
Der skal bruges et “trecifret millionbeløb”, og et af de næste skridt bliver at finde finansieringen.
– Vi arbejder med flere modeller og har ikke lagt os fast. Det rigtigt hårde arbejde starter nu.
– Vi har kræfterne til at finansiere det selv i ejerkredsen, men vi skal vurdere, om det er det klogeste, siger Byder.
Friends of Lyngby reddede for fire år siden klubben fra en truende konkurs, og siden har man et par gange flirtet med tanken om at sælge klubben videre eller få investorer ind ude fra.
Men den plan er sat på pause, og Andreas Byder kalder fremtiden for “Lyngby 2.0”.
– Vi synes, det er en sjov branche, og vi er blevet endnu mere forelsket i vores klub, end før vi gik ind i den.
– Vi drikker måske kun champagne en eller to gange om året, når vi fejrer noget, men den giver os også noget at være sammen om.
– Det er en lidt dyr netværksgruppe, men vi har alle 27 har fået blandt andet noget identitet ud af det, siger Andreas Byder.
Det nye stadion og de opgraderede faciliteter giver plads til drømme, mener direktøren.
Han peger på det faktum, at fire spillere – Yussuf Poulsen, Anders Christiansen, Jacob Bruun Larsen og Christian Nørgaard – der er helt eller delvist udviklet i Lyngby, har været inde omkring A-landsholdet på det seneste.
– Hvad sker der så nu, når vi får nogle faciliteter, som begynder at ligne de andre klubbers? Hvad kan det så blive til?
– Nu skal vi ikke dele fitnesscenter med Ældre Sagen længere, så jeg synes godt, at man kan tillade sig at drømme.
Sportsligt vil Lyngby være en fast del af Superligaen om fem år. Indtil da er målsætningen at være i top-16 i Danmark.
– Vi lever med at rykke lidt op og ned. Vi er nødt til først at lave flere indtægter på transfers og sponsorer. Det har vi ikke haft faciliteterne til, men det får vi nu, siger Byder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
