Lyngby-stjerne var i dialog med Wayne Rooney

Det er Lyngby Boldklub, der har fået glæde af islandske Gylfi Sigurdsson. Men der var stor interesse i midtbanespilleren, da han skulle finde ny klub.



Wanye Rooney eller Lyngby Boldklub?

Svaret er naturligvis Lyngby Boldklub. I hvert fald for Gylfi Sigurdsson, der i sommer skulle vælge sin næste klub, efter han har været uden en arbejdsgiver i et år efter afskeden i Everton.

Islændingen var sigtet for seksuelt overgreb, men sigtelsen blev frafaldt, og dermed kunne den 34-årige komme videre med sit liv og sin fodbold.

Og til det islandske medie Fotbolti.net fortæller han, at valget altså stod mellem blandt andre Freyr Alexanderssons Lyngby Boldklub og Wayne Rooneys DC United, da han skulle sætte sin signatur på en aftale.

– Der var forhandlinger i gang, men jeg endte med at trække det lidt ud, da jeg ikke helt vidste, hvad jeg ville. Det endte med, at jeg valgte Freyr (Alexandersson), der allerede havde ringet og ringet og ringet og tilbudt mig dit og dat. Det var det, jeg bedst kunne lide, siger Gylfi Sigurdsson , der afslører dialog med Wayne Rooney, der var træner for DC United og nu er i spidsen for Birmingham City:

– Ja, vi snakkede en del sammen, siger han.

Tidligere har The Athletic beskrevet, at DC United havde i sinde at lave et større hjemmearbejde omkring sagen, inden man ville tilbyde Gylfi Sigurdsson en aftale. Og det kan altså have været denne usikkerhed, der gjorde, at Lyngby Boldklub fik muligheden for at tilknytte Sigurdsson.

Den tidligere Premier League-stjerne er i øjeblikket med det islandske landshold, hvor han fik minutter på banen i opgøret mod Luxembourg i fredags.





TransferLIVE: Lewandowski skifter klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Mexico – Ecuador

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Frankrig – Sverige

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afviste Premier League-klubber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Stort drama: Brasilien er videre!

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek