Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Efter tre sejre i fire kampe er Sønderjyske nu syv point over nedrykningsstregen. Lyngbys nedtur fortsætter.



Sønderjyske er i gang med at lægge afstand til nedrykningsstregen i Superliga-tabellen.

Holdet har tilsyneladende fundet formen på det perfekte tidspunkt og vandt skærtorsdag for tredje gang i fire kampe i nedrykningsspillet. På udebane blev Lyngby besejret med 2-0.

En tidlig scoring af Mads Agger og et sent straffesparksmål af Lirim Qamili betyder, at sønderjyderne nu er syv point foran Lyngby, der er under nedrykningsstregen.

Lyngbys formkurve ser ud til at gå i den stik modsatte retning. Efter en solid start på året er holdet gået i stå og har kun hentet et point i nedrykningsspillet.

Generelt var der meget lidt, der lykkedes for hjemmeholdet, som leverede en indsats, som ingen kan være tilfreds med.

Publikum på Lyngby Stadion var det i hvert fald ikke og sendte spillerne til pause med spredt piften.

Da havde de gennem 45 minutter set et blegt og ufarligt hjemmehold lave stribevis af opspilsfejl. En af dem kom til at koste dyrt, da Mads Agger bragte gæsterne i front efter 14 minutter.

Lyngby forsøgte at spille bolden op, men boldomgangen var usikker. Lucas Lissens kiksede sin tæmning, og så stjal Agger bolden og huggede den konsekvent i nettet med et fladt spark.

Sønderjyske havde succes med et højt pres, og især Olti Hyseni var pågående på venstrekanten.

Den talentfulde sønderjyde mangler dog stadig at få kontant udbytte af sine mange anstrengelser i den bedste række og burde have fået bedre træf på bolden efter en ny Lyngby-fejl i halvlegens slutsekunder.

Ikke meget ændrede sig efter sidebyttet. Lyngby-træner Morten Karlsen lavede to offensive udskiftninger efter en time, uden at det satte mere fut hans mandskab.

Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet havde ikke meget at se til, inden Lyngby et kvarter før tid pludselig var centimeter fra at udligne.

Indskiftede Nikolai Baden Frederiksen hamrede et frispark på underkanten af overliggeren, men bolden hoppede ned på den forkerte side af målstregen.

Sønderjyderne kunne ånde lettet op og dræbte otte minutter senere endegyldigt kampen efter endnu et forsvarskoks af hjemmeholdet.

En lang aflevering mod Lirim Qamili så ufarlig ud, men Lyngby-målmand Jannich Storch tøvede alt for længe, kom for sent ud af sit mål og buldrede lige ind i nordmakedoneren. Qamili rejste sig og udnyttede sikkert straffesparket.

Lyngby har med nederlaget fire point op til AaB på tiendepladsen lige over nedrykningsstregen.

/ritzau/





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

– Det er en frustration for os alle

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Liverpool – West Ham United

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Stort medie langer ud efter Jens Stage



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Froholdt-video trækker overskrifter

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

‘Det må ikke ske’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Stor overraskelse til FCM-træning

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Vil gøre det onde ved Brøndby

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’