Nantes-træner kæmper: Vil have AaB-profil Nicolaj Thomsen

Den franske klub Nantes kan fortsat blive destinationen for Nicolaj Thomsen, men der foregår i øjeblikket en magtkamp mellem cheftræneren, der vil have Thomsen, og præsidenten, der vil have en anden spiller.



Den danske U/21-landsholdsspiller Nicolaj Thomsen var tidligere på sommeren tæt på at skifte fra AaB til franske Nantes, men som vi på tipsbladet.dk kunne fortælle, gik skiftet i vasken. Forklaringen var, at den franske klub under lægetjekket blev opmærksom på, at Nicolaj Thomsens syn på højre øje er dårligt – hvilket selvfølgelig var kendt af de fleste i Danmark.

Formentlig har den franske klub kendt til oplysningen allerede inden, at Thomsen tog til Frankrig for at gennemgå lægetjekket, men klubben brugte det aktivt i forhandlingerne med AaB og forsøgte at presse prisen. Sportsdirektør Allan Gaarde gav sig dog ikke, og derfor afbrød de to klubber forhandlingerne, selv om Thomsen var blevet enig om en fireårig aftale med Nantes.

Nu kan tipsbladet.dk så fortælle, at Nantes alligevel kan blive destinationen for AaB’eren, der står noteret for en enkelt A-landskamp. Men Nicolaj Thomsen skal krydse fingre for, at træner Michel Der Zakarian får sin vilje.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger foregår der i øjeblikket en magtkamp i den franske klub. Flere kilder peger på, at Nantes skal have en midtbanespiller, og at træner Michel Der Zakarian har Nicolaj Thomsen øverst på sin liste. Træneren er varm for at få danskerne til klubben, men det er ikke sikkert, det lykkes.

Der Zakarian kæmper en hård kamp, for klubbens polske præsident, Waldemar Kita, er nemlig ikke lige så vild med Nicolaj Thomsen. Præsidenten er mere intereseret i at få fat i Issiar Dia, der spiller i Michael Laudrups tidligere klub Lekwiya. Issiar Dia er dog bedst som kantspiller, og det taler til trænerens fordel, at Thomsen er god på kanten og på den centrale midtbane.

Dia, senegalesisk landsholdsspiller, er 28 år og formentlig en billigere løsning end Nicolaj Thomsen. Han kender fransk fodbold og landet og er måske et mere sikkert kort end danskeren. Omvendt er der et klart større potentiale i Nicolaj Thomsen, 22 år.

Nantes mangler en central midtbane, fordi Jordan Veretout, en dygtig midtbanespiller, er til lægetjek i Aston Villa og ventes at skifte til den engelske klub, der også har Jores Okore i stalden.

Dermed bliver det nogle interessante næste dage, hvor Nicolaj Thomsen finder ud af, om Nantes-træneren får sin vilje. Endnu er det for tidligt at sige, hvem der vinder kampen.




LIVE

TransferLIVE: Færdig i BIF – her er hans nye klub


Kæmpe milliontab

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

FCK-emne præsenteret i ny klub

Er han Viborgs næste cheftræner?

Forstår intet af stor dansk transfer

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Diogo Jota død i trafikulykke

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Aflyser sommerferien

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Lover transfers

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Afsløring: Tæt på Randers-exit



Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Forhandler om Yussuf Poulsen

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Dansker i stort Premier League-skifte?

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup



Står i kø for at hylde Diogo Jota

Av! Taber stort på dansker

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne



OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne