Sønderjyske er i gang med at lægge afstand til nedrykningsstregen i Superliga-tabellen.
Holdet har tilsyneladende fundet formen på det perfekte tidspunkt og vandt skærtorsdag for tredje gang i fire kampe i nedrykningsspillet. På udebane blev Lyngby besejret med 2-0.
En tidlig scoring af Mads Agger og et sent straffesparksmål af Lirim Qamili betyder, at sønderjyderne nu er syv point foran Lyngby, der er under nedrykningsstregen.
Lyngbys formkurve ser ud til at gå i den stik modsatte retning. Efter en solid start på året er holdet gået i stå og har kun hentet et point i nedrykningsspillet.
Generelt var der meget lidt, der lykkedes for hjemmeholdet, som leverede en indsats, som ingen kan være tilfreds med.
Publikum på Lyngby Stadion var det i hvert fald ikke og sendte spillerne til pause med spredt piften.
Da havde de gennem 45 minutter set et blegt og ufarligt hjemmehold lave stribevis af opspilsfejl. En af dem kom til at koste dyrt, da Mads Agger bragte gæsterne i front efter 14 minutter.
Lyngby forsøgte at spille bolden op, men boldomgangen var usikker. Lucas Lissens kiksede sin tæmning, og så stjal Agger bolden og huggede den konsekvent i nettet med et fladt spark.
Sønderjyske havde succes med et højt pres, og især Olti Hyseni var pågående på venstrekanten.
Den talentfulde sønderjyde mangler dog stadig at få kontant udbytte af sine mange anstrengelser i den bedste række og burde have fået bedre træf på bolden efter en ny Lyngby-fejl i halvlegens slutsekunder.
Ikke meget ændrede sig efter sidebyttet. Lyngby-træner Morten Karlsen lavede to offensive udskiftninger efter en time, uden at det satte mere fut hans mandskab.
Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet havde ikke meget at se til, inden Lyngby et kvarter før tid pludselig var centimeter fra at udligne.
Indskiftede Nikolai Baden Frederiksen hamrede et frispark på underkanten af overliggeren, men bolden hoppede ned på den forkerte side af målstregen.
Sønderjyderne kunne ånde lettet op og dræbte otte minutter senere endegyldigt kampen efter endnu et forsvarskoks af hjemmeholdet.
En lang aflevering mod Lirim Qamili så ufarlig ud, men Lyngby-målmand Jannich Storch tøvede alt for længe, kom for sent ud af sit mål og buldrede lige ind i nordmakedoneren. Qamili rejste sig og udnyttede sikkert straffesparket.
Lyngby har med nederlaget fire point op til AaB på tiendepladsen lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL