Lyngby-profil inden Silkeborg-gyser: Kæmper for logoet på brystet

Intet andet end tre point mod Silkeborg IF tæller for Lyngby-spilleren Marcel Rømer.



Lyngby Boldklub kan potentielt være låst på playoff-pladsen i gruppespillets pulje 1, når lørdagens kampe er spillet færdige.

Vinder man derimod mod Silkeborg, får oprykkerne endnu en mulighed for at slutte på en af gruppens to øverste pladser, der er lig med overlevelse, og derfor tæller intet andet end tre point lørdag eftermiddag.

Det slår Marcel Rømer fast.

Læs også:Se listen: Her er de 65 pokalfightere

– Det er simpelt. Vi skal have tre point. Vi skylder alle, fans, os selv, trænerstaben, det hele at få tre point og brænde igennem med en god præstation. Det er nemt, indleder han over for klubbens hjemmeside.

Rømer påpeger, at man skal kunne mærke, hvor meget det betyder for Lyngby-spillerne at sikre endnu en sæson i Danmarks bedste fodboldrække.

– Man skal kunne mærke, at man kæmper for logoet på brystet. Man kæmper for alle, der støtter op. Både dem, der betaler penge til hele arrangementet, men også dem, der kommer på stadion og støtter os uge efter uge, og som skriver en masse pæne beskeder om, at de gerne vil have os i gang, hvilket vi også gerne selv vil.

– Så det er såre simpelt. Vi skal brænde for det. Man kan mærke det på folk til træning, og det er noget, vi også skal vise på lørdag. Det er der ingen tvivl om.

Midtbanespilleren har scoret i begge indbyrdes kampe med Silkeborg tidligere på sæsonen, og han vil gerne gentage bedriften lørdag.

– Jeg har to mod Silkeborg, så selvfølgelig skal vi have en mere. Men der er også andre, der meget gerne må byde sig til. Det kræver en holdpræstation, og vi skal vise, at vi kan præstere over 93 minutter. Vi har trænet rigtig godt, og den fornemmelse har jeg egentlig haft den sidste uges tid. Nu skal vi også vise det i kamp, lyder det til slut.

Opgøret fløjtes op klokken 14.30.

Læs også:Riddersholm efter triumf: Steinlein optræder altid i guldhabit
Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren






LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart

Chelsea – Tottenham

Neestrup jagtes af storklub

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Snart sker det