Lyngby ser tilskueropbakning mod OB som stor fordel

Lyngby-træner Christian Nielsen er sikker på, at det er en fordel for holdet at få flere tilskuere ind mod OB.



Når Lyngby i den kommende runde tager imod OB i 3F Superligaen, bliver det med ekstra opbakning på stadion, da kampen i en forsøgsordning er blevet valgt som en af tre kampe med ekstra tilskuere på stadion.

Lyngby oplyser, at man regner med at have 875 tilskuere på plads til mandagens kamp, og Lyngby-træner Christian Nielsen er sikker på, det bliver en fordel for holdet.

– Det betyder alt, at vi kan mærke den energi bag holdet. Det kan få det bedste frem i os, siger træneren.

– Det kan sagtens være, at der er noget om, at det er en fordel for os med tilskuere, for får vi den rette kulisse og stemning mod OB, bliver vi modbydelige at have med at gøre.

Torsdag spillede Lyngby 0-0 hjemme mod Silkeborg, og holdet kan mandag se frem til en endnu større opbakning end i den målløse kamp.

En fordel for Lyngby i kampen for at undgå nedrykning, påpeger Silkeborg-træner Kent Nielsen.

– Det er indiskutabelt, at det er en klar fordel at have tilskuere, hvilket man også kan se i hele Europa, hvor der er færre hjemmesejre (når der ikke er tilskuere, red.).

– Det giver altid en fordel at spille hjemme blandt andet på baggrund af tilskuerne, men det bruger vi ikke energi på, understreger Silkeborg-træneren.

I mandagens kamp kan Lyngby indhente OB med en sejr, mens der potentielt kan blive slået et stort hul ned til Sønderjyske, som lige nu er tre point efter Lyngby.

Lyngbys midtbanespiller Mathias Hebo, som spillede 90 minutter i 0-0-kampen mod Silkeborg, er ikke i tvivl om, at holdet får en fordel i opbakningen.

– Der var vist 200-300 tilskuere til denne kamp, og det var en fornøjelse at have dem tilbage.

– Vi håber selvfølgelig på endnu flere på mandag, da det kan give et endnu større boost, siger Hebo, som ikke tror, at den ekstra støtte til Lyngby bliver et tema efterfølgende:

– Jeg tror, at alle bare er glade for, at der kommer tilskuere på stadion. Vores kamp blev valgt, og det er fedt for os, siger Hebo.

De to øvrige kampe, som får ekstra tilskuere på stadion i Superligaens kommende runde, er AC Horsens-Randers FC og Brøndby-FC København.

/ritzau/



Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

FCM-helt fremhæver Duncan

Sergio Ramos i chokskifte?

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup erkender FCM-misundelse

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Storhylder Christian Nørgaard

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Et utroligt smukt mareridt!

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Klar besked til FCK-fans

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte