• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Lyngby med markant kontraktforlængelse

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Lyngby forlænger kontrakten med en af klubbens mest lovende spillere.

Af Ole Hoffskov

Lyngby Boldklub skuffer en hel del interesserede klubber og glæder samtidig deres egne fans. Superliga-oprykkerne har således forlænget kontrakten med dygtige Adam Sørensen.

Den 21-årige kantspiller har tilbragt hele sin korte karriere i Lyngby, og han har etableret sig som én af klubbens bedste spillere. Nu har han underskrevet en ny kontrakt, der binder ham og Lyngby frem til sommeren 2025.

- Adam har fået et lidt senere gennembrud pga. hans skade, men har i det seneste års tid været en stor profil for os, forklarer fodboldchef i Lyngby Boldklub Nicas Kjeldsen og fortsætter:

- Det er klart, at Adams tal, selv i 3F Superligaen, hvor han pt. har haft den nogle af de højeste målinger på topfart, antal sprinter og indlægspositioner af alle, er noget, som får folk til at spærre øjenene op.

- Defor er det rigtig dejligt, at kunne lave en god- og længere plan sammen med Adam, der gør, at vi sammen kan forløse potentialet. Nu kan vi nyde Adam lidt længere, inden han fortjent skal sendes videre i sin fodboldkarriere.

- Adam har været i klubben, siden han var U12-spiller. Han har taget turen op igennem akademiet og er en af vores egne. Både internt i klubben, staben og blandt vores fans har han en stor stjerne. Derfor er det dejligt, at han bliver hos os lidt længere.

Adam Sørensen er noteret for 69 kampe og tre mål for Lyngby.

De Kongeblå har i anledningen af den vigtige kontraktforlængelse med Adam Sørensen produceret noget af en video - se den herunder:

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.