Lyngby-boss jubler over nyt stadion: Gamechanger

Fans af Lyngby Boldklub kan tillade sig at drømme stort, mener klubbens direktør, Andreas Byder.



Lyngby Boldklubs ejerkreds, Friends of Lyngby, har vundet et udbud og kan nu gĂĄ i gang med et nyt stadionprojekt.

Det udløser jubel hos direktør Andreas Byder, der også er en del af ejerkredsen.

– Det er en gamechanger for klubben. Nu har vi brevet fra kommunalbestyrelsen. Den kamp, vi har kæmpet i tre og et halvt år, kulminerer i dag, siger Byder.

Projektet indeholder ud over et stadion med plads til 6500 tilskuere ogsĂĄ studieboliger, seniorboliger, et 1500 kvadratmeter stort sundhedshus og lokaler til sĂĄvel erhverv som offentlige formĂĄl.

Der skal bruges et “trecifret millionbeløb”, og et af de næste skridt bliver at finde finansieringen.

– Vi arbejder med flere modeller og har ikke lagt os fast. Det rigtigt hårde arbejde starter nu.

– Vi har kræfterne til at finansiere det selv i ejerkredsen, men vi skal vurdere, om det er det klogeste, siger Byder.

Friends of Lyngby reddede for fire år siden klubben fra en truende konkurs, og siden har man et par gange flirtet med tanken om at sælge klubben videre eller få investorer ind ude fra.

Men den plan er sat pĂĄ pause, og Andreas Byder kalder fremtiden for “Lyngby 2.0”.

– Vi synes, det er en sjov branche, og vi er blevet endnu mere forelsket i vores klub, end før vi gik ind i den.

– Vi drikker måske kun champagne en eller to gange om året, når vi fejrer noget, men den giver os også noget at være sammen om.

– Det er en lidt dyr netværksgruppe, men vi har alle 27 har fået blandt andet noget identitet ud af det, siger Andreas Byder.

Det nye stadion og de opgraderede faciliteter giver plads til drømme, mener direktøren.

Han peger på det faktum, at fire spillere – Yussuf Poulsen, Anders Christiansen, Jacob Bruun Larsen og Christian Nørgaard – der er helt eller delvist udviklet i Lyngby, har været inde omkring A-landsholdet på det seneste.

– Hvad sker der så nu, når vi får nogle faciliteter, som begynder at ligne de andre klubbers? Hvad kan det så blive til?

– Nu skal vi ikke dele fitnesscenter med Ældre Sagen længere, så jeg synes godt, at man kan tillade sig at drømme.

Sportsligt vil Lyngby være en fast del af Superligaen om fem år. Indtil da er målsætningen at være i top-16 i Danmark.

– Vi lever med at rykke lidt op og ned. Vi er nødt til først at lave flere indtægter på transfers og sponsorer. Det har vi ikke haft faciliteterne til, men det får vi nu, siger Byder.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

PĂĄ vej væk fra FCK? ‘Sker forhĂĄbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Arsenal-dansker vender hjem

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

De jagter Henrik Meister

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Tottenham henter Liverpool-profil

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, sĂĄ…’

Fuldstændigt uforstĂĄende: ‘Det er helt sort snak’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medie: FC København jagter Michael Parker

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afslører dansk toptræners millionløn