FC København har ifølge flere spanske medier sikret sig en aftale med den australske landsholdsmålmand Matt Ryan, der kommer til fra Real Sociedad.
Handlen er endnu ikke officiel, men han skulle være i København for at færdiggøre de sidste detaljer, inden han så kan tørne ud for FC København.
Med Kamil Grabara skadet, så skal Matt Ryan vippe Kalle Johnsson af pinden mellem københavnernes stænger, og det mener TV3 Sports fodboldekspert, Ken Ilsø, også er sandsynlig, da han ikke er imponeret af svenskeren.
– De sidste syv kampe han [Kalle Johnsson, red.] har spillet for FC København, der har han lukket 16 mål ind. Til ham er det da et vink med en vognstang om, at man kigger andre veje.
– Jeg har det sådan med Kalle Johnsson, at han er en ganske fin målmand, men jeg synes også, hvis vi tager målet, som han lukker ind mod Brøndby, så er det ikke et decideret drop, men det er derhenne af.
Det vides endnu ikke hvor lang en aftale Matt Ryan får i FCK, men Ken Ilsø kan sagtens se, at han kommer ind og overtager permanent efter Kamil Grabara. Det må også forventes, at polakken på et eller andet tidspunkt skal prøve sig af andetsted, hvis han fortsætter sin opadgående formkurve.
– Man skal også huske på, at man har Grabara, som er en ung og lovende målmand. Men i og med at Mathew Ryan ikke har spillet hele sidste år, så er det måske derfor, at man kan hente ham nu. Han er måske også tiltænkt en rolle, hvor han måske skal overtage bagefter ham [Grabara, red.].
Matt Ryan spillede sidste sæson i Real Sociedad, hvor det kun blev til ni kampe. Han havde en kontrakt frem til næste sommer, men alt tyder på, at han veksler den til en kontrakt i FCK.
Ken Ilsøs kollega hos TV3 Sport, Allan Kuhn, har også kommenteret tilgangen af den australske stjerne, og han er særligt forbavset over prisskiltet. Læs mere om det HER.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
MEDIE