Imponeret Frimann: Han kan komme på landsholdet

Brøndby-profilen kan blive landsholdsaktuel, vurderer Per Frimann.



Nicolai Vallys har været helt og aldeles flyvende i Superligaen i denne sæson, hvor han er kommet på måltavlen i samtlige af Brøndbys fem første ligakampe. 

Ganske imponerende med tanke på, at Vallys hverken sparker straffespark eller spiller angriber. 

Han har i flere år nu været en Superliga-profil, men det er som om, at han præsterer på sit foreløbig højeste niveau i Brøndby i øjeblikket, og hvis han fortsætter her med det, så kan han blive aktuel på det danske landshold. Det vurderer Viaplay-ekspert Per Frimann i optakten til mandagens ligakamp mod Vejle, hvor Vallys naturligvis starter på banen.

– Hvis han fortsætter på den her måde, både scorer mål og lægger op og er den spiller, han er, på det niveau, så skal man da tænke ham ind i landsholdssammenhæng. Det vil også være godt for Superligaen, hvis det lykkes at få en spiller med herfra, siger Per Frimann.

Lige nu nyder Brøndby godt af Nicolai Vallys, men Frimann kan ikke udelukke, at der en dag kommer større klubber og banker på Carsten V. Jensens dør.

– Han kan så meget. Det er så stor en pakke, han kommer med. Så er han kommet lidt op i alderen, men han kan stadig have en rigtig fin karriere her, måske også med et salg på et tidspunkt. 

Har han niveau til mere end Superligaen? 

– Det vil jeg sige, han har. Det er ikke sikkert, vi taler Premier League. For mig at se er han en spiller, der kan spille i Bundesligaen eller i fransk fodbold. Belgien, Holland og så videre også. Prisen er nok deroppe af, hvis han skulle ryge nu. Det ville være et stort tab for Brøndby, hvis man pludselig skulle sende ham ud af butikken, siger Frimann.

Heldigvis kan Brøndbys fans ånde lettet op, for der lige nu ingen rygter, der sender Vallys væk fra Brøndby.

Se hele snakken om Brøndbys talisman i afspilleren over artiklen.

Om Nicolai Vallys bliver udtaget til det danske landshold, vil vise sig tirsdag, for her sætter landstræner Kasper Hjulmand navne på de spillere, som møder San Marino og Finland i EM-kvalifikationen. Historikken viser dog, at det er vanskeligt at komme på holdet, hvis man spiller hjemme i den danske andedam.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse