FARUM (Tipsbladet): FC Nordsjælland spillede et brag af en kamp, da Jens Fønsskov Olsens mandskab tirsdag besejrede de forsvarende mestre fra FC Midtjylland med 3-2.
Og efter slutfløjtet var FC Nordsjælland-cheftræneren naturligvis smilende og i højt humør, da han mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Jeg er selvfølgelig rigtig, rigtig glad og stolt over det på drengenes vegne. Jeg synes, at vi i perioder rammer et meget højt niveau, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.
Var det jeres bedste kamp i sæsonen?
– Ja, det tror jeg, for vi får jo næsten vist alt det, vi gerne vil, i forhold til spillestilen og måden at gøre det på. Der var også kampen i Parken, hvor vi havde 45-60 minutter derinde (i december, hvor Nordsjælland tabte til FCK, red.). Forskellen er selvfølgelig, at vi i dag får gjort det færdigt og får et resultat med, og det er selvfølgelig glædeligt, lød det fra Jens Fønsskov Olsen.
I havde omtrent 80 procent boldbesiddelse i den første halve time, det er vel lidt uhørt?
– Jo, og det er jo det, vi gerne vil, fordi så er det os, der bestemmer. Vi vil gerne have bolden så meget som overhovedet muligt.
Sindre Walle Egeli, der scorede til 3-1 på straffespark mod FC Midtjylland, udråbte efter slutfløjtet FC Nordsjælland til en mesterskabskandidat. Jens Fønsskov Olsen trak på smilebåndet, da han blev konfronteret med nordmandens udtalelse.
– Det har han nok sagt med et glimt i øjet, vil jeg tro, lød det fra cheftræneren, der herefter fik at vide af de fremmødte journalister, at Egelis udmelding fremstod meget seriøs:
– Men du kender ikke Sindre, som jeg gør, lød det med et smil fra Jens Fønsskov Olsen, der ikke mener, at man skal se på FC Nordsjælland som en guldbejler:
– Nej, det skal I ikke, vi har sagt, at top seks var vores mål. Vi kommer til at angribe hver evigt eneste kamp med alt det, vi har. Det har vi gjort igen i dag. Vi er glade for, at vi har fundet det momentum og jagtet den her vinderfølelse.
Mister Nygren
Benjamin Nygren har gjort det klart, at han forventer at forlade FC Nordsjælland til sommer eller senest til vinter, hvor hans kontrakt udløber, og Jens Fønsskov Olsen er selvfølgelig ærgerlig over at miste svenskeren, der har været FC Nordsjællands helt store profil i foråret indtil videre.
– Det vil man altid være (ærgerlig, red.), men det kan ikke overskygge glæden over det, han har bidraget med, og den spiller, han har udviklet sig til at være. ‘Benji’ er endnu en god case for FC Nordsjælland. Men lige nu er han her, og vi har fem fodboldkampe tilbage, hvor han skal bidrage, og det ved jeg, at han kommer til at gøre med glæde. Om det så bliver til sommer eller til vinter, det må tiden vise.
Er du overrasket over, at han har været så stor en profil her i foråret?
– Nej, det er jeg ikke, for jeg synes, at han lagde på allerede i efteråret. Han blev sat lidt tilbage af en skade i sommerferien, men derefter har der været hul igennem, og jeg synes, at han har udviklet sig til løbende både som spiller og menneske. Han har været anfører, så der har været noget mere modenhed i det, han foretager sig, lød det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.
FC Nordsjælland spiller igen søndag, hvor FC Midtjylland igen er modstanderen, denne gang på udebane.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC