Må vinke farvel til stjerne: ‘En god case for FCN’

Jens Fønsskov Olsen var voldsomt tilfreds med FC Nordsjællands præstation i 3-2-sejren over FC Midtjylland.



FARUM (Tipsbladet): FC Nordsjælland spillede et brag af en kamp, da Jens Fønsskov Olsens mandskab tirsdag besejrede de forsvarende mestre fra FC Midtjylland med 3-2.

Og efter slutfløjtet var FC Nordsjælland-cheftræneren naturligvis smilende og i højt humør, da han mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Jeg er selvfølgelig rigtig, rigtig glad og stolt over det på drengenes vegne. Jeg synes, at vi i perioder rammer et meget højt niveau, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

Var det jeres bedste kamp i sæsonen?

– Ja, det tror jeg, for vi får jo næsten vist alt det, vi gerne vil, i forhold til spillestilen og måden at gøre det på. Der var også kampen i Parken, hvor vi havde 45-60 minutter derinde (i december, hvor Nordsjælland tabte til FCK, red.). Forskellen er selvfølgelig, at vi i dag får gjort det færdigt og får et resultat med, og det er selvfølgelig glædeligt, lød det fra Jens Fønsskov Olsen.

I havde omtrent 80 procent boldbesiddelse i den første halve time, det er vel lidt uhørt?

– Jo, og det er jo det, vi gerne vil, fordi så er det os, der bestemmer. Vi vil gerne have bolden så meget som overhovedet muligt. 

Sindre Walle Egeli, der scorede til 3-1 på straffespark mod FC Midtjylland, udråbte efter slutfløjtet FC Nordsjælland til en mesterskabskandidat. Jens Fønsskov Olsen trak på smilebåndet, da han blev konfronteret med nordmandens udtalelse.

– Det har han nok sagt med et glimt i øjet, vil jeg tro, lød det fra cheftræneren, der herefter fik at vide af de fremmødte journalister, at Egelis udmelding fremstod meget seriøs:

– Men du kender ikke Sindre, som jeg gør, lød det med et smil fra Jens Fønsskov Olsen, der ikke mener, at man skal se på FC Nordsjælland som en guldbejler:

– Nej, det skal I ikke, vi har sagt, at top seks var vores mål. Vi kommer til at angribe hver evigt eneste kamp med alt det, vi har. Det har vi gjort igen i dag. Vi er glade for, at vi har fundet det momentum og jagtet den her vinderfølelse. 

Mister Nygren

Benjamin Nygren har gjort det klart, at han forventer at forlade FC Nordsjælland til sommer eller senest til vinter, hvor hans kontrakt udløber, og Jens Fønsskov Olsen er selvfølgelig ærgerlig over at miste svenskeren, der har været FC Nordsjællands helt store profil i foråret indtil videre.

– Det vil man altid være (ærgerlig, red.), men det kan ikke overskygge glæden over det, han har bidraget med, og den spiller, han har udviklet sig til at være. ‘Benji’ er endnu en god case for FC Nordsjælland. Men lige nu er han her, og vi har fem fodboldkampe tilbage, hvor han skal bidrage, og det ved jeg, at han kommer til at gøre med glæde. Om det så bliver til sommer eller til vinter, det må tiden vise. 

Er du overrasket over, at han har været så stor en profil her i foråret?

– Nej, det er jeg ikke, for jeg synes, at han lagde på allerede i efteråret. Han blev sat lidt tilbage af en skade i sommerferien, men derefter har der været hul igennem, og jeg synes, at han har udviklet sig til løbende både som spiller og menneske. Han har været anfører, så der har været noget mere modenhed i det, han foretager sig, lød det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland spiller igen søndag, hvor FC Midtjylland igen er modstanderen, denne gang på udebane.





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Verdensstjernes søn landet i København

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Optur før FC København-brag

Dansk landsholdsspiller imponerer

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Michael Carrick storhylder

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

‘Det kommer aldrig til at ske’

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset