Lyngby-lejren om overlevelse: Vi er ikke naive

Lyngby-træner Carit Falch tror på, at klubben redder sig fri i bunden, men han erkender, at det bliver svært.



Lyngby formåede ikke at følge op på sæsonens første superligasejr for fire dage siden i Odense, da holdet søndag tabte 0-1 på udebane til topholdet fra AGF.

Nederlaget i Aarhus betyder, at Lyngby med syv kampe tilbage af grundspillet står noteret for bare syv point på 11.-pladsen og har ni point op til FC Nordsjælland på den anden side af nedrykningsstregen.

Dermed ser det ud til at blive særdeles svært for de kongeblå at kunne kalde sig superligahold, når 2021/22-sæsonen sparkes i gang til efteråret.

Lyngby-træner Carit Falch er bekendt med de svære odds og erkender, at det bliver en lang, sej kamp at redde livet i Superligaen. Derfor fokuseres der heller ikke så meget på tabellen i klubben.

– Selvfølgelig er vi ikke naive, og det er også derfor, at vi fokuserer på at arbejde på vores projekt. Hvad det hele så ender med, kan vi ikke vide, men lige nu ser det rigtig svært ud.

– Vi arbejder hele tiden for at forbedre vores spil, vores klubkultur og spille noget offensivt og aggressivt fodbold.

– Uanset hvilken række, vi spiller i, så er det den måde, vi vil gøre det på, fastslår den 44-årige Lyngby-træner.

Angriberen Emil Nielsen er ligeledes klar over, hvad det er en stor udfordring, der venter holdet i foråret. Han mener dog ikke, at det er urealistisk, at holdet kan ende med at kæmpe sig fri af nedrykning.

– Vores overlevelseschancer er realistiske, men det er klart, at det bliver svært. Hvis vi spiller op til vores bedste, tror jeg dog, at det hele nok skal gå, siger den hurtige frontløber.

Han slår samtidig fast, at Lyngby-spillerne ikke fokuserer på tabellen.

– Vi tænker ikke så meget på stillingen, som alle andre måske gør. For os handler det mere om vores præstationer, og hvordan vi som hold udvikler os.

– Så er jeg faktisk bedøvende ligeglad med, om det er Vejle eller FC Nordsjælland, vi skal hente. Hvis vi spiller vores spil, så skal vi nok redde os, mener han.

Lyngby har et aldeles svært kampprogram i den kommende tid mod fem af holdene fra den øvre del af tabellen.

/ritzau/





AGF-fans raser over Superliga-klub




LIVE

LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Sønderjyske – AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Vild spådom om FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Markant transfermelding om Højlund

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

OB – FC København

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

United overvejer disse fem managers



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Liverpool – Tottenham

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Peter Kjær: Her er min bekymring

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Barcelona – Sevilla

Supercomputer spår FCM-nedtur

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

FCK-boss melder klar målsætning ud

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr