Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

German Onugkha scorede to gange, men Viborg hentede et ufortjent point på Renato Juniors sene udligning.



Uden angriberen German Onugkha havde Vejle formentlig allerede været uden håb i bunden af Superligaen.

Nu lever håbet, men det havde set noget bedre ud, hvis Vejle fortjent havde slået Viborg på hjemmebane. Efter en sen udligning måtte Vejle i stedet nøjes med 3-3 efter en stærk præstation.

Efter to kampe uden scoringer meldte German Onugkha sig igen ind som målscorer med to træffere inden for fem minutter.

Viborg førte ufortjent med 2-1 ved pausen, men Onugkha vendte det hele på hovedet med to hovedstødsmål i det 55. og 60. minut, før Renato Junior skaffede Viborg uafgjort.

Onugkha er nu på 13 træffere i denne sæson og har scoret ti i dette forår, efter at FC København lejede ham ud til Vejle.

På sidstepladsen har Vejle nu 18 point, mens AaB på den rigtige side af nedrykningsstregen har 23.

At Vejle er placeret under nedrykningsstregen, mens Viborg kom til opgøret som ligaens mest formstærke hold, var meget svært at se på kampbilledet i store dele af kampen, særligt i begyndelsen.

Hjemme i Nørreskoven kom Vejle blæsende ud med stor angrebsiver og fik trykket Viborg tilbage.

Det gav føring ved den bulgarske forsvarer Stefan Velkov efter et hjørnespark knap halvvejs i første halvleg.

Vejle nåede dog ikke at udnytte momentum fra føringsmålet, for blot en håndfuld minutter senere udlignede den 17-årige Frederik Damkjer efter klumpspil foran Vejle-målet.

Derefter slog Superligaens nye frisparksspecialist igen til. I den forgangne runde trak unge Isak Jensen overskrifter med sine to frisparksperler mod Silkeborg, og torsdag understregede han, at der ikke var tale om tilfældigheder.

I slutningen af første halvleg brugte han igen sin fine sparketeknik, da han med en blanding af vrist og inderside tordnede bolden ind i det ene hjørne til 2-1 for Viborg.

I anden halvleg var Vejle tvunget frem, og det lykkedes for hjemmeholdet at bringe sit farligste våben i spil, nemlig bolde til Onugkha i hovedhøjde.

Først Kristian Kirkegaard og siden David Colina fandt Onugkhas pandebrask, der med største selvfølgelighed vekslede 1-2 til 3-2.

Med føringen i hånden kom Vejle til at trække sig længere tilbage, og det gav Viborg muligheder for at udligne.

Med syv minutter tilbage brændte det for alvor på, da Charly Nouck sendte bolden på stolpen, og Renato Junior misbrugte på riposten.

Men bare minuttet senere tog Renato Junior revanche, da han sparkede bolden ind ved stolpen fra kanten af feltet.

I slutminutterne var Onugkha tæt på at score hattrick, men det blev ved 3-3.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Blæst fuldstændig omkuld

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Har ondt af Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stjerne peger på Højlund

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afviser mesterskabssnak

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– Han ender i Premier League

Storroser dansk super-talent

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Silkeborg-comeback giver håb

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime