Efter redning: Lyngby og forsvarsprofil forlænger

Klublegenden skal også være med i Superligaen i næste sæson.



Under et døgn efter at Lyngby Boldklub sikrede sig den ultravigtige overlevelse i Superligaen, er arbejdet med næste sæson gået i gang på Lundtoftevej.

Tipsbladet kan afsløre, at de kongeblå og forsvarskrumtappen Andreas Bjelland er blevet enige om en forlængelse af kontrakten.

Parterne har givet håndslag på et år mere, og der mangler kun en underskrift, før det fortsatte samarbejde er en realitet.

Andreas Bjelland, 35, er en sand klublegende i Lyngby Boldklub, som han voksede op i som barn, og som han kom tilbage til i 2021. Siden er det blevet til historiske tre overlevelser i Superligaen. Siden konkursen i 2002 er det ikke sket.

I 2018 blev han også medejer af klubben, da han blev en del af ‘Friends of Lyngby’, der er klubbens ejerkreds.

Lørdag, da Lyngby Boldklub endegyldigt cementerede et nyt år i Superligaen med fire point ned til nedrykningsstregen, tilkendegav Andreas Bjelland, at han langt fra var færdig med topfodbold.

– Lysten er der stadig. Jeg synes stadig, at jeg kan være med. Jeg synes stadig, at jeg kan bidrage. Så jeg vil rigtig gerne fortsætte. Og selv om jeg selv er en del af ejerkredsen, så skal jeg også lige have klubben til at være med på mine vilkår. Jeg håber da, at jeg får lov til at fortsætte, sagde han.

Det er Lyngby Boldklub altså med på, og klublegenden kan se frem til at optræde i flere kampe for et Superliga-hold, han allerede har repræsenteret hele 111 gange.

Andreas Bjelland står også noteret for 29 landskampe.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Donald Trump bekræfter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Skamroses af Thomas Nørgaard

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Messi sætter ord på vildt drama

Er han løsningen i AGF?

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

‘Det var verdens undergang’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland