Der var lagt op til et brag, da Lyngby Boldklub tog imod Vejle Boldklub tirsdag aften i Superligaen, hvor begge hold kæmper om overlevelse. Men det endte med en fuser.
Ingen af de to hold skabte de store chancer, og der var ikke meget godt spil i bundkampen. Det sluttede også uden scoringer, og efter kampen var Lasse Fosgaard fra de sjællandske værter ikke bleg for at kalde det en lortekamp.
– Pointet er fair nok. Det var en lortekamp for at sige det ligeud. Den kan ikke have været særlig spektakulær at se på. Der var ikke særlig mange chancer. Det blev lidt med en masse dueller, mens det fine spil udeblev, sagde Lasse Fosgaard til TV3Sport efter kampen og tilføjede:
– Vi har højere forventninger til os selv, end det vi leverer i dag, så når vi ikke leverer bedre, må vi tage til takke med et point. Vi havde selvfølgelig håbet på mere, men spillet var ikke til det i dag.
Lyngby-veteranen har også et par bud på, hvorfor det blev en skuffende aften.
– Jeg synes, banen var lidt sværere, end jeg havde regnet med, og så rammer vi bare ikke niveauet. Det må vi også erkende. Vi har spillet på dårligere baner end det her og ramt et langt højere niveau. Vi misser for mange afleveringer, og så mister vi måske troen på det derinde og gemmer os lidt mere end normalt. Så bliver det svært, fordi de stod med rigtig mange nede foran feltet. Så spiller vi for langsomt, og ja… Vi var for dårlige i dag, sagde han.
Med resultatet er der status quo i mellem de to hold i tabellen, hvor Lyngby Boldklub er nummer 11, mens Vejle Boldklub er nummer 10. Der er fire point mellem de to mandskaber.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
