FC København er på målmandsjagt, og den jagt ramte noget af et bump onsdag, da Hakon Valdimarsson, som FCK ellers har budt på, blev meldt til Brentford.
Det lader dog til, at Peter Christiansen har haft flere målmænd i kikkerten, hvilket nu ikke er så usædvanligt igen.
En af disse er hollænderen Nick Olij, som til daglig står i Sparta Rotterdam. Her skulle interessen have været særdeles konkret, for i et interview med ESPN fortæller målmanden selv, at han har afvist FC København, fordi Kamil Grabara stadig er i klubben.
– Jeg har talt med dem (FC København, red.), men deres førstemålmand er der stadig, så det er ikke en mulighed for mig, siger han, inden han slår fast:
– Jeg har en god alder, og jeg vil fortsætte med det at spille, så det vil være en skam at sidde på bænken.
Nick Olij er førstemålmand for den hollandske klub, og her gør han det rigtig godt. Tilbage i oktober var han sågar på bænken for det hollandske landshold i EM-kvalifikationskampene mod Frankrig og Grækenland.
Nick Olij er fast mand hos Sparta Rotterdam, der er nummer otte i Eredivisie. Foto: Imago.
Derfor er den 28-årige keeper altså ikke uden evner, og selv om det ikke bliver i FC København i denne omgang, så kan det være, at de napper ham til sommer, hvis de er tålmodige.
– Der sker en masse ting. Vi tænker os grundigt om, og når vi tager vores valg, så vil det være det rigtige. Om det er nu eller til sommer, ved jeg ikke endnu. Vi må se, hvad der sker, siger han.
Nick Olij håber at blive udtaget til EM til sommer, hvilket understreger vigtigheden af at stå fast for enten Sparta Rotterdam eller en ny klub til foråret.
Hollænderen har indkasseret 24 mål i 18 ligakampe i denne sæson. Han har stået for Sparta Rotterdam siden sommeren 2022.
FC Københavns målmandssituation er blevet besværet af, at Theo Sander er ude med en skade. Omvendt bliver Kamil Grabara sæsonen ud. Det betyder, at klubben lige nu råder over Grabara og Andreas Dithmer i målet.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Colombia – Ghana
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Forstår intet af Bisseck-beslutning
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TOPNYHED