Må vinke farvel til stjerne: ‘En god case for FCN’

Jens Fønsskov Olsen var voldsomt tilfreds med FC Nordsjællands præstation i 3-2-sejren over FC Midtjylland.



FARUM (Tipsbladet): FC Nordsjælland spillede et brag af en kamp, da Jens Fønsskov Olsens mandskab tirsdag besejrede de forsvarende mestre fra FC Midtjylland med 3-2.

Og efter slutfløjtet var FC Nordsjælland-cheftræneren naturligvis smilende og i højt humør, da han mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Jeg er selvfølgelig rigtig, rigtig glad og stolt over det på drengenes vegne. Jeg synes, at vi i perioder rammer et meget højt niveau, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

Var det jeres bedste kamp i sæsonen?

– Ja, det tror jeg, for vi får jo næsten vist alt det, vi gerne vil, i forhold til spillestilen og måden at gøre det på. Der var også kampen i Parken, hvor vi havde 45-60 minutter derinde (i december, hvor Nordsjælland tabte til FCK, red.). Forskellen er selvfølgelig, at vi i dag får gjort det færdigt og får et resultat med, og det er selvfølgelig glædeligt, lød det fra Jens Fønsskov Olsen.

I havde omtrent 80 procent boldbesiddelse i den første halve time, det er vel lidt uhørt?

– Jo, og det er jo det, vi gerne vil, fordi så er det os, der bestemmer. Vi vil gerne have bolden så meget som overhovedet muligt. 

Sindre Walle Egeli, der scorede til 3-1 på straffespark mod FC Midtjylland, udråbte efter slutfløjtet FC Nordsjælland til en mesterskabskandidat. Jens Fønsskov Olsen trak på smilebåndet, da han blev konfronteret med nordmandens udtalelse.

– Det har han nok sagt med et glimt i øjet, vil jeg tro, lød det fra cheftræneren, der herefter fik at vide af de fremmødte journalister, at Egelis udmelding fremstod meget seriøs:

– Men du kender ikke Sindre, som jeg gør, lød det med et smil fra Jens Fønsskov Olsen, der ikke mener, at man skal se på FC Nordsjælland som en guldbejler:

– Nej, det skal I ikke, vi har sagt, at top seks var vores mål. Vi kommer til at angribe hver evigt eneste kamp med alt det, vi har. Det har vi gjort igen i dag. Vi er glade for, at vi har fundet det momentum og jagtet den her vinderfølelse. 

Mister Nygren

Benjamin Nygren har gjort det klart, at han forventer at forlade FC Nordsjælland til sommer eller senest til vinter, hvor hans kontrakt udløber, og Jens Fønsskov Olsen er selvfølgelig ærgerlig over at miste svenskeren, der har været FC Nordsjællands helt store profil i foråret indtil videre.

– Det vil man altid være (ærgerlig, red.), men det kan ikke overskygge glæden over det, han har bidraget med, og den spiller, han har udviklet sig til at være. ‘Benji’ er endnu en god case for FC Nordsjælland. Men lige nu er han her, og vi har fem fodboldkampe tilbage, hvor han skal bidrage, og det ved jeg, at han kommer til at gøre med glæde. Om det så bliver til sommer eller til vinter, det må tiden vise. 

Er du overrasket over, at han har været så stor en profil her i foråret?

– Nej, det er jeg ikke, for jeg synes, at han lagde på allerede i efteråret. Han blev sat lidt tilbage af en skade i sommerferien, men derefter har der været hul igennem, og jeg synes, at han har udviklet sig til løbende både som spiller og menneske. Han har været anfører, så der har været noget mere modenhed i det, han foretager sig, lød det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland spiller igen søndag, hvor FC Midtjylland igen er modstanderen, denne gang på udebane.





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Verdensstjernes søn landet i København

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Jens Stage med smuk scoring i målfest



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Vil undgå Bendtner-stunt

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Topscorer færdig

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

– Vi er pressede

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Bliver det Chido Obis store chance?

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal