Mads Bidstrup: Her vil jeg helst fortsætte

I første omgang skal Bidstrup tilbage til Brentford, der har haft ham lejet ud i halvandet år til FCN.



Mads Bidstrup har igen i denne sæson været på leje i FC Nordsjælland fra den engelske danskerklub Brentford. Den aftale udløber nu efter, at Superligaens sidste spillerunde er overstået efter denne weekend.

Når han ser tilbage på tiden, så har det været noget særligt for ham, erkender han i et interview med TV3 Sport.

– Jeg tror, at det var noget, der rørte mig efter Brøndby-kampen. Man har lagt alt ind i det, og fansene har lagt alt i det. Det er muligvis min sidste kamp for FC Nordsjælland. Det har været en fantastisk oplevelse at være her.

Herefter blev det med ‘muligvis’ taget op.

– Det er aldrig nogensinde nogle af de her ting, der er lukkede. Jeg har været på et lån, og jeg skal tilbage og starte op i Brentford, men nu må vi se, fortæller den 22-årige midtbanespiller, som også kommer ind på, hvor han helst vil spille i næste sæson.

– Jeg vil spille der, hvor jeg føler, at jeg har bedst mulighed for at udvikle mig – og der hvor folk tror mest på mig og har en plan for mig, lyder det fra Bidstrup.

I denne sæson var han sammen med Farum-mandskabet inde i mesterskabskampen frem til næstsidste runde, hvor FCK endte med at sikre sig guldmedaljerne. Her må han sige, at det er noget, der vil sidde i kroppen for ham i noget tid, at det ikke lykkedes at snuppe det selv.

Mads Bidstrup har ét år tilbage af kontrakten i Brentford.

I FC Nordsjælland er der muligvis et par store profiler, der skal videre, og anfører Kian Hansen håber ikke på, at de mister for mange. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel