Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

German Onugkha scorede to gange, men Viborg hentede et ufortjent point på Renato Juniors sene udligning.



Uden angriberen German Onugkha havde Vejle formentlig allerede været uden håb i bunden af Superligaen.

Nu lever håbet, men det havde set noget bedre ud, hvis Vejle fortjent havde slået Viborg på hjemmebane. Efter en sen udligning måtte Vejle i stedet nøjes med 3-3 efter en stærk præstation.

Efter to kampe uden scoringer meldte German Onugkha sig igen ind som målscorer med to træffere inden for fem minutter.

Viborg førte ufortjent med 2-1 ved pausen, men Onugkha vendte det hele på hovedet med to hovedstødsmål i det 55. og 60. minut, før Renato Junior skaffede Viborg uafgjort.

Onugkha er nu på 13 træffere i denne sæson og har scoret ti i dette forår, efter at FC København lejede ham ud til Vejle.

På sidstepladsen har Vejle nu 18 point, mens AaB på den rigtige side af nedrykningsstregen har 23.

At Vejle er placeret under nedrykningsstregen, mens Viborg kom til opgøret som ligaens mest formstærke hold, var meget svært at se på kampbilledet i store dele af kampen, særligt i begyndelsen.

Hjemme i Nørreskoven kom Vejle blæsende ud med stor angrebsiver og fik trykket Viborg tilbage.

Det gav føring ved den bulgarske forsvarer Stefan Velkov efter et hjørnespark knap halvvejs i første halvleg.

Vejle nåede dog ikke at udnytte momentum fra føringsmålet, for blot en håndfuld minutter senere udlignede den 17-årige Frederik Damkjer efter klumpspil foran Vejle-målet.

Derefter slog Superligaens nye frisparksspecialist igen til. I den forgangne runde trak unge Isak Jensen overskrifter med sine to frisparksperler mod Silkeborg, og torsdag understregede han, at der ikke var tale om tilfældigheder.

I slutningen af første halvleg brugte han igen sin fine sparketeknik, da han med en blanding af vrist og inderside tordnede bolden ind i det ene hjørne til 2-1 for Viborg.

I anden halvleg var Vejle tvunget frem, og det lykkedes for hjemmeholdet at bringe sit farligste våben i spil, nemlig bolde til Onugkha i hovedhøjde.

Først Kristian Kirkegaard og siden David Colina fandt Onugkhas pandebrask, der med største selvfølgelighed vekslede 1-2 til 3-2.

Med føringen i hånden kom Vejle til at trække sig længere tilbage, og det gav Viborg muligheder for at udligne.

Med syv minutter tilbage brændte det for alvor på, da Charly Nouck sendte bolden på stolpen, og Renato Junior misbrugte på riposten.

Men bare minuttet senere tog Renato Junior revanche, da han sparkede bolden ind ved stolpen fra kanten af feltet.

I slutminutterne var Onugkha tæt på at score hattrick, men det blev ved 3-3.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-profil med hattrick i målfest

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Kroatien – Ghana

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’