Lyngby i store problemer: Taber til Sønderjyske

Efter tre sejre i fire kampe er Sønderjyske nu syv point over nedrykningsstregen. Lyngbys nedtur fortsætter.



Sønderjyske er i gang med at lægge afstand til nedrykningsstregen i Superliga-tabellen.

Holdet har tilsyneladende fundet formen på det perfekte tidspunkt og vandt skærtorsdag for tredje gang i fire kampe i nedrykningsspillet. På udebane blev Lyngby besejret med 2-0.

En tidlig scoring af Mads Agger og et sent straffesparksmål af Lirim Qamili betyder, at sønderjyderne nu er syv point foran Lyngby, der er under nedrykningsstregen.

Lyngbys formkurve ser ud til at gå i den stik modsatte retning. Efter en solid start på året er holdet gået i stå og har kun hentet et point i nedrykningsspillet.

Generelt var der meget lidt, der lykkedes for hjemmeholdet, som leverede en indsats, som ingen kan være tilfreds med.

Publikum på Lyngby Stadion var det i hvert fald ikke og sendte spillerne til pause med spredt piften.

Da havde de gennem 45 minutter set et blegt og ufarligt hjemmehold lave stribevis af opspilsfejl. En af dem kom til at koste dyrt, da Mads Agger bragte gæsterne i front efter 14 minutter.

Lyngby forsøgte at spille bolden op, men boldomgangen var usikker. Lucas Lissens kiksede sin tæmning, og så stjal Agger bolden og huggede den konsekvent i nettet med et fladt spark.

Sønderjyske havde succes med et højt pres, og især Olti Hyseni var pågående på venstrekanten.

Den talentfulde sønderjyde mangler dog stadig at få kontant udbytte af sine mange anstrengelser i den bedste række og burde have fået bedre træf på bolden efter en ny Lyngby-fejl i halvlegens slutsekunder.

Ikke meget ændrede sig efter sidebyttet. Lyngby-træner Morten Karlsen lavede to offensive udskiftninger efter en time, uden at det satte mere fut hans mandskab.

Marcus Bundgaard i Sønderjyske-målet havde ikke meget at se til, inden Lyngby et kvarter før tid pludselig var centimeter fra at udligne.

Indskiftede Nikolai Baden Frederiksen hamrede et frispark på underkanten af overliggeren, men bolden hoppede ned på den forkerte side af målstregen.

Sønderjyderne kunne ånde lettet op og dræbte otte minutter senere endegyldigt kampen efter endnu et forsvarskoks af hjemmeholdet.

En lang aflevering mod Lirim Qamili så ufarlig ud, men Lyngby-målmand Jannich Storch tøvede alt for længe, kom for sent ud af sit mål og buldrede lige ind i nordmakedoneren. Qamili rejste sig og udnyttede sikkert straffesparket.

Lyngby har med nederlaget fire point op til AaB på tiendepladsen lige over nedrykningsstregen.

/ritzau/



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Solgt for 285 millioner

Frederik Birk bryder tavsheden

Storklub lurer på Mohamed Salah

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Kæmpe forløsning for FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding