Rafael van der Vaart, Max Meyer, Vagner Love og Jack Wilshere…
Det er efterhånden blevet hverdagskost, at store internationale stjerner skifter til Superligaen. Nu tyder alt så på, at FCK kan præsentere endnu et stort stjernenavn til den kollektive Superliga-samling.
Mandag eftermiddag kom det således frem, at de er meget tæt på at sikre sig en aftale med den australske landsholdskeeper Matt Ryan, der har langt over 100 Premier League-kampe på cv’et.
– Navnemæssigt er det en kæmpe målmand, som de henter, når man har stået fast i Premier league, har en god alder og er fast mand på det australske landshold. Det virker dog til, at han har haft et lidt nedadgående karriereforløb på det seneste. Det må også være derfor, at FCK har mulighed for at hente ham, da han ikke har været god nok i den spanske liga for Real Sociedad, siger fodboldekspert på TV3 Sport, Allan Kuhn, til Tipsbladet.
Den 30-årige keeper skiftede fra Brighton til Real Sociedad sidste sommer, hvor han er endt som reserve bag Álex Remiro. Nu skal han så med al sandsynlighed vogte buret i FCK, og Allan Kuhn kan sagtens forstå, at mestrene har gjort alt for at få handlen til at ske.
– Jeg kan godt forstå FCK, når de er i den situation, som de er i nu, hvor der er tvivl om Grabara. Det har jeg fuld forståelse for, og har man mulighed for at hente sådan et navn, som kan spille sig i form til VM, så ligger det lige til højrebenet. Det er godt set, og det er rigtig godt hentet af FCK.
“Ekstremt billigt”
FC København betaler ifølge El Diario Vasco en halv million euro svarende til knap fire millioner danske kroner for Ryan, som tidligere i sin karriere er blevet handlet for 44 og 52 millioner kroner til henholdsvis Valencia og Brighton.
– Hvis prisen den er rigtig, så lyder det ekstremt billigt. Ekstremt billigt. Det lyder næsten underligt, siger fodboldekspert på TV3 Sport, Allan Kuhn, til Tipsbladet.
Hvor blander han sig blandt de øvrige internationale stjerner, der har været i Superligaen?
– Der er ingen tvivl om, at van der Vaart er det største navn, som har været her. Men Matt Ryan har spillet i Premier League og står fast for det australske, så det er selvfølgelig et meget stort navn, som kommer til dansk fodbold. Det er fedt for Superligaen og FC København.
Aftalen er dog ikke officielt på plads endnu, men Matt Ryan er i skrivende stund på vej til København ifølge spanske medier for at gennemføre de sidste detaljer, inden han kan kalde sig ny FC København-spiller.
Her skal han i første omgang kæmpe med Kalle Johnsson om spilletiden, men mon ikke, at han er tiltænkt en rolle foran ham, indtil Kamil Grabara kommer tilbage fra sin hovedskade. Så opstår det store spørgsmål for alvor om, hvem der skal være førstemålmand.
Matt Ryan spillede blot ni kampe i sidste sæson for Real Sociedad, men han har været forbi blandt andre Valencia, Brighton og Arsenal i løbet af sin karriere. I Premier League er det blevet til 124 kampe.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Afviser Anderlecht
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Her er Danmarks Nations League-pulje!
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
DAGENS SPILFORSLAG
