Rafael van der Vaart, Max Meyer, Vagner Love og Jack Wilshere…
Det er efterhånden blevet hverdagskost, at store internationale stjerner skifter til Superligaen. Nu tyder alt så på, at FCK kan præsentere endnu et stort stjernenavn til den kollektive Superliga-samling.
Mandag eftermiddag kom det således frem, at de er meget tæt på at sikre sig en aftale med den australske landsholdskeeper Matt Ryan, der har langt over 100 Premier League-kampe på cv'et.
– Navnemæssigt er det en kæmpe målmand, som de henter, når man har stået fast i Premier league, har en god alder og er fast mand på det australske landshold. Det virker dog til, at han har haft et lidt nedadgående karriereforløb på det seneste. Det må også være derfor, at FCK har mulighed for at hente ham, da han ikke har været god nok i den spanske liga for Real Sociedad, siger fodboldekspert på TV3 Sport, Allan Kuhn, til Tipsbladet.
Den 30-årige keeper skiftede fra Brighton til Real Sociedad sidste sommer, hvor han er endt som reserve bag Álex Remiro. Nu skal han så med al sandsynlighed vogte buret i FCK, og Allan Kuhn kan sagtens forstå, at mestrene har gjort alt for at få handlen til at ske.
– Jeg kan godt forstå FCK, når de er i den situation, som de er i nu, hvor der er tvivl om Grabara. Det har jeg fuld forståelse for, og har man mulighed for at hente sådan et navn, som kan spille sig i form til VM, så ligger det lige til højrebenet. Det er godt set, og det er rigtig godt hentet af FCK.
"Ekstremt billigt"
FC København betaler ifølge El Diario Vasco en halv million euro svarende til knap fire millioner danske kroner for Ryan, som tidligere i sin karriere er blevet handlet for 44 og 52 millioner kroner til henholdsvis Valencia og Brighton.
– Hvis prisen den er rigtig, så lyder det ekstremt billigt. Ekstremt billigt. Det lyder næsten underligt, siger fodboldekspert på TV3 Sport, Allan Kuhn, til Tipsbladet.
Hvor blander han sig blandt de øvrige internationale stjerner, der har været i Superligaen?
– Der er ingen tvivl om, at van der Vaart er det største navn, som har været her. Men Matt Ryan har spillet i Premier League og står fast for det australske, så det er selvfølgelig et meget stort navn, som kommer til dansk fodbold. Det er fedt for Superligaen og FC København.
Aftalen er dog ikke officielt på plads endnu, men Matt Ryan er i skrivende stund på vej til København ifølge spanske medier for at gennemføre de sidste detaljer, inden han kan kalde sig ny FC København-spiller.
Her skal han i første omgang kæmpe med Kalle Johnsson om spilletiden, men mon ikke, at han er tiltænkt en rolle foran ham, indtil Kamil Grabara kommer tilbage fra sin hovedskade. Så opstår det store spørgsmål for alvor om, hvem der skal være førstemålmand.
Matt Ryan spillede blot ni kampe i sidste sæson for Real Sociedad, men han har været forbi blandt andre Valencia, Brighton og Arsenal i løbet af sin karriere. I Premier League er det blevet til 124 kampe.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

FC Nordsjælland – AGF

– Jeg skal være et røvhul

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen