De forsvarende mestre fra Manchester City sled sig søndag til uafgjort på udebane mod Newcastle i Premier League.
Josep Guardiolas City-mandskab kom i begyndelsen af anden halvleg bagud med 1-3, men på vejen mod sæsonens første nederlag rejste City-stjernerne sig og fik 3-3.
Gæsterne havde endda flest kræfter til sidst og var tættest på at tage sejren.
City fik den bedste start på det tempofyldte opgør med et føringsmål efter mindre end fem minutter.
Ilkay Gündogan lå på lur inde foran Newcastle-målet, hvor tyskeren modtog en aflevering fra Bernardo Silva og bragte City på 1-0, og så skulle man tro, at gæsterne ville cruise mod sejren.
Sådan skulle det dog langt fra gå, da hjemmeholdet spillede aggressivt og til tider trykkede City langt ned på egen banehalvdel.
Det nådesløse pres fra Newcastle gav gevinst efter en lille halv time, da Miguel Almirón dirigerede et indlæg i mål til 1-1.
Ti minutter senere endte et hurtigt kontraangreb hos Callum Wilson, der bragte Newcastle på 2-1.
Kort efter pausen var Erling Haaland tæt på, men nordmandens flade skud blev verfet ud på stolpen af Newcastle-keeper Nick Pope.
I stedet for en udligning til City udbyggede Newcastle i næste angreb føringen til 3-1, da Kieran Trippier tordnede et frispark fra kanten af feltet op i målhjørnet uden chance for Ederson i City-målet.
Nu så det for alvor svært ud for gæsterne, men Erling Haaland gav håb om et comeback med en 2-3-reducering efter en time. Nordmanden var sikkerheden selv, da bolden dumpede ned foran ham i feltet.
Den tidligere Dortmund-angriber kæmpede sig kort efter alene igennem, men fik sit skud blokeret af Nick Pope.
Udligningen kom alligevel et par minutter senere, da Kevin De Bruyne trillede bolden mellem benene på Joe Willock til Bernardo Silva, der skød gæsterne på 3-3.
Med et kvarter tilbage fik Kieran Trippier tildelt et direkte rødt kort, efter at han havde nedlagt De Bruyne, men efter et VAR-gennemsyn ændrede dommeren sin beslutning til en advarsel.
City-spillerne havde flest kræfter til sidst og lagde et tungt pres ned mod en flok trætte Newcastle-spillere. Det lykkedes dog ikke at få skabt den store chance, der kunne have afgjort affæren.
Trods sæsonens første pointtab indtager City andenpladsen med syv point, mens Newcastle har fem point på sjettepladsen. Arsenal topper ligaen med ni point efter tre runder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Fifa kritiserer transportpriser under
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
MEDIE