FC København er på målmandsjagt, og den jagt ramte noget af et bump onsdag, da Hakon Valdimarsson, som FCK ellers har budt på, blev meldt til Brentford.
Det lader dog til, at Peter Christiansen har haft flere målmænd i kikkerten, hvilket nu ikke er så usædvanligt igen.
En af disse er hollænderen Nick Olij, som til daglig står i Sparta Rotterdam. Her skulle interessen have været særdeles konkret, for i et interview med ESPN fortæller målmanden selv, at han har afvist FC København, fordi Kamil Grabara stadig er i klubben.
– Jeg har talt med dem (FC København, red.), men deres førstemålmand er der stadig, så det er ikke en mulighed for mig, siger han, inden han slår fast:
– Jeg har en god alder, og jeg vil fortsætte med det at spille, så det vil være en skam at sidde på bænken.
Nick Olij er førstemålmand for den hollandske klub, og her gør han det rigtig godt. Tilbage i oktober var han sågar på bænken for det hollandske landshold i EM-kvalifikationskampene mod Frankrig og Grækenland.
Nick Olij er fast mand hos Sparta Rotterdam, der er nummer otte i Eredivisie. Foto: Imago.
Derfor er den 28-årige keeper altså ikke uden evner, og selv om det ikke bliver i FC København i denne omgang, så kan det være, at de napper ham til sommer, hvis de er tålmodige.
– Der sker en masse ting. Vi tænker os grundigt om, og når vi tager vores valg, så vil det være det rigtige. Om det er nu eller til sommer, ved jeg ikke endnu. Vi må se, hvad der sker, siger han.
Nick Olij håber at blive udtaget til EM til sommer, hvilket understreger vigtigheden af at stå fast for enten Sparta Rotterdam eller en ny klub til foråret.
Hollænderen har indkasseret 24 mål i 18 ligakampe i denne sæson. Han har stået for Sparta Rotterdam siden sommeren 2022.
FC Københavns målmandssituation er blevet besværet af, at Theo Sander er ude med en skade. Omvendt bliver Kamil Grabara sæsonen ud. Det betyder, at klubben lige nu råder over Grabara og Andreas Dithmer i målet.
LIVE
TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
VM-Vækkeuret: En hård skæbne
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
NYHEDER
Spansk VM-helt slog til igen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TRANSFER