Manchester City afværger nedtur mod Newcastle

Newcastle førte 3-1 og havde de regerende mestre på hælene, men Haaland og Silva sørgede for, at City fik 3-3.



De forsvarende mestre fra Manchester City sled sig søndag til uafgjort på udebane mod Newcastle i Premier League.

Josep Guardiolas City-mandskab kom i begyndelsen af anden halvleg bagud med 1-3, men på vejen mod sæsonens første nederlag rejste City-stjernerne sig og fik 3-3.

Gæsterne havde endda flest kræfter til sidst og var tættest på at tage sejren.

City fik den bedste start på det tempofyldte opgør med et føringsmål efter mindre end fem minutter.

Ilkay Gündogan lå på lur inde foran Newcastle-målet, hvor tyskeren modtog en aflevering fra Bernardo Silva og bragte City på 1-0, og så skulle man tro, at gæsterne ville cruise mod sejren.

Sådan skulle det dog langt fra gå, da hjemmeholdet spillede aggressivt og til tider trykkede City langt ned på egen banehalvdel.

Det nådesløse pres fra Newcastle gav gevinst efter en lille halv time, da Miguel Almirón dirigerede et indlæg i mål til 1-1.

Ti minutter senere endte et hurtigt kontraangreb hos Callum Wilson, der bragte Newcastle på 2-1.

Kort efter pausen var Erling Haaland tæt på, men nordmandens flade skud blev verfet ud på stolpen af Newcastle-keeper Nick Pope.

I stedet for en udligning til City udbyggede Newcastle i næste angreb føringen til 3-1, da Kieran Trippier tordnede et frispark fra kanten af feltet op i målhjørnet uden chance for Ederson i City-målet.

Nu så det for alvor svært ud for gæsterne, men Erling Haaland gav håb om et comeback med en 2-3-reducering efter en time. Nordmanden var sikkerheden selv, da bolden dumpede ned foran ham i feltet.

Den tidligere Dortmund-angriber kæmpede sig kort efter alene igennem, men fik sit skud blokeret af Nick Pope.

Udligningen kom alligevel et par minutter senere, da Kevin De Bruyne trillede bolden mellem benene på Joe Willock til Bernardo Silva, der skød gæsterne på 3-3.

Med et kvarter tilbage fik Kieran Trippier tildelt et direkte rødt kort, efter at han havde nedlagt De Bruyne, men efter et VAR-gennemsyn ændrede dommeren sin beslutning til en advarsel.

City-spillerne havde flest kræfter til sidst og lagde et tungt pres ned mod en flok trætte Newcastle-spillere. Det lykkedes dog ikke at få skabt den store chance, der kunne have afgjort affæren.

Trods sæsonens første pointtab indtager City andenpladsen med syv point, mens Newcastle har fem point på sjettepladsen. Arsenal topper ligaen med ni point efter tre runder.

/ritzau/





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Dansk dommer får ros stor ros

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Randers FC – FC Midtjylland

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

To direktører færdige i Superliga-klub

Voldsomme rygter i udlandet

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

– Fuldstændig svigtet

AGF – Sønderjyske

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Stor Brøndby-stjerne skadet

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Et slag fra førstepladsen

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Rune deler nyt efter mareridt

Noah Nartey pavestolt af storebror

Valgte Manchester United over Real Madrid

Landstræner hylder OB-komet

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Skidt nyt til Brian Riemer?

Vejle Boldklub – FC København

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

FC Fredericia – Viborg FF

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick