Lyngby Boldklub kan potentielt være låst på playoff-pladsen i gruppespillets pulje 1, når lørdagens kampe er spillet færdige.
Vinder man derimod mod Silkeborg, får oprykkerne endnu en mulighed for at slutte på en af gruppens to øverste pladser, der er lig med overlevelse, og derfor tæller intet andet end tre point lørdag eftermiddag.
Det slår Marcel Rømer fast.
Læs også:Se listen: Her er de 65 pokalfightere
– Det er simpelt. Vi skal have tre point. Vi skylder alle, fans, os selv, trænerstaben, det hele at få tre point og brænde igennem med en god præstation. Det er nemt, indleder han over for klubbens hjemmeside.
Rømer påpeger, at man skal kunne mærke, hvor meget det betyder for Lyngby-spillerne at sikre endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.
– Man skal kunne mærke, at man kæmper for logoet på brystet. Man kæmper for alle, der støtter op. Både dem, der betaler penge til hele arrangementet, men også dem, der kommer på stadion og støtter os uge efter uge, og som skriver en masse pæne beskeder om, at de gerne vil have os i gang, hvilket vi også gerne selv vil.
– Så det er såre simpelt. Vi skal brænde for det. Man kan mærke det på folk til træning, og det er noget, vi også skal vise på lørdag. Det er der ingen tvivl om.
Midtbanespilleren har scoret i begge indbyrdes kampe med Silkeborg tidligere på sæsonen, og han vil gerne gentage bedriften lørdag.
– Jeg har to mod Silkeborg, så selvfølgelig skal vi have en mere. Men der er også andre, der meget gerne må byde sig til. Det kræver en holdpræstation, og vi skal vise, at vi kan præstere over 93 minutter. Vi har trænet rigtig godt, og den fornemmelse har jeg egentlig haft den sidste uges tid. Nu skal vi også vise det i kamp, lyder det til slut.
Opgøret fløjtes op klokken 14.30.
Læs også:Riddersholm efter triumf: Steinlein optræder altid i guldhabit
Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
