Endelig lykkedes det for Manchester City.
Lørdag vandt den engelske mastodont Champions League, da Inter i Istanbul blev slået med 1-0 på et mål af midtbanespilleren Rodrigo.
Det er Citys første Champions League-titel, og med triumfen fuldendte klubben ligeledes "The Treble", der betyder, at man i samme sæson har vundet både den hjemlige liga, den hjemlige pokalturnering og Champions League.
City er det blot andet engelske hold, der har gjort det. Naboen Manchester United var det første tilbage i 1999.
Pep Guardiola har nu vundet Europas fineste klubturnering tre gange som træner.
Manchester City gik ind til finalen som stor favorit og fik da også hurtigt bidt fra sig med et par fine muligheder inden for de første fem minutter.
Derefter fik Inter bedre fat, og første halvleg var længe ganske jævnbyrdig. City havde som ventet bolden mest, men Inter formåede stadig at holde englændernes defensiv på stikkerne med nogle kontrastød.
Som pausen nærmede sig, satte City sig mere og mere på kampen. Med ti minutter tilbage af første halvleg led holdet dog et lille knæk, da Kevin De Bruyne måtte lade sig udskifte med en skade.
Det kastede lidt grus i maskineriet for City-offensiven, der ofte gik lidt i stå, når bolden nærmede sig Inters felt. Første halvleg forblev derfor målløs.
Kampbilledet fra første halvleg fortsatte i anden. City dominerede spillet, men det var først halvvejs i halvlegen, at der blev prikket hul på bylden.
Bernardo Silva fik en stikning ind i feltet og prøvede med en tværaflevering. Den blev rettet af, men bolden trillede ud mod en fremadstormende Rodrigo, der bankede den ind til 1-0.
Scoringen fik Inter til at live op, og kun et par minutter senere headede Federico Dimarco bolden på overliggeren. Dimarco fik en mulighed mere på returbolden, men holdkammeraten Romelu Lukaku stod i vejen, og så løb chancen ud i sandet.
Kampen blev generelt mere begivenhedsrig, og Inter kastede i slutminutterne alt frem. Det var lige ved at give pote, da Lukaku med to minutter tilbage af den ordinære spilletid var en mirakelredning af Ederson fra at udligne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE