Tipsbladet i Hvidovre.
Han har en fortid i Brøndby og flere store klubber i Italien, Tyskland og England, men efter otte år i udlandet besluttede Simon Makienok sidste sommer at vende tilbage til Danmark.
Den store angriber skiftede fra FC St. Pauli til AC Horsens på en fri transfer, men det viste sig desværre at være den forkerte beslutning at skifte til den jyske klub, der endte med at rykke ud af Superligaen.
Sådan lyder vurderingen selv fra Simon Makienok i et interview med Tipsbladet. Over en kop kaffe på Peter Lassens kontor sætter den tidligere Palermo- og Charlton-spiller ord på sin beslutning at fortsætte karrieren i vestegnsklubben.
– Det kom i stand ved, at vi har haft en connection og en dialog over et års tid efter, at jeg besluttede, at jeg gerne ville hjem til Danmark og spille. Så vi snakkede lidt sammen sidste sommer, men der valgte jeg så at tage til Horsens, hvilket måske ikke var det bedste match, set i bagklogskabens klare lys, og det havde Lassen allerede fortalt mig inden jo, lyder det fra Simon Makienok, hvorefter Peter Lassen slår en latter op i baggrunden.
– Jeg tænkte, at jeg stadig skulle spille Superliga, og det prøvede jeg så af, og det var ikke det bedste match. Og derfor snakkede vi sammen igen denne sommer, og så blev vi hurtigt enige om en samtale.
Så set i bakspejlet ville du egentlig ønske, at du var taget til Hvidovre alllerede for et år siden?
– Ja, det havde måske været det bedste. Så havde jeg været med til at rykke op i Superligaen, og jeg ville have lært det hele endnu bedre at kende. Nu skal jeg lære mine holdkammerater at kende, og de skal også lære, hvordan jeg bliver sat i scene bedst. Og det er jo ikke noget, der bare lige kommer på et par uger, siger Simon Makienok.
Havde du nogle andre muligheder denne sommer?
– Jeg har hele tiden haft en masse tilbud fra Tyskland, da jeg gjorde det godt, da jeg var dernede, hvor jeg har et fint navn. Men jeg havde besluttet mig for, at jeg vil spille i Danmark og være herhjemme og finde noget på Sjælland. Så der var egentlig ikke så mange andre muligheder eller andre interessante ting, synes jeg.
Hvordan har det været at spille i Hvidovre, i forhold til andre klubber, du har været i?
– Rent fodboldmæssigt er det ikke fordi, at der er den store forskel. Fodbold er fodbold. Det er klart, at Hvidovre er en mindre klub, når vi taler faciliteter og stadion, i forhold til nogle af de andre steder, jeg har spillet. Men der, hvor jeg er i min karriere, er det ikke noget, der fylder særligt meget. Det, der har fyldt meget for mig, det er at være glad for at spille fodbold, og at spille for et hold, der spiller fed fodbold, siger Simon Makienok.
– Det er fedt at være en del af. Igen kan jeg sammenligne med, at den måde, vi spillede på i Horsens, tiltalte mig ikke så meget. Det tiltaler mig meget mere, den måde vi gerne vil gribe fodbolden an på her i Hvidovre. Det er det, der fylder mest for mig, på det sted, hvor jeg er i min karriere. Det skal være sjovt og det skal være fedt.
Ifølge Simon Makienok har Hvidovre været den nemmeste klub at komme til, både fodboldmæssigt og personligt, idet han fra første dag har følt sig som en del af holdet. Hvidovre kører med et deltidsprofessionelt setup, og de fleste af spillerne har derfor et andet arbejde ved siden af. Det har Simon Makienok ikke, og den 32-årige angriber bruger derfor den ekstra fritid til at lægge planer for fremtiden.
Hvidovre-angriberen fortæller, at han i øjeblikket reflekterer over, hvad der interesserer ham, og hvad der kan give ham den samme arbejdsglæde, som karrieren som fodboldspiller har givet ham i de seneste mange år.
Simon Makienok var i mandags med til at sikre Hvidovre IF et overraskende point i udekampen mod FC Nordsjælland. Opgøret sluttede uden scoringer (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Ser frem til Brøndby-kamp
I sidste sæson pendlede Simon Makienok i en periode dagligt de over 500 kilometer fra København til Horsens, inden den jyske klub meddelte angriberen, at han skulle flytte tættere på Horsens. Nu bor Simon Makienok næsten lige ved siden af Hvidovre Stadion, og angriberen lægger ikke skjul på, at det betyder meget for ham at kunne bo i København.
Simon Makienok bor nu i en lejlighed 10 minutter fra Hvidovre Stadion, og ifølge angriberen gør det hverdagen meget nemmere, hvilket også øger glæden for at spille fodbold. På søndag venter en kamp mod klubben, hvor Simon Makienok fik sit store gennembrud, nemlig Brøndby. Ifølge angriberen er der en del ligheder mellem Hvidovre og Brøndby.
– Jeg husker jo tilbage på min tid i Brøndby som der, hvor jeg fik mit gennembrud, men selvom at det var en svær tid, som klubben var i der, så husker jeg tilbage på det som gode minder. Primært fordi jeg selvfølgelig havde en god fodboldtid der personligt, men også på grund af alt omkring klubben. Jeg husker kun tilbage på det som en god ting, siger Makienok og fortsætter:
– Lidt ligesom det er her i Hvidovre, står Brøndby som klub for at arbejde hårdt, og der er lidt den der underdog-mentalitet. Og det er noget, jeg altid godt har kunnet lide at være i. Det er noget, jeg husker tilbage på fra den gang, alt det her med at være under pres og at have ambitioner og forventninger. Det er noget, jeg altid har levet godt under.
Simon Makienok spillede for Brøndby fra 2012 og frem til sommeren 2014, hvor Serie A-klubben Palermo købte den dengang 23-årige angriber, der også har repræsenteret HB Køge, Dynamo Dresden, Utrecht, FC St. Pauli, Charlton Athletic, Preston North End og Herfølge.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
‘Jeg er fucking irriteret’
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
HELT VILDT
FC København-fans raser
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
FC København misser top seks
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE