Lyngby-lejren om overlevelse: Vi er ikke naive

Lyngby-træner Carit Falch tror på, at klubben redder sig fri i bunden, men han erkender, at det bliver svært.



Lyngby formåede ikke at følge op på sæsonens første superligasejr for fire dage siden i Odense, da holdet søndag tabte 0-1 på udebane til topholdet fra AGF.

Nederlaget i Aarhus betyder, at Lyngby med syv kampe tilbage af grundspillet står noteret for bare syv point på 11.-pladsen og har ni point op til FC Nordsjælland på den anden side af nedrykningsstregen.

Dermed ser det ud til at blive særdeles svært for de kongeblå at kunne kalde sig superligahold, når 2021/22-sæsonen sparkes i gang til efteråret.

Lyngby-træner Carit Falch er bekendt med de svære odds og erkender, at det bliver en lang, sej kamp at redde livet i Superligaen. Derfor fokuseres der heller ikke så meget på tabellen i klubben.

– Selvfølgelig er vi ikke naive, og det er også derfor, at vi fokuserer på at arbejde på vores projekt. Hvad det hele så ender med, kan vi ikke vide, men lige nu ser det rigtig svært ud.

– Vi arbejder hele tiden for at forbedre vores spil, vores klubkultur og spille noget offensivt og aggressivt fodbold.

– Uanset hvilken række, vi spiller i, så er det den måde, vi vil gøre det på, fastslår den 44-årige Lyngby-træner.

Angriberen Emil Nielsen er ligeledes klar over, hvad det er en stor udfordring, der venter holdet i foråret. Han mener dog ikke, at det er urealistisk, at holdet kan ende med at kæmpe sig fri af nedrykning.

– Vores overlevelseschancer er realistiske, men det er klart, at det bliver svært. Hvis vi spiller op til vores bedste, tror jeg dog, at det hele nok skal gå, siger den hurtige frontløber.

Han slår samtidig fast, at Lyngby-spillerne ikke fokuserer på tabellen.

– Vi tænker ikke så meget på stillingen, som alle andre måske gør. For os handler det mere om vores præstationer, og hvordan vi som hold udvikler os.

– Så er jeg faktisk bedøvende ligeglad med, om det er Vejle eller FC Nordsjælland, vi skal hente. Hvis vi spiller vores spil, så skal vi nok redde os, mener han.

Lyngby har et aldeles svært kampprogram i den kommende tid mod fem af holdene fra den øvre del af tabellen.

/ritzau/





‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Er det Chido Obis store chance?

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Pernille Harder med perlemål

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Tog smutvej – Billing er overrasket

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Tricolorii driller Gli Azzurri

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Superliga-løgn