Silkeborg må ærgre sig på turen hjem fra Lyngby Stadion søndag aften.
Kent Nielsens tropper førte med 2-1 indtil sidste tillægsminut, men den 19-årige Lyngby-indskifter Michael Opoku sørgede for slutresultatet 2-2 med et afrettet skud.
Dermed har Silkeborg spillet uafgjort i tre kampe i træk og ligger nummer tre i Superligaen med 18 point for 10 kampe, men både FC København og Brøndby kan overhale Silkeborg med en sejr senere i runden.
Uafgjort var ikke et unfair resultat. Begge hold jagtede sejren i den meget levende affære.
Hjemmeholdet startede kampen optimistisk og havde et par fine muligheder i det første kvarter, men Silkeborg fik hurtigt bedre fat, afviste Lyngby bedre og kom selv til gode chancer.
Superligaens topscorer, Tonni Adamsen, var omdrejningspunktet i Silkeborgs angreb, og han havde da også en fod med i målet til 1-0.
Han førte bolden hurtigt frem og fandt i højre side den assistdygtige Oliver Sonne, der sendte bolden ind foran mål, hvor Younes Bakiz timede sit løb perfekt og flugtede bolden i nettaget – hans fjerde sæsonkasse.
Det fik Silkeborg til at trække sig lidt længere tilbage, og med mere initiativ på bolden sluttede Lyngby halvlegen godt af. Frederik Gytkjær fremtvang et faktisk et straffespark. men viste sig at være i offsideposition forinden.
I anden halvleg blev Lyngbys dominans mere markant, og det var helt fortjent, da udligningen faldt efter en times spil.
Midt for mål og fra 20 meters afstand sparkede Casper Winther frispark, og efter en afretning i muren strøg bolden i hjørnet.
Nu havde Lyngby fået smag for det og angreb for fuld gevinst, men det gav snart Silkeborg muligheder i den anden ende. Keeper Jannich Storch forhindrede med en refleks Bakiz i at blive dobbelt målscorer.
Midtvejs i halvlegen tippede momentum i Silkeborgs retning, og Tonni Adamsen var tæt på med et følt skud, som en forsvarer headede væk, da bolden havde kurs mod hjørnet.
Ingen af holdene havde lyst til at nøjes med uafgjort, og det gav en livlig anden halvleg.
Med seks minutter tilbage angreb Lyngby for sejrsmålet, men Silkeborg slog kontra, og denne gang blev det dyrt for hjemmeholdet. Den netop indskiftede Frederik Carlsen udnyttede sin friløber til at score til 2-1.
Alligevel fik Lyngby point. I kampens sidste angreb tog Michael Opoku chancen, og hans skud blev rettet af og snød målmand Nicolai Larsen, der fumlede bolden ind over stregen.
Med det ene point kommer Lyngby på syv point, men ligger stadig under stregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
INTERVIEW