Lyngby-boss jubler over nyt stadion: Gamechanger

Fans af Lyngby Boldklub kan tillade sig at drømme stort, mener klubbens direktør, Andreas Byder.



Lyngby Boldklubs ejerkreds, Friends of Lyngby, har vundet et udbud og kan nu gå i gang med et nyt stadionprojekt.

Det udløser jubel hos direktør Andreas Byder, der også er en del af ejerkredsen.

– Det er en gamechanger for klubben. Nu har vi brevet fra kommunalbestyrelsen. Den kamp, vi har kæmpet i tre og et halvt år, kulminerer i dag, siger Byder.

Projektet indeholder ud over et stadion med plads til 6500 tilskuere også studieboliger, seniorboliger, et 1500 kvadratmeter stort sundhedshus og lokaler til såvel erhverv som offentlige formål.

Der skal bruges et “trecifret millionbeløb”, og et af de næste skridt bliver at finde finansieringen.

– Vi arbejder med flere modeller og har ikke lagt os fast. Det rigtigt hårde arbejde starter nu.

– Vi har kræfterne til at finansiere det selv i ejerkredsen, men vi skal vurdere, om det er det klogeste, siger Byder.

Friends of Lyngby reddede for fire år siden klubben fra en truende konkurs, og siden har man et par gange flirtet med tanken om at sælge klubben videre eller få investorer ind ude fra.

Men den plan er sat på pause, og Andreas Byder kalder fremtiden for “Lyngby 2.0”.

– Vi synes, det er en sjov branche, og vi er blevet endnu mere forelsket i vores klub, end før vi gik ind i den.

– Vi drikker måske kun champagne en eller to gange om året, når vi fejrer noget, men den giver os også noget at være sammen om.

– Det er en lidt dyr netværksgruppe, men vi har alle 27 har fået blandt andet noget identitet ud af det, siger Andreas Byder.

Det nye stadion og de opgraderede faciliteter giver plads til drømme, mener direktøren.

Han peger på det faktum, at fire spillere – Yussuf Poulsen, Anders Christiansen, Jacob Bruun Larsen og Christian Nørgaard – der er helt eller delvist udviklet i Lyngby, har været inde omkring A-landsholdet på det seneste.

– Hvad sker der så nu, når vi får nogle faciliteter, som begynder at ligne de andre klubbers? Hvad kan det så blive til?

– Nu skal vi ikke dele fitnesscenter med Ældre Sagen længere, så jeg synes godt, at man kan tillade sig at drømme.

Sportsligt vil Lyngby være en fast del af Superligaen om fem år. Indtil da er målsætningen at være i top-16 i Danmark.

– Vi lever med at rykke lidt op og ned. Vi er nødt til først at lave flere indtægter på transfers og sponsorer. Det har vi ikke haft faciliteterne til, men det får vi nu, siger Byder.

/ritzau/





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

AGF skaber vildt mirakel i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Tottenham-flop i stor transfer

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Her er FC Københavns pris på William Clem

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Surt show – dumpet!

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Jagter dansk landsholdsspiller

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

FC København spiller sig videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Revser FC København: ‘Arrogant’

Her kan du se FC København mod FC Polissya