De forsvarende mestre fra Manchester City sled sig søndag til uafgjort på udebane mod Newcastle i Premier League.
Josep Guardiolas City-mandskab kom i begyndelsen af anden halvleg bagud med 1-3, men på vejen mod sæsonens første nederlag rejste City-stjernerne sig og fik 3-3.
Gæsterne havde endda flest kræfter til sidst og var tættest på at tage sejren.
City fik den bedste start på det tempofyldte opgør med et føringsmål efter mindre end fem minutter.
Ilkay Gündogan lå på lur inde foran Newcastle-målet, hvor tyskeren modtog en aflevering fra Bernardo Silva og bragte City på 1-0, og så skulle man tro, at gæsterne ville cruise mod sejren.
Sådan skulle det dog langt fra gå, da hjemmeholdet spillede aggressivt og til tider trykkede City langt ned på egen banehalvdel.
Det nådesløse pres fra Newcastle gav gevinst efter en lille halv time, da Miguel Almirón dirigerede et indlæg i mål til 1-1.
Ti minutter senere endte et hurtigt kontraangreb hos Callum Wilson, der bragte Newcastle på 2-1.
Kort efter pausen var Erling Haaland tæt på, men nordmandens flade skud blev verfet ud på stolpen af Newcastle-keeper Nick Pope.
I stedet for en udligning til City udbyggede Newcastle i næste angreb føringen til 3-1, da Kieran Trippier tordnede et frispark fra kanten af feltet op i målhjørnet uden chance for Ederson i City-målet.
Nu så det for alvor svært ud for gæsterne, men Erling Haaland gav håb om et comeback med en 2-3-reducering efter en time. Nordmanden var sikkerheden selv, da bolden dumpede ned foran ham i feltet.
Den tidligere Dortmund-angriber kæmpede sig kort efter alene igennem, men fik sit skud blokeret af Nick Pope.
Udligningen kom alligevel et par minutter senere, da Kevin De Bruyne trillede bolden mellem benene på Joe Willock til Bernardo Silva, der skød gæsterne på 3-3.
Med et kvarter tilbage fik Kieran Trippier tildelt et direkte rødt kort, efter at han havde nedlagt De Bruyne, men efter et VAR-gennemsyn ændrede dommeren sin beslutning til en advarsel.
City-spillerne havde flest kræfter til sidst og lagde et tungt pres ned mod en flok trætte Newcastle-spillere. Det lykkedes dog ikke at få skabt den store chance, der kunne have afgjort affæren.
Trods sæsonens første pointtab indtager City andenpladsen med syv point, mens Newcastle har fem point på sjettepladsen. Arsenal topper ligaen med ni point efter tre runder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT