Lyngby og Randers i tåget nulløsning

Hverken Randers eller Lyngby formåede at score i fredagens superligakamp, der var præget af massiv tåge.



Efter en jævnbyrdig kamp med et fåtal af store målchancer spillede Lyngby Boldklub fredag aften 0-0 mod Randers FC i Superligaen.

Skarpheden manglede på den sidste tredjedel for begge mandskaber, der med pointdelingen endnu ikke har taget en sejr i forårssæsonen.

Randers havde hårdt brug for de tre point for at styrke sin position i top-6 før opgør mod AGF, Brøndby og FC Midtjylland.

Men randrusianerne endte med at skuffe mod Lyngby, der kæmper for overlevelse.

Efter 19 kampe har Lyngby således fem point op til Sønderjyske, der har en kamp i hånden, over nedrykningsstregen.

Alt imens har Randers 31 point og fem point ned til både Silkeborg IF og FC Nordsjælland på henholdsvis sjette- og syvendepladsen.

Værterne fra Lyngby lagde bedst fra land med mest boldbesiddelse og flest vundne dueller.

Særligt angriberen Jesper Cornelius voldte problemer for Randers, men danskeren manglede den sidste skarphed i de afgørende momenter.

Senere følte Randers-spillerne sig ad to omgange snydt for hjørnespark, da kampens dommer i stedet dømte målspark.

Kampen var præget af massiv tåge, som gjorde sigtbarheden svag.

Med få minutter til pause fik Randers-spilleren Mathias Greve gæsternes hidtil bedste mulighed i kampen.

Greve blev spillet fri af en holdkammerat, inden danskeren midt for mål sendte bolden lige i paraderne på Lyngbys keeper.

De store chancer lod vente på sig efter pausen, hvor begge mandskaber igen manglede skarpheden.

Det trak således op til en nulløsning i Lyngby. Og først efter 78 minutter fik indskiftede Jonathan Amon en stor mulighed for at bringe Lyngby foran.

Amerikaneren blev spillet fri i feltet, inden han dog sparkede forbi Randers-målet. Efterfølgende blev der også vinket for offside.

Lyngby jagtede sejren mest i slutminutterne, men trods flere fine optræk til muligheder formåede holdet ikke at få prikket hul på bylden.

Det var generelt en taktisk kamp, hvor holdene fik neutraliseret hinanden. Derfor var det ikke så underligt, at kampen endte uden mål.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansk klub henter Jonathan Hutters