Lyngby-træner forklarer halsgreb: Hverken farligt eller voldsomt

Lyngbys fysiske træner Casper Skovgaard sætter nu ord på, hvordan han oplevede situationen, hvor han tog halsgreb om en Hobro-spiller.



Det var nogle dramatiske scener, der udspillede sig i slutminutterne af den anden playoff-kamp mellem Lyngby Boldklub og Hobro IK for godt en uge siden.

En række spillere og stabsmedlemmer fra de to hold røg i totterne på hinanden efter et hårdt frispark begået af Edgar Babayan mod André Riel, og da bølgerne gik højest, blandede Lyngbys fysiske træner Casper Skovgaard sig.

Han tog et halsgreb på Hobro-spilleren Mikkel M. Pedersen, og for det er Lyngby-fyssen onsdag blevet idømt to spilledages karantæne samt en bøde på 5.000 kroner af Fodboldens Disciplinærinstans, der mener, at han bringer “spillet i miskredit” – du kan se episoden i videoen i toppen af artiklen. 

Læs også:Lyngby-træner ser tilbage på sæsonen: Frygt, håb og drømme

I kendelsen fra disciplinærinstansen giver Casper Skovgaard for første gang sit syn på den ophedede situation og halsgrebet på Hobro-spilleren.

– Formuleringen “angreb” er meget misvisende. Intentionen var at dæmpe gemytterne for at nedsætte risikoen for, at Rezan Corlu ville få rødt kort og karantæne, skriver Casper Skovgaard og fortsætter:

– Jeg lægger derfor armen om en fremadstormende Hobro-spiller for at afskærme Rezan og beder vedkommende om at falde ned. I samme øjeblik vil han vriste sig fri, men da der er en vis kraft i min armslægning, kommer det til at se kluntet ud. Intentionen var ikke at eskalere, men tværtimod at forsøge at deeskalere situationen.

Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

– Jeg kan godt selv se, at det ser skidt ud på TV-billederne, og det beklager jeg. Jeg vil dog samtidig poientere, at der intet farligt eller voldsomt var i det – hvilket jeg er sikker på, at Hobro-spilleren vil give mig ret i. 

– Opmærksomheden er jeg dog helst foruden, så hvis vi på nogen måde kan lægge en dæmper på sagen, så vil jeg foretrække dette, slutter Casper Skovgaard. 

Da Lyngby-træneren havde sluppet sit greb om Mikkel M. Pedersen, kunne Casper Skovgaard stirre ind i øjnene på en fremadstormende Brandon Onkony, der kom sin holdkammerat til undsætning og gav Skovgaard et hårdt skub, så han faldt bagover. Det takserede dommeren til et rødt kort.

Lyngby Boldklub sikrede sig overlevelse i Superligaen med 2-2 i den højdramatiske kamp mod Hobro IK. 

Læs også:Superliga-trænernes pointsnit: Priske i udbrud i toppen
Læs også:Martin Ørnskov tæt på udløb: Silkeborg IF står mit hjerte nært
Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM






LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Hvad f….. sker der Tullberg?



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Roser Superliga-træners søn

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Medie: Alt peger på, at han er færdig

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Spotpris – så billig er Højbjerg

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Transferpres på Albert Grønbæk

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Det er han ekstremt god til

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Jakob Poulsen med dyster melding

– Han fik et lortetilbud fra OB

FC København – Silkeborg IF

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet