Det var nogle dramatiske scener, der udspillede sig i slutminutterne af den anden playoff-kamp mellem Lyngby Boldklub og Hobro IK for godt en uge siden.
En række spillere og stabsmedlemmer fra de to hold røg i totterne på hinanden efter et hårdt frispark begået af Edgar Babayan mod André Riel, og da bølgerne gik højest, blandede Lyngbys fysiske træner Casper Skovgaard sig.
Han tog et halsgreb på Hobro-spilleren Mikkel M. Pedersen, og for det er Lyngby-fyssen onsdag blevet idømt to spilledages karantæne samt en bøde på 5.000 kroner af Fodboldens Disciplinærinstans, der mener, at han bringer “spillet i miskredit” – du kan se episoden i videoen i toppen af artiklen.
Læs også:Lyngby-træner ser tilbage på sæsonen: Frygt, håb og drømme
I kendelsen fra disciplinærinstansen giver Casper Skovgaard for første gang sit syn på den ophedede situation og halsgrebet på Hobro-spilleren.
– Formuleringen “angreb” er meget misvisende. Intentionen var at dæmpe gemytterne for at nedsætte risikoen for, at Rezan Corlu ville få rødt kort og karantæne, skriver Casper Skovgaard og fortsætter:
– Jeg lægger derfor armen om en fremadstormende Hobro-spiller for at afskærme Rezan og beder vedkommende om at falde ned. I samme øjeblik vil han vriste sig fri, men da der er en vis kraft i min armslægning, kommer det til at se kluntet ud. Intentionen var ikke at eskalere, men tværtimod at forsøge at deeskalere situationen.
Læs også:Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
– Jeg kan godt selv se, at det ser skidt ud på TV-billederne, og det beklager jeg. Jeg vil dog samtidig poientere, at der intet farligt eller voldsomt var i det – hvilket jeg er sikker på, at Hobro-spilleren vil give mig ret i.
– Opmærksomheden er jeg dog helst foruden, så hvis vi på nogen måde kan lægge en dæmper på sagen, så vil jeg foretrække dette, slutter Casper Skovgaard.
Da Lyngby-træneren havde sluppet sit greb om Mikkel M. Pedersen, kunne Casper Skovgaard stirre ind i øjnene på en fremadstormende Brandon Onkony, der kom sin holdkammerat til undsætning og gav Skovgaard et hårdt skub, så han faldt bagover. Det takserede dommeren til et rødt kort.
Lyngby Boldklub sikrede sig overlevelse i Superligaen med 2-2 i den højdramatiske kamp mod Hobro IK.
Læs også:Superliga-trænernes pointsnit: Priske i udbrud i toppen
Læs også:Martin Ørnskov tæt på udløb: Silkeborg IF står mit hjerte nært
Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Messi-statue fjernes
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Storklub jagter to danskere
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TRANSFER
