Tipsbladet i Helsingør
Da Andreas Cornelius forlod Trabzonspor for at vende hjem til FC København, var det som nykåret ligatopscorer i Tyrkiet. De takter har “Corner” ikke ligefrem taget med hjem til den danske hovedstad.
Faktisk har FCK-angriberen ikke scoret et eneste ligamål, siden han forlod Tyrkiet.
Forklaringen er naturligvis, at Andreas Cornelius stort set har været skadet uafbrudt, fra han landede i Roskilde Lufthavn den 31. august 2022, og FCK-stjernens mange skader har været ét af de største teamer i dansk klubfodbold det seneste halvandet år.
I Trabzonspor har man også bemærket, hvad der foregår med klubbens tidligere topscorer. Det fortæller Jens Stryger Larsen, der nåede at spille sammen med Andreas Cornelius i en kort periode i den tyrkiske klub.
– Vi nåede ikke så lang tid sammen i Trabzonspor, inden han tog hjem til FC København, men vi har skrevet lidt sammen efterfølgende. Det har ikke været sjovt at se, og de har da også stillet nogle spørgsmål i Trabzonspor om, hvad der er sket med ham, for de havde en rigtig god periode med ham og vandt mesterskabet, siger Jens Stryger Larsen.
Hvem er det, der spørger ind til ham?
– Hans tidligere holdkammerater, og så er der da også nogle af de fysiske trænere, der er lidt interesseret i, hvordan det kan være, han er gået fra at gøre det så godt til at døje med så mange ting. Han har en stor status i klubben, og derfor vil de gerne høre til ham.
Jens Stryger Larsen krydser fingre for, at de mange skadespauser er et overstået kapitel for Andreas Cornelius.
– Jeg er sikker på, han nok skal komme ovenpå igen. Han har været mere end bare uheldig i forhold til det lange forløb, han har været inde i, men jeg håber og tror, han nok skal komme tilbage, siger han.
Andreas Cornelius har blot scoret i en pokalkamp mod Thisted, siden han vende hjem til FC København for halvandet år siden.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
