FARUM (Tipsbladet): FC Nordsjælland spillede et brag af en kamp, da Jens Fønsskov Olsens mandskab tirsdag besejrede de forsvarende mestre fra FC Midtjylland med 3-2.
Og efter slutfløjtet var FC Nordsjælland-cheftræneren naturligvis smilende og i højt humør, da han mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Jeg er selvfølgelig rigtig, rigtig glad og stolt over det på drengenes vegne. Jeg synes, at vi i perioder rammer et meget højt niveau, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.
Var det jeres bedste kamp i sæsonen?
– Ja, det tror jeg, for vi får jo næsten vist alt det, vi gerne vil, i forhold til spillestilen og måden at gøre det på. Der var også kampen i Parken, hvor vi havde 45-60 minutter derinde (i december, hvor Nordsjælland tabte til FCK, red.). Forskellen er selvfølgelig, at vi i dag får gjort det færdigt og får et resultat med, og det er selvfølgelig glædeligt, lød det fra Jens Fønsskov Olsen.
I havde omtrent 80 procent boldbesiddelse i den første halve time, det er vel lidt uhørt?
– Jo, og det er jo det, vi gerne vil, fordi så er det os, der bestemmer. Vi vil gerne have bolden så meget som overhovedet muligt.
Sindre Walle Egeli, der scorede til 3-1 på straffespark mod FC Midtjylland, udråbte efter slutfløjtet FC Nordsjælland til en mesterskabskandidat. Jens Fønsskov Olsen trak på smilebåndet, da han blev konfronteret med nordmandens udtalelse.
– Det har han nok sagt med et glimt i øjet, vil jeg tro, lød det fra cheftræneren, der herefter fik at vide af de fremmødte journalister, at Egelis udmelding fremstod meget seriøs:
– Men du kender ikke Sindre, som jeg gør, lød det med et smil fra Jens Fønsskov Olsen, der ikke mener, at man skal se på FC Nordsjælland som en guldbejler:
– Nej, det skal I ikke, vi har sagt, at top seks var vores mål. Vi kommer til at angribe hver evigt eneste kamp med alt det, vi har. Det har vi gjort igen i dag. Vi er glade for, at vi har fundet det momentum og jagtet den her vinderfølelse.
Mister Nygren
Benjamin Nygren har gjort det klart, at han forventer at forlade FC Nordsjælland til sommer eller senest til vinter, hvor hans kontrakt udløber, og Jens Fønsskov Olsen er selvfølgelig ærgerlig over at miste svenskeren, der har været FC Nordsjællands helt store profil i foråret indtil videre.
– Det vil man altid være (ærgerlig, red.), men det kan ikke overskygge glæden over det, han har bidraget med, og den spiller, han har udviklet sig til at være. ‘Benji’ er endnu en god case for FC Nordsjælland. Men lige nu er han her, og vi har fem fodboldkampe tilbage, hvor han skal bidrage, og det ved jeg, at han kommer til at gøre med glæde. Om det så bliver til sommer eller til vinter, det må tiden vise.
Er du overrasket over, at han har været så stor en profil her i foråret?
– Nej, det er jeg ikke, for jeg synes, at han lagde på allerede i efteråret. Han blev sat lidt tilbage af en skade i sommerferien, men derefter har der været hul igennem, og jeg synes, at han har udviklet sig til løbende både som spiller og menneske. Han har været anfører, så der har været noget mere modenhed i det, han foretager sig, lød det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.
FC Nordsjælland spiller igen søndag, hvor FC Midtjylland igen er modstanderen, denne gang på udebane.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSPERT