Silkeborg må ærgre sig på turen hjem fra Lyngby Stadion søndag aften.
Kent Nielsens tropper førte med 2-1 indtil sidste tillægsminut, men den 19-årige Lyngby-indskifter Michael Opoku sørgede for slutresultatet 2-2 med et afrettet skud.
Dermed har Silkeborg spillet uafgjort i tre kampe i træk og ligger nummer tre i Superligaen med 18 point for 10 kampe, men både FC København og Brøndby kan overhale Silkeborg med en sejr senere i runden.
Uafgjort var ikke et unfair resultat. Begge hold jagtede sejren i den meget levende affære.
Hjemmeholdet startede kampen optimistisk og havde et par fine muligheder i det første kvarter, men Silkeborg fik hurtigt bedre fat, afviste Lyngby bedre og kom selv til gode chancer.
Superligaens topscorer, Tonni Adamsen, var omdrejningspunktet i Silkeborgs angreb, og han havde da også en fod med i målet til 1-0.
Han førte bolden hurtigt frem og fandt i højre side den assistdygtige Oliver Sonne, der sendte bolden ind foran mål, hvor Younes Bakiz timede sit løb perfekt og flugtede bolden i nettaget – hans fjerde sæsonkasse.
Det fik Silkeborg til at trække sig lidt længere tilbage, og med mere initiativ på bolden sluttede Lyngby halvlegen godt af. Frederik Gytkjær fremtvang et faktisk et straffespark. men viste sig at være i offsideposition forinden.
I anden halvleg blev Lyngbys dominans mere markant, og det var helt fortjent, da udligningen faldt efter en times spil.
Midt for mål og fra 20 meters afstand sparkede Casper Winther frispark, og efter en afretning i muren strøg bolden i hjørnet.
Nu havde Lyngby fået smag for det og angreb for fuld gevinst, men det gav snart Silkeborg muligheder i den anden ende. Keeper Jannich Storch forhindrede med en refleks Bakiz i at blive dobbelt målscorer.
Midtvejs i halvlegen tippede momentum i Silkeborgs retning, og Tonni Adamsen var tæt på med et følt skud, som en forsvarer headede væk, da bolden havde kurs mod hjørnet.
Ingen af holdene havde lyst til at nøjes med uafgjort, og det gav en livlig anden halvleg.
Med seks minutter tilbage angreb Lyngby for sejrsmålet, men Silkeborg slog kontra, og denne gang blev det dyrt for hjemmeholdet. Den netop indskiftede Frederik Carlsen udnyttede sin friløber til at score til 2-1.
Alligevel fik Lyngby point. I kampens sidste angreb tog Michael Opoku chancen, og hans skud blev rettet af og snød målmand Nicolai Larsen, der fumlede bolden ind over stregen.
Med det ene point kommer Lyngby på syv point, men ligger stadig under stregen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
10. gang i træk
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSPERT