Sønderjyske er i gang med at lægge afstand til nedrykningsstregen i Superliga-tabellen.
Holdet har tilsyneladende fundet formen på det perfekte tidspunkt og vandt skærtorsdag for tredje gang i fire kampe i nedrykningsspillet. På udebane blev Lyngby besejret med 2-0.
En tidlig scoring af Mads Agger og et sent straffesparksmål af Lirim Qamili betyder, at sønderjyderne nu er syv point foran Lyngby, der er under nedrykningsstregen.
Lyngbys formkurve ser ud til at gå i den stik modsatte retning. Efter en solid start på året er holdet gået i stå og har kun hentet et point i nedrykningsspillet.
Generelt var der meget lidt, der lykkedes for hjemmeholdet, som leverede en indsats, som ingen kan være tilfreds med.
Publikum på Lyngby Stadion var det i hvert fald ikke og sendte spillerne til pause med spredt piften.
Da havde de gennem 45 minutter set et blegt og ufarligt hjemmehold lave stribevis af opspilsfejl. En af dem kom til at koste dyrt, da Mads Agger bragte gæsterne i front efter 14 minutter.
Lyngby forsøgte at spille bolden op, men boldomgangen var usikker. Lucas Lissens kiksede sin tæmning, og så stjal Agger bolden og huggede den konsekvent i nettet med et fladt spark.
Sønderjyske havde succes med et højt pres, og især Olti Hyseni var pågående på venstrekanten.
Den talentfulde sønderjyde mangler dog stadig at få kontant udbytte af sine mange anstrengelser i den bedste række og burde have fået bedre træf på bolden efter en ny Lyngby-fejl i halvlegens slutsekunder.
Ikke meget ændrede sig efter sidebyttet. Lyngby-træner Morten Karlsen lavede to offensive udskiftninger efter en time, uden at det satte mere fut hans mandskab.
Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet havde ikke meget at se til, inden Lyngby et kvarter før tid pludselig var centimeter fra at udligne.
Indskiftede Nikolai Baden Frederiksen hamrede et frispark på underkanten af overliggeren, men bolden hoppede ned på den forkerte side af målstregen.
Sønderjyderne kunne ånde lettet op og dræbte otte minutter senere endegyldigt kampen efter endnu et forsvarskoks af hjemmeholdet.
En lang aflevering mod Lirim Qamili så ufarlig ud, men Lyngby-målmand Jannich Storch tøvede alt for længe, kom for sent ud af sit mål og buldrede lige ind i nordmakedoneren. Qamili rejste sig og udnyttede sikkert straffesparket.
Lyngby har med nederlaget fire point op til AaB på tiendepladsen lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
OPTAKT
Viborg FF – OB
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER