Må vinke farvel til stjerne: ‘En god case for FCN’

Jens Fønsskov Olsen var voldsomt tilfreds med FC Nordsjællands præstation i 3-2-sejren over FC Midtjylland.



FARUM (Tipsbladet): FC Nordsjælland spillede et brag af en kamp, da Jens Fønsskov Olsens mandskab tirsdag besejrede de forsvarende mestre fra FC Midtjylland med 3-2.

Og efter slutfløjtet var FC Nordsjælland-cheftræneren naturligvis smilende og i højt humør, da han mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Jeg er selvfølgelig rigtig, rigtig glad og stolt over det på drengenes vegne. Jeg synes, at vi i perioder rammer et meget højt niveau, lød det her fra Jens Fønsskov Olsen.

Var det jeres bedste kamp i sæsonen?

– Ja, det tror jeg, for vi får jo næsten vist alt det, vi gerne vil, i forhold til spillestilen og måden at gøre det på. Der var også kampen i Parken, hvor vi havde 45-60 minutter derinde (i december, hvor Nordsjælland tabte til FCK, red.). Forskellen er selvfølgelig, at vi i dag får gjort det færdigt og får et resultat med, og det er selvfølgelig glædeligt, lød det fra Jens Fønsskov Olsen.

I havde omtrent 80 procent boldbesiddelse i den første halve time, det er vel lidt uhørt?

– Jo, og det er jo det, vi gerne vil, fordi så er det os, der bestemmer. Vi vil gerne have bolden så meget som overhovedet muligt. 

Sindre Walle Egeli, der scorede til 3-1 på straffespark mod FC Midtjylland, udråbte efter slutfløjtet FC Nordsjælland til en mesterskabskandidat. Jens Fønsskov Olsen trak på smilebåndet, da han blev konfronteret med nordmandens udtalelse.

– Det har han nok sagt med et glimt i øjet, vil jeg tro, lød det fra cheftræneren, der herefter fik at vide af de fremmødte journalister, at Egelis udmelding fremstod meget seriøs:

– Men du kender ikke Sindre, som jeg gør, lød det med et smil fra Jens Fønsskov Olsen, der ikke mener, at man skal se på FC Nordsjælland som en guldbejler:

– Nej, det skal I ikke, vi har sagt, at top seks var vores mål. Vi kommer til at angribe hver evigt eneste kamp med alt det, vi har. Det har vi gjort igen i dag. Vi er glade for, at vi har fundet det momentum og jagtet den her vinderfølelse. 

Mister Nygren

Benjamin Nygren har gjort det klart, at han forventer at forlade FC Nordsjælland til sommer eller senest til vinter, hvor hans kontrakt udløber, og Jens Fønsskov Olsen er selvfølgelig ærgerlig over at miste svenskeren, der har været FC Nordsjællands helt store profil i foråret indtil videre.

– Det vil man altid være (ærgerlig, red.), men det kan ikke overskygge glæden over det, han har bidraget med, og den spiller, han har udviklet sig til at være. ‘Benji’ er endnu en god case for FC Nordsjælland. Men lige nu er han her, og vi har fem fodboldkampe tilbage, hvor han skal bidrage, og det ved jeg, at han kommer til at gøre med glæde. Om det så bliver til sommer eller til vinter, det må tiden vise. 

Er du overrasket over, at han har været så stor en profil her i foråret?

– Nej, det er jeg ikke, for jeg synes, at han lagde på allerede i efteråret. Han blev sat lidt tilbage af en skade i sommerferien, men derefter har der været hul igennem, og jeg synes, at han har udviklet sig til løbende både som spiller og menneske. Han har været anfører, så der har været noget mere modenhed i det, han foretager sig, lød det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.

FC Nordsjælland spiller igen søndag, hvor FC Midtjylland igen er modstanderen, denne gang på udebane.





Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

I dialog om Albert Grønbæk

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kræver flere hold i Superligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

10. gang i træk

Bo Svensson med hård kritik