Må vinke farvel til stjerne: ‘En god case for FCN’

Jens Fønsskov Olsen var voldsomt tilfreds med FC Nordsjællands præstation i 3-2-sejren over FC Midtjylland.



FARUM (Tipsbladet): FC Nordsjælland spillede et brag af en kamp, da Jens Fønsskov Olsens mandskab tirsdag besejrede de forsvarende mestre fra FC Midtjylland med 3-2.

Og efter slutfløjtet var FC Nordsjælland-cheftræneren naturligvis smilende og i højt humør, da han mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Jeg er selvfølgelig rigtig, rigtig glad og stolt over det på drengenes vegne. Jeg synes, at vi i perioder rammer et meget højt niveau, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

Var det jeres bedste kamp i sæsonen?

– Ja, det tror jeg, for vi får jo næsten vist alt det, vi gerne vil, i forhold til spillestilen og måden at gøre det på. Der var også kampen i Parken, hvor vi havde 45-60 minutter derinde (i december, hvor Nordsjælland tabte til FCK, red.). Forskellen er selvfølgelig, at vi i dag får gjort det færdigt og får et resultat med, og det er selvfølgelig glædeligt, lød det fra Jens Fønsskov Olsen.

I havde omtrent 80 procent boldbesiddelse i den første halve time, det er vel lidt uhørt?

– Jo, og det er jo det, vi gerne vil, fordi så er det os, der bestemmer. Vi vil gerne have bolden så meget som overhovedet muligt. 

Sindre Walle Egeli, der scorede til 3-1 på straffespark mod FC Midtjylland, udråbte efter slutfløjtet FC Nordsjælland til en mesterskabskandidat. Jens Fønsskov Olsen trak på smilebåndet, da han blev konfronteret med nordmandens udtalelse.

– Det har han nok sagt med et glimt i øjet, vil jeg tro, lød det fra cheftræneren, der herefter fik at vide af de fremmødte journalister, at Egelis udmelding fremstod meget seriøs:

– Men du kender ikke Sindre, som jeg gør, lød det med et smil fra Jens Fønsskov Olsen, der ikke mener, at man skal se på FC Nordsjælland som en guldbejler:

– Nej, det skal I ikke, vi har sagt, at top seks var vores mål. Vi kommer til at angribe hver evigt eneste kamp med alt det, vi har. Det har vi gjort igen i dag. Vi er glade for, at vi har fundet det momentum og jagtet den her vinderfølelse. 

Mister Nygren

Benjamin Nygren har gjort det klart, at han forventer at forlade FC Nordsjælland til sommer eller senest til vinter, hvor hans kontrakt udløber, og Jens Fønsskov Olsen er selvfølgelig ærgerlig over at miste svenskeren, der har været FC Nordsjællands helt store profil i foråret indtil videre.

– Det vil man altid være (ærgerlig, red.), men det kan ikke overskygge glæden over det, han har bidraget med, og den spiller, han har udviklet sig til at være. ‘Benji’ er endnu en god case for FC Nordsjælland. Men lige nu er han her, og vi har fem fodboldkampe tilbage, hvor han skal bidrage, og det ved jeg, at han kommer til at gøre med glæde. Om det så bliver til sommer eller til vinter, det må tiden vise. 

Er du overrasket over, at han har været så stor en profil her i foråret?

– Nej, det er jeg ikke, for jeg synes, at han lagde på allerede i efteråret. Han blev sat lidt tilbage af en skade i sommerferien, men derefter har der været hul igennem, og jeg synes, at han har udviklet sig til løbende både som spiller og menneske. Han har været anfører, så der har været noget mere modenhed i det, han foretager sig, lød det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland spiller igen søndag, hvor FC Midtjylland igen er modstanderen, denne gang på udebane.







LIVE

LIVE: Sune Smith-Nielsen fyret: Enormt dramatisk!

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hylder Mads Hermansen

Victor Froholdt bliver matchvinder

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Brøndby IF – Sønderjyske

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Neestrup afslører reprimande

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho