Lyngby-spiller: Det var en lortekampe

Lyngby-spilleren var ikke tilfreds med niveauet i tirsdagens Superliga-kamp.



Der var lagt op til et brag, da Lyngby Boldklub tog imod Vejle Boldklub tirsdag aften i Superligaen, hvor begge hold kæmper om overlevelse. Men det endte med en fuser.

Ingen af de to hold skabte de store chancer, og der var ikke meget godt spil i bundkampen. Det sluttede også uden scoringer, og efter kampen var Lasse Fosgaard fra de sjællandske værter ikke bleg for at kalde det en lortekamp.

– Pointet er fair nok. Det var en lortekamp for at sige det ligeud. Den kan ikke have været særlig spektakulær at se på. Der var ikke særlig mange chancer. Det blev lidt med en masse dueller, mens det fine spil udeblev, sagde Lasse Fosgaard til TV3Sport efter kampen og tilføjede:

– Vi har højere forventninger til os selv, end det vi leverer i dag, så når vi ikke leverer bedre, må vi tage til takke med et point. Vi havde selvfølgelig håbet på mere, men spillet var ikke til det i dag.

Lyngby-veteranen har også et par bud på, hvorfor det blev en skuffende aften.

– Jeg synes, banen var lidt sværere, end jeg havde regnet med, og så rammer vi bare ikke niveauet. Det må vi også erkende. Vi har spillet på dårligere baner end det her og ramt et langt højere niveau. Vi misser for mange afleveringer, og så mister vi måske troen på det derinde og gemmer os lidt mere end normalt. Så bliver det svært, fordi de stod med rigtig mange nede foran feltet. Så spiller vi for langsomt, og ja… Vi var for dårlige i dag, sagde han.

Med resultatet er der status quo i mellem de to hold i tabellen, hvor Lyngby Boldklub er nummer 11, mens Vejle Boldklub er nummer 10. Der er fire point mellem de to mandskaber.

Få vores analyse af mandagens kamp her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Silkeborg IF – Randers FC



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

FC Fredericia – OB

Viborg FF – FC Nordsjælland

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Han er færdig i Brøndby

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen