Lyngby-træner forklarer halsgreb: Hverken farligt eller voldsomt

Lyngbys fysiske træner Casper Skovgaard sætter nu ord på, hvordan han oplevede situationen, hvor han tog halsgreb om en Hobro-spiller.



Det var nogle dramatiske scener, der udspillede sig i slutminutterne af den anden playoff-kamp mellem Lyngby Boldklub og Hobro IK for godt en uge siden.

En række spillere og stabsmedlemmer fra de to hold røg i totterne på hinanden efter et hårdt frispark begået af Edgar Babayan mod André Riel, og da bølgerne gik højest, blandede Lyngbys fysiske træner Casper Skovgaard sig.

Han tog et halsgreb på Hobro-spilleren Mikkel M. Pedersen, og for det er Lyngby-fyssen onsdag blevet idømt to spilledages karantæne samt en bøde på 5.000 kroner af Fodboldens Disciplinærinstans, der mener, at han bringer “spillet i miskredit” – du kan se episoden i videoen i toppen af artiklen. 

Læs også:Lyngby-træner ser tilbage på sæsonen: Frygt, håb og drømme

I kendelsen fra disciplinærinstansen giver Casper Skovgaard for første gang sit syn på den ophedede situation og halsgrebet på Hobro-spilleren.

– Formuleringen “angreb” er meget misvisende. Intentionen var at dæmpe gemytterne for at nedsætte risikoen for, at Rezan Corlu ville få rødt kort og karantæne, skriver Casper Skovgaard og fortsætter:

– Jeg lægger derfor armen om en fremadstormende Hobro-spiller for at afskærme Rezan og beder vedkommende om at falde ned. I samme øjeblik vil han vriste sig fri, men da der er en vis kraft i min armslægning, kommer det til at se kluntet ud. Intentionen var ikke at eskalere, men tværtimod at forsøge at deeskalere situationen.

Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

– Jeg kan godt selv se, at det ser skidt ud på TV-billederne, og det beklager jeg. Jeg vil dog samtidig poientere, at der intet farligt eller voldsomt var i det – hvilket jeg er sikker på, at Hobro-spilleren vil give mig ret i. 

– Opmærksomheden er jeg dog helst foruden, så hvis vi på nogen måde kan lægge en dæmper på sagen, så vil jeg foretrække dette, slutter Casper Skovgaard. 

Da Lyngby-træneren havde sluppet sit greb om Mikkel M. Pedersen, kunne Casper Skovgaard stirre ind i øjnene på en fremadstormende Brandon Onkony, der kom sin holdkammerat til undsætning og gav Skovgaard et hårdt skub, så han faldt bagover. Det takserede dommeren til et rødt kort.

Lyngby Boldklub sikrede sig overlevelse i Superligaen med 2-2 i den højdramatiske kamp mod Hobro IK. 

Læs også:Superliga-trænernes pointsnit: Priske i udbrud i toppen
Læs også:Martin Ørnskov tæt på udløb: Silkeborg IF står mit hjerte nært
Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM




LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er et større problem for os’

Frankrig – Spanien

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Hylder FC København og Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens