Lyngby Boldklub kan potentielt være låst på playoff-pladsen i gruppespillets pulje 1, når lørdagens kampe er spillet færdige.
Vinder man derimod mod Silkeborg, får oprykkerne endnu en mulighed for at slutte på en af gruppens to øverste pladser, der er lig med overlevelse, og derfor tæller intet andet end tre point lørdag eftermiddag.
Det slår Marcel Rømer fast.
Læs også:Se listen: Her er de 65 pokalfightere
– Det er simpelt. Vi skal have tre point. Vi skylder alle, fans, os selv, trænerstaben, det hele at få tre point og brænde igennem med en god præstation. Det er nemt, indleder han over for klubbens hjemmeside.
Rømer påpeger, at man skal kunne mærke, hvor meget det betyder for Lyngby-spillerne at sikre endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.
– Man skal kunne mærke, at man kæmper for logoet på brystet. Man kæmper for alle, der støtter op. Både dem, der betaler penge til hele arrangementet, men også dem, der kommer på stadion og støtter os uge efter uge, og som skriver en masse pæne beskeder om, at de gerne vil have os i gang, hvilket vi også gerne selv vil.
– Så det er såre simpelt. Vi skal brænde for det. Man kan mærke det på folk til træning, og det er noget, vi også skal vise på lørdag. Det er der ingen tvivl om.
Midtbanespilleren har scoret i begge indbyrdes kampe med Silkeborg tidligere på sæsonen, og han vil gerne gentage bedriften lørdag.
– Jeg har to mod Silkeborg, så selvfølgelig skal vi have en mere. Men der er også andre, der meget gerne må byde sig til. Det kræver en holdpræstation, og vi skal vise, at vi kan præstere over 93 minutter. Vi har trænet rigtig godt, og den fornemmelse har jeg egentlig haft den sidste uges tid. Nu skal vi også vise det i kamp, lyder det til slut.
Opgøret fløjtes op klokken 14.30.
Læs også:Riddersholm efter triumf: Steinlein optræder altid i guldhabit
Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Holland – Japan
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
