Lyngby Boldklub kan potentielt være låst på playoff-pladsen i gruppespillets pulje 1, når lørdagens kampe er spillet færdige.
Vinder man derimod mod Silkeborg, får oprykkerne endnu en mulighed for at slutte på en af gruppens to øverste pladser, der er lig med overlevelse, og derfor tæller intet andet end tre point lørdag eftermiddag.
Det slår Marcel Rømer fast.
Læs også:Se listen: Her er de 65 pokalfightere
– Det er simpelt. Vi skal have tre point. Vi skylder alle, fans, os selv, trænerstaben, det hele at få tre point og brænde igennem med en god præstation. Det er nemt, indleder han over for klubbens hjemmeside.
Rømer påpeger, at man skal kunne mærke, hvor meget det betyder for Lyngby-spillerne at sikre endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.
– Man skal kunne mærke, at man kæmper for logoet på brystet. Man kæmper for alle, der støtter op. Både dem, der betaler penge til hele arrangementet, men også dem, der kommer på stadion og støtter os uge efter uge, og som skriver en masse pæne beskeder om, at de gerne vil have os i gang, hvilket vi også gerne selv vil.
– Så det er såre simpelt. Vi skal brænde for det. Man kan mærke det på folk til træning, og det er noget, vi også skal vise på lørdag. Det er der ingen tvivl om.
Midtbanespilleren har scoret i begge indbyrdes kampe med Silkeborg tidligere på sæsonen, og han vil gerne gentage bedriften lørdag.
– Jeg har to mod Silkeborg, så selvfølgelig skal vi have en mere. Men der er også andre, der meget gerne må byde sig til. Det kræver en holdpræstation, og vi skal vise, at vi kan præstere over 93 minutter. Vi har trænet rigtig godt, og den fornemmelse har jeg egentlig haft den sidste uges tid. Nu skal vi også vise det i kamp, lyder det til slut.
Opgøret fløjtes op klokken 14.30.
Læs også:Riddersholm efter triumf: Steinlein optræder altid i guldhabit
Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
