Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Efter tre sejre i fire kampe er Sønderjyske nu syv point over nedrykningsstregen. Lyngbys nedtur fortsætter.



Sønderjyske er i gang med at lægge afstand til nedrykningsstregen i Superliga-tabellen.

Holdet har tilsyneladende fundet formen på det perfekte tidspunkt og vandt skærtorsdag for tredje gang i fire kampe i nedrykningsspillet. På udebane blev Lyngby besejret med 2-0.

En tidlig scoring af Mads Agger og et sent straffesparksmål af Lirim Qamili betyder, at sønderjyderne nu er syv point foran Lyngby, der er under nedrykningsstregen.

Lyngbys formkurve ser ud til at gå i den stik modsatte retning. Efter en solid start på året er holdet gået i stå og har kun hentet et point i nedrykningsspillet.

Generelt var der meget lidt, der lykkedes for hjemmeholdet, som leverede en indsats, som ingen kan være tilfreds med.

Publikum på Lyngby Stadion var det i hvert fald ikke og sendte spillerne til pause med spredt piften.

Da havde de gennem 45 minutter set et blegt og ufarligt hjemmehold lave stribevis af opspilsfejl. En af dem kom til at koste dyrt, da Mads Agger bragte gæsterne i front efter 14 minutter.

Lyngby forsøgte at spille bolden op, men boldomgangen var usikker. Lucas Lissens kiksede sin tæmning, og så stjal Agger bolden og huggede den konsekvent i nettet med et fladt spark.

Sønderjyske havde succes med et højt pres, og især Olti Hyseni var pågående på venstrekanten.

Den talentfulde sønderjyde mangler dog stadig at få kontant udbytte af sine mange anstrengelser i den bedste række og burde have fået bedre træf på bolden efter en ny Lyngby-fejl i halvlegens slutsekunder.

Ikke meget ændrede sig efter sidebyttet. Lyngby-træner Morten Karlsen lavede to offensive udskiftninger efter en time, uden at det satte mere fut hans mandskab.

Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet havde ikke meget at se til, inden Lyngby et kvarter før tid pludselig var centimeter fra at udligne.

Indskiftede Nikolai Baden Frederiksen hamrede et frispark på underkanten af overliggeren, men bolden hoppede ned på den forkerte side af målstregen.

Sønderjyderne kunne ånde lettet op og dræbte otte minutter senere endegyldigt kampen efter endnu et forsvarskoks af hjemmeholdet.

En lang aflevering mod Lirim Qamili så ufarlig ud, men Lyngby-målmand Jannich Storch tøvede alt for længe, kom for sent ud af sit mål og buldrede lige ind i nordmakedoneren. Qamili rejste sig og udnyttede sikkert straffesparket.

Lyngby har med nederlaget fire point op til AaB på tiendepladsen lige over nedrykningsstregen.

/ritzau/





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Aflyser pressemøde i Parken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Færøernes VM-drøm slukket

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Ståle Solbakken sender advarsel

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Chok i OB – siger op efter seks dage

Superliga-profil får trænerlicens

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

AGF straffet med stor bøde

Clement Bischoff på tavlen

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

– Han er uden tvivl utilfreds

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Brøndby-stjerne skadet

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Landstræner uenig med Ronaldo

Landsholdsprofil misser træning

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi