Når Lyngby i den kommende runde tager imod OB i 3F Superligaen, bliver det med ekstra opbakning på stadion, da kampen i en forsøgsordning er blevet valgt som en af tre kampe med ekstra tilskuere på stadion.
Lyngby oplyser, at man regner med at have 875 tilskuere på plads til mandagens kamp, og Lyngby-træner Christian Nielsen er sikker på, det bliver en fordel for holdet.
– Det betyder alt, at vi kan mærke den energi bag holdet. Det kan få det bedste frem i os, siger træneren.
– Det kan sagtens være, at der er noget om, at det er en fordel for os med tilskuere, for får vi den rette kulisse og stemning mod OB, bliver vi modbydelige at have med at gøre.
Torsdag spillede Lyngby 0-0 hjemme mod Silkeborg, og holdet kan mandag se frem til en endnu større opbakning end i den målløse kamp.
En fordel for Lyngby i kampen for at undgå nedrykning, påpeger Silkeborg-træner Kent Nielsen.
– Det er indiskutabelt, at det er en klar fordel at have tilskuere, hvilket man også kan se i hele Europa, hvor der er færre hjemmesejre (når der ikke er tilskuere, red.).
– Det giver altid en fordel at spille hjemme blandt andet på baggrund af tilskuerne, men det bruger vi ikke energi på, understreger Silkeborg-træneren.
I mandagens kamp kan Lyngby indhente OB med en sejr, mens der potentielt kan blive slået et stort hul ned til Sønderjyske, som lige nu er tre point efter Lyngby.
Lyngbys midtbanespiller Mathias Hebo, som spillede 90 minutter i 0-0-kampen mod Silkeborg, er ikke i tvivl om, at holdet får en fordel i opbakningen.
– Der var vist 200-300 tilskuere til denne kamp, og det var en fornøjelse at have dem tilbage.
– Vi håber selvfølgelig på endnu flere på mandag, da det kan give et endnu større boost, siger Hebo, som ikke tror, at den ekstra støtte til Lyngby bliver et tema efterfølgende:
– Jeg tror, at alle bare er glade for, at der kommer tilskuere på stadion. Vores kamp blev valgt, og det er fedt for os, siger Hebo.
De to øvrige kampe, som får ekstra tilskuere på stadion i Superligaens kommende runde, er AC Horsens-Randers FC og Brøndby-FC København.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Så er det officielt
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
