Målfest: Viborg må nøjes med uafgjort mod Vejle

German Onugkha scorede to gange, men Viborg hentede et ufortjent point på Renato Juniors sene udligning.



Uden angriberen German Onugkha havde Vejle formentlig allerede været uden håb i bunden af Superligaen.

Nu lever håbet, men det havde set noget bedre ud, hvis Vejle fortjent havde slået Viborg på hjemmebane. Efter en sen udligning måtte Vejle i stedet nøjes med 3-3 efter en stærk præstation.

Efter to kampe uden scoringer meldte German Onugkha sig igen ind som målscorer med to træffere inden for fem minutter.

Viborg førte ufortjent med 2-1 ved pausen, men Onugkha vendte det hele på hovedet med to hovedstødsmål i det 55. og 60. minut, før Renato Junior skaffede Viborg uafgjort.

Onugkha er nu på 13 træffere i denne sæson og har scoret ti i dette forår, efter at FC København lejede ham ud til Vejle.

På sidstepladsen har Vejle nu 18 point, mens AaB på den rigtige side af nedrykningsstregen har 23.

At Vejle er placeret under nedrykningsstregen, mens Viborg kom til opgøret som ligaens mest formstærke hold, var meget svært at se på kampbilledet i store dele af kampen, særligt i begyndelsen.

Hjemme i Nørreskoven kom Vejle blæsende ud med stor angrebsiver og fik trykket Viborg tilbage.

Det gav føring ved den bulgarske forsvarer Stefan Velkov efter et hjørnespark knap halvvejs i første halvleg.

Vejle nåede dog ikke at udnytte momentum fra føringsmålet, for blot en håndfuld minutter senere udlignede den 17-årige Frederik Damkjer efter klumpspil foran Vejle-målet.

Derefter slog Superligaens nye frisparksspecialist igen til. I den forgangne runde trak unge Isak Jensen overskrifter med sine to frisparksperler mod Silkeborg, og torsdag understregede han, at der ikke var tale om tilfældigheder.

I slutningen af første halvleg brugte han igen sin fine sparketeknik, da han med en blanding af vrist og inderside tordnede bolden ind i det ene hjørne til 2-1 for Viborg.

I anden halvleg var Vejle tvunget frem, og det lykkedes for hjemmeholdet at bringe sit farligste våben i spil, nemlig bolde til Onugkha i hovedhøjde.

Først Kristian Kirkegaard og siden David Colina fandt Onugkhas pandebrask, der med største selvfølgelighed vekslede 1-2 til 3-2.

Med føringen i hånden kom Vejle til at trække sig længere tilbage, og det gav Viborg muligheder for at udligne.

Med syv minutter tilbage brændte det for alvor på, da Charly Nouck sendte bolden på stolpen, og Renato Junior misbrugte på riposten.

Men bare minuttet senere tog Renato Junior revanche, da han sparkede bolden ind ved stolpen fra kanten af feltet.

I slutminutterne var Onugkha tæt på at score hattrick, men det blev ved 3-3.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

AGF var klar med rekordbeløb

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Championship-topklub lurer på dyr dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

David Moyes griner over gult kort for jubel

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Stjerne flirter med Brøndby

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Froholdt med klar transfermelding

Kræver 86 millioner for dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Jacob Rasmussen i chokskifte

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

– En sindssygt fed følelse

Dansk klub i kæmpe transferscoop

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Nedslående Dorgu-melding

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’