FARUM (Tipsbladet): FC Nordsjælland spillede et brag af en kamp, da Jens Fønsskov Olsens mandskab tirsdag besejrede de forsvarende mestre fra FC Midtjylland med 3-2.
Og efter slutfløjtet var FC Nordsjælland-cheftræneren naturligvis smilende og i højt humør, da han mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Jeg er selvfølgelig rigtig, rigtig glad og stolt over det på drengenes vegne. Jeg synes, at vi i perioder rammer et meget højt niveau, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.
Var det jeres bedste kamp i sæsonen?
– Ja, det tror jeg, for vi får jo næsten vist alt det, vi gerne vil, i forhold til spillestilen og måden at gøre det på. Der var også kampen i Parken, hvor vi havde 45-60 minutter derinde (i december, hvor Nordsjælland tabte til FCK, red.). Forskellen er selvfølgelig, at vi i dag får gjort det færdigt og får et resultat med, og det er selvfølgelig glædeligt, lød det fra Jens Fønsskov Olsen.
I havde omtrent 80 procent boldbesiddelse i den første halve time, det er vel lidt uhørt?
– Jo, og det er jo det, vi gerne vil, fordi så er det os, der bestemmer. Vi vil gerne have bolden så meget som overhovedet muligt.
Sindre Walle Egeli, der scorede til 3-1 på straffespark mod FC Midtjylland, udråbte efter slutfløjtet FC Nordsjælland til en mesterskabskandidat. Jens Fønsskov Olsen trak på smilebåndet, da han blev konfronteret med nordmandens udtalelse.
– Det har han nok sagt med et glimt i øjet, vil jeg tro, lød det fra cheftræneren, der herefter fik at vide af de fremmødte journalister, at Egelis udmelding fremstod meget seriøs:
– Men du kender ikke Sindre, som jeg gør, lød det med et smil fra Jens Fønsskov Olsen, der ikke mener, at man skal se på FC Nordsjælland som en guldbejler:
– Nej, det skal I ikke, vi har sagt, at top seks var vores mål. Vi kommer til at angribe hver evigt eneste kamp med alt det, vi har. Det har vi gjort igen i dag. Vi er glade for, at vi har fundet det momentum og jagtet den her vinderfølelse.
Mister Nygren
Benjamin Nygren har gjort det klart, at han forventer at forlade FC Nordsjælland til sommer eller senest til vinter, hvor hans kontrakt udløber, og Jens Fønsskov Olsen er selvfølgelig ærgerlig over at miste svenskeren, der har været FC Nordsjællands helt store profil i foråret indtil videre.
– Det vil man altid være (ærgerlig, red.), men det kan ikke overskygge glæden over det, han har bidraget med, og den spiller, han har udviklet sig til at være. ‘Benji’ er endnu en god case for FC Nordsjælland. Men lige nu er han her, og vi har fem fodboldkampe tilbage, hvor han skal bidrage, og det ved jeg, at han kommer til at gøre med glæde. Om det så bliver til sommer eller til vinter, det må tiden vise.
Er du overrasket over, at han har været så stor en profil her i foråret?
– Nej, det er jeg ikke, for jeg synes, at han lagde på allerede i efteråret. Han blev sat lidt tilbage af en skade i sommerferien, men derefter har der været hul igennem, og jeg synes, at han har udviklet sig til løbende både som spiller og menneske. Han har været anfører, så der har været noget mere modenhed i det, han foretager sig, lød det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.
FC Nordsjælland spiller igen søndag, hvor FC Midtjylland igen er modstanderen, denne gang på udebane.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
UEFA med ny stor FC København-straf
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT