Lyngby Boldklubs ejerkreds, Friends of Lyngby, har vundet et udbud og kan nu gå i gang med et nyt stadionprojekt.
Det udløser jubel hos direktør Andreas Byder, der også er en del af ejerkredsen.
– Det er en gamechanger for klubben. Nu har vi brevet fra kommunalbestyrelsen. Den kamp, vi har kæmpet i tre og et halvt år, kulminerer i dag, siger Byder.
Projektet indeholder ud over et stadion med plads til 6500 tilskuere også studieboliger, seniorboliger, et 1500 kvadratmeter stort sundhedshus og lokaler til såvel erhverv som offentlige formål.
Der skal bruges et “trecifret millionbeløb”, og et af de næste skridt bliver at finde finansieringen.
– Vi arbejder med flere modeller og har ikke lagt os fast. Det rigtigt hårde arbejde starter nu.
– Vi har kræfterne til at finansiere det selv i ejerkredsen, men vi skal vurdere, om det er det klogeste, siger Byder.
Friends of Lyngby reddede for fire år siden klubben fra en truende konkurs, og siden har man et par gange flirtet med tanken om at sælge klubben videre eller få investorer ind ude fra.
Men den plan er sat på pause, og Andreas Byder kalder fremtiden for “Lyngby 2.0”.
– Vi synes, det er en sjov branche, og vi er blevet endnu mere forelsket i vores klub, end før vi gik ind i den.
– Vi drikker måske kun champagne en eller to gange om året, når vi fejrer noget, men den giver os også noget at være sammen om.
– Det er en lidt dyr netværksgruppe, men vi har alle 27 har fået blandt andet noget identitet ud af det, siger Andreas Byder.
Det nye stadion og de opgraderede faciliteter giver plads til drømme, mener direktøren.
Han peger på det faktum, at fire spillere – Yussuf Poulsen, Anders Christiansen, Jacob Bruun Larsen og Christian Nørgaard – der er helt eller delvist udviklet i Lyngby, har været inde omkring A-landsholdet på det seneste.
– Hvad sker der så nu, når vi får nogle faciliteter, som begynder at ligne de andre klubbers? Hvad kan det så blive til?
– Nu skal vi ikke dele fitnesscenter med Ældre Sagen længere, så jeg synes godt, at man kan tillade sig at drømme.
Sportsligt vil Lyngby være en fast del af Superligaen om fem år. Indtil da er målsætningen at være i top-16 i Danmark.
– Vi lever med at rykke lidt op og ned. Vi er nødt til først at lave flere indtægter på transfers og sponsorer. Det har vi ikke haft faciliteterne til, men det får vi nu, siger Byder.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
NYHEDER
