Der var lagt op til et brag, da Lyngby Boldklub tog imod Vejle Boldklub tirsdag aften i Superligaen, hvor begge hold kæmper om overlevelse. Men det endte med en fuser.
Ingen af de to hold skabte de store chancer, og der var ikke meget godt spil i bundkampen. Det sluttede også uden scoringer, og efter kampen var Lasse Fosgaard fra de sjællandske værter ikke bleg for at kalde det en lortekamp.
– Pointet er fair nok. Det var en lortekamp for at sige det ligeud. Den kan ikke have været særlig spektakulær at se på. Der var ikke særlig mange chancer. Det blev lidt med en masse dueller, mens det fine spil udeblev, sagde Lasse Fosgaard til TV3Sport efter kampen og tilføjede:
– Vi har højere forventninger til os selv, end det vi leverer i dag, så når vi ikke leverer bedre, må vi tage til takke med et point. Vi havde selvfølgelig håbet på mere, men spillet var ikke til det i dag.
Lyngby-veteranen har også et par bud på, hvorfor det blev en skuffende aften.
– Jeg synes, banen var lidt sværere, end jeg havde regnet med, og så rammer vi bare ikke niveauet. Det må vi også erkende. Vi har spillet på dårligere baner end det her og ramt et langt højere niveau. Vi misser for mange afleveringer, og så mister vi måske troen på det derinde og gemmer os lidt mere end normalt. Så bliver det svært, fordi de stod med rigtig mange nede foran feltet. Så spiller vi for langsomt, og ja… Vi var for dårlige i dag, sagde han.
Med resultatet er der status quo i mellem de to hold i tabellen, hvor Lyngby Boldklub er nummer 11, mens Vejle Boldklub er nummer 10. Der er fire point mellem de to mandskaber.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Brøler sender Mexico videre
OPTAKT
Holland – Sverige
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
