Uden angriberen German Onugkha havde Vejle formentlig allerede været uden håb i bunden af Superligaen.
Nu lever håbet, men det havde set noget bedre ud, hvis Vejle fortjent havde slået Viborg på hjemmebane. Efter en sen udligning måtte Vejle i stedet nøjes med 3-3 efter en stærk præstation.
Efter to kampe uden scoringer meldte German Onugkha sig igen ind som målscorer med to træffere inden for fem minutter.
Viborg førte ufortjent med 2-1 ved pausen, men Onugkha vendte det hele på hovedet med to hovedstødsmål i det 55. og 60. minut, før Renato Junior skaffede Viborg uafgjort.
Onugkha er nu på 13 træffere i denne sæson og har scoret ti i dette forår, efter at FC København lejede ham ud til Vejle.
På sidstepladsen har Vejle nu 18 point, mens AaB på den rigtige side af nedrykningsstregen har 23.
At Vejle er placeret under nedrykningsstregen, mens Viborg kom til opgøret som ligaens mest formstærke hold, var meget svært at se på kampbilledet i store dele af kampen, særligt i begyndelsen.
Hjemme i Nørreskoven kom Vejle blæsende ud med stor angrebsiver og fik trykket Viborg tilbage.
Det gav føring ved den bulgarske forsvarer Stefan Velkov efter et hjørnespark knap halvvejs i første halvleg.
Vejle nåede dog ikke at udnytte momentum fra føringsmålet, for blot en håndfuld minutter senere udlignede den 17-årige Frederik Damkjer efter klumpspil foran Vejle-målet.
Derefter slog Superligaens nye frisparksspecialist igen til. I den forgangne runde trak unge Isak Jensen overskrifter med sine to frisparksperler mod Silkeborg, og torsdag understregede han, at der ikke var tale om tilfældigheder.
I slutningen af første halvleg brugte han igen sin fine sparketeknik, da han med en blanding af vrist og inderside tordnede bolden ind i det ene hjørne til 2-1 for Viborg.
I anden halvleg var Vejle tvunget frem, og det lykkedes for hjemmeholdet at bringe sit farligste våben i spil, nemlig bolde til Onugkha i hovedhøjde.
Først Kristian Kirkegaard og siden David Colina fandt Onugkhas pandebrask, der med største selvfølgelighed vekslede 1-2 til 3-2.
Med føringen i hånden kom Vejle til at trække sig længere tilbage, og det gav Viborg muligheder for at udligne.
Med syv minutter tilbage brændte det for alvor på, da Charly Nouck sendte bolden på stolpen, og Renato Junior misbrugte på riposten.
Men bare minuttet senere tog Renato Junior revanche, da han sparkede bolden ind ved stolpen fra kanten af feltet.
I slutminutterne var Onugkha tæt på at score hattrick, men det blev ved 3-3.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Jordan – Algeriet
OPTAKT