Lyngby-spiller: Det var en lortekampe

Lyngby-spilleren var ikke tilfreds med niveauet i tirsdagens Superliga-kamp.



Der var lagt op til et brag, da Lyngby Boldklub tog imod Vejle Boldklub tirsdag aften i Superligaen, hvor begge hold kæmper om overlevelse. Men det endte med en fuser.

Ingen af de to hold skabte de store chancer, og der var ikke meget godt spil i bundkampen. Det sluttede også uden scoringer, og efter kampen var Lasse Fosgaard fra de sjællandske værter ikke bleg for at kalde det en lortekamp.

– Pointet er fair nok. Det var en lortekamp for at sige det ligeud. Den kan ikke have været særlig spektakulær at se på. Der var ikke særlig mange chancer. Det blev lidt med en masse dueller, mens det fine spil udeblev, sagde Lasse Fosgaard til TV3Sport efter kampen og tilføjede:

– Vi har højere forventninger til os selv, end det vi leverer i dag, så når vi ikke leverer bedre, må vi tage til takke med et point. Vi havde selvfølgelig håbet på mere, men spillet var ikke til det i dag.

Lyngby-veteranen har også et par bud på, hvorfor det blev en skuffende aften.

– Jeg synes, banen var lidt sværere, end jeg havde regnet med, og så rammer vi bare ikke niveauet. Det må vi også erkende. Vi har spillet på dårligere baner end det her og ramt et langt højere niveau. Vi misser for mange afleveringer, og så mister vi måske troen på det derinde og gemmer os lidt mere end normalt. Så bliver det svært, fordi de stod med rigtig mange nede foran feltet. Så spiller vi for langsomt, og ja… Vi var for dårlige i dag, sagde han.

Med resultatet er der status quo i mellem de to hold i tabellen, hvor Lyngby Boldklub er nummer 11, mens Vejle Boldklub er nummer 10. Der er fire point mellem de to mandskaber.

Få vores analyse af mandagens kamp her.





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

New Zealand – Egypten

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Holland – Sverige

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-boss med spændende transfermelding

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer