Sønderjyske er i gang med at lægge afstand til nedrykningsstregen i Superliga-tabellen.
Holdet har tilsyneladende fundet formen på det perfekte tidspunkt og vandt skærtorsdag for tredje gang i fire kampe i nedrykningsspillet. På udebane blev Lyngby besejret med 2-0.
En tidlig scoring af Mads Agger og et sent straffesparksmål af Lirim Qamili betyder, at sønderjyderne nu er syv point foran Lyngby, der er under nedrykningsstregen.
Lyngbys formkurve ser ud til at gå i den stik modsatte retning. Efter en solid start på året er holdet gået i stå og har kun hentet et point i nedrykningsspillet.
Generelt var der meget lidt, der lykkedes for hjemmeholdet, som leverede en indsats, som ingen kan være tilfreds med.
Publikum på Lyngby Stadion var det i hvert fald ikke og sendte spillerne til pause med spredt piften.
Da havde de gennem 45 minutter set et blegt og ufarligt hjemmehold lave stribevis af opspilsfejl. En af dem kom til at koste dyrt, da Mads Agger bragte gæsterne i front efter 14 minutter.
Lyngby forsøgte at spille bolden op, men boldomgangen var usikker. Lucas Lissens kiksede sin tæmning, og så stjal Agger bolden og huggede den konsekvent i nettet med et fladt spark.
Sønderjyske havde succes med et højt pres, og især Olti Hyseni var pågående på venstrekanten.
Den talentfulde sønderjyde mangler dog stadig at få kontant udbytte af sine mange anstrengelser i den bedste række og burde have fået bedre træf på bolden efter en ny Lyngby-fejl i halvlegens slutsekunder.
Ikke meget ændrede sig efter sidebyttet. Lyngby-træner Morten Karlsen lavede to offensive udskiftninger efter en time, uden at det satte mere fut hans mandskab.
Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet havde ikke meget at se til, inden Lyngby et kvarter før tid pludselig var centimeter fra at udligne.
Indskiftede Nikolai Baden Frederiksen hamrede et frispark på underkanten af overliggeren, men bolden hoppede ned på den forkerte side af målstregen.
Sønderjyderne kunne ånde lettet op og dræbte otte minutter senere endegyldigt kampen efter endnu et forsvarskoks af hjemmeholdet.
En lang aflevering mod Lirim Qamili så ufarlig ud, men Lyngby-målmand Jannich Storch tøvede alt for længe, kom for sent ud af sit mål og buldrede lige ind i nordmakedoneren. Qamili rejste sig og udnyttede sikkert straffesparket.
Lyngby har med nederlaget fire point op til AaB på tiendepladsen lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
England – DR Congo
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER