Lyngby og Randers i tåget nulløsning

Hverken Randers eller Lyngby formåede at score i fredagens superligakamp, der var præget af massiv tåge.



Efter en jævnbyrdig kamp med et fåtal af store målchancer spillede Lyngby Boldklub fredag aften 0-0 mod Randers FC i Superligaen.

Skarpheden manglede på den sidste tredjedel for begge mandskaber, der med pointdelingen endnu ikke har taget en sejr i forårssæsonen.

Randers havde hårdt brug for de tre point for at styrke sin position i top-6 før opgør mod AGF, Brøndby og FC Midtjylland.

Men randrusianerne endte med at skuffe mod Lyngby, der kæmper for overlevelse.

Efter 19 kampe har Lyngby således fem point op til Sønderjyske, der har en kamp i hånden, over nedrykningsstregen.

Alt imens har Randers 31 point og fem point ned til både Silkeborg IF og FC Nordsjælland på henholdsvis sjette- og syvendepladsen.

Værterne fra Lyngby lagde bedst fra land med mest boldbesiddelse og flest vundne dueller.

Særligt angriberen Jesper Cornelius voldte problemer for Randers, men danskeren manglede den sidste skarphed i de afgørende momenter.

Senere følte Randers-spillerne sig ad to omgange snydt for hjørnespark, da kampens dommer i stedet dømte målspark.

Kampen var præget af massiv tåge, som gjorde sigtbarheden svag.

Med få minutter til pause fik Randers-spilleren Mathias Greve gæsternes hidtil bedste mulighed i kampen.

Greve blev spillet fri af en holdkammerat, inden danskeren midt for mål sendte bolden lige i paraderne på Lyngbys keeper.

De store chancer lod vente på sig efter pausen, hvor begge mandskaber igen manglede skarpheden.

Det trak således op til en nulløsning i Lyngby. Og først efter 78 minutter fik indskiftede Jonathan Amon en stor mulighed for at bringe Lyngby foran.

Amerikaneren blev spillet fri i feltet, inden han dog sparkede forbi Randers-målet. Efterfølgende blev der også vinket for offside.

Lyngby jagtede sejren mest i slutminutterne, men trods flere fine optræk til muligheder formåede holdet ikke at få prikket hul på bylden.

Det var generelt en taktisk kamp, hvor holdene fik neutraliseret hinanden. Derfor var det ikke så underligt, at kampen endte uden mål.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norge – England

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

OB henter finsk landsholdsspiller

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Argentina – Schweiz

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’