FC København er på målmandsjagt, og den jagt ramte noget af et bump onsdag, da Hakon Valdimarsson, som FCK ellers har budt på, blev meldt til Brentford.
Det lader dog til, at Peter Christiansen har haft flere målmænd i kikkerten, hvilket nu ikke er så usædvanligt igen.
En af disse er hollænderen Nick Olij, som til daglig står i Sparta Rotterdam. Her skulle interessen have været særdeles konkret, for i et interview med ESPN fortæller målmanden selv, at han har afvist FC København, fordi Kamil Grabara stadig er i klubben.
– Jeg har talt med dem (FC København, red.), men deres førstemålmand er der stadig, så det er ikke en mulighed for mig, siger han, inden han slår fast:
– Jeg har en god alder, og jeg vil fortsætte med det at spille, så det vil være en skam at sidde på bænken.
Nick Olij er førstemålmand for den hollandske klub, og her gør han det rigtig godt. Tilbage i oktober var han sågar på bænken for det hollandske landshold i EM-kvalifikationskampene mod Frankrig og Grækenland.
Nick Olij er fast mand hos Sparta Rotterdam, der er nummer otte i Eredivisie. Foto: Imago.
Derfor er den 28-årige keeper altså ikke uden evner, og selv om det ikke bliver i FC København i denne omgang, så kan det være, at de napper ham til sommer, hvis de er tålmodige.
– Der sker en masse ting. Vi tænker os grundigt om, og når vi tager vores valg, så vil det være det rigtige. Om det er nu eller til sommer, ved jeg ikke endnu. Vi må se, hvad der sker, siger han.
Nick Olij håber at blive udtaget til EM til sommer, hvilket understreger vigtigheden af at stå fast for enten Sparta Rotterdam eller en ny klub til foråret.
Hollænderen har indkasseret 24 mål i 18 ligakampe i denne sæson. Han har stået for Sparta Rotterdam siden sommeren 2022.
FC Københavns målmandssituation er blevet besværet af, at Theo Sander er ude med en skade. Omvendt bliver Kamil Grabara sæsonen ud. Det betyder, at klubben lige nu råder over Grabara og Andreas Dithmer i målet.
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub