City slår Inter og fuldender Treble-sæson

På et mål af Rodrigo vandt Manchester City 1-0 over Inter i Champions League-finalen i Istanbul.



Endelig lykkedes det for Manchester City.

Lørdag vandt den engelske mastodont Champions League, da Inter i Istanbul blev slået med 1-0 på et mål af midtbanespilleren Rodrigo.

Det er Citys første Champions League-titel, og med triumfen fuldendte klubben ligeledes "The Treble", der betyder, at man i samme sæson har vundet både den hjemlige liga, den hjemlige pokalturnering og Champions League.

City er det blot andet engelske hold, der har gjort det. Naboen Manchester United var det første tilbage i 1999.

Pep Guardiola har nu vundet Europas fineste klubturnering tre gange som træner.

Manchester City gik ind til finalen som stor favorit og fik da også hurtigt bidt fra sig med et par fine muligheder inden for de første fem minutter.

Derefter fik Inter bedre fat, og første halvleg var længe ganske jævnbyrdig. City havde som ventet bolden mest, men Inter formåede stadig at holde englændernes defensiv på stikkerne med nogle kontrastød.

Som pausen nærmede sig, satte City sig mere og mere på kampen. Med ti minutter tilbage af første halvleg led holdet dog et lille knæk, da Kevin De Bruyne måtte lade sig udskifte med en skade.

Det kastede lidt grus i maskineriet for City-offensiven, der ofte gik lidt i stå, når bolden nærmede sig Inters felt. Første halvleg forblev derfor målløs.

Kampbilledet fra første halvleg fortsatte i anden. City dominerede spillet, men det var først halvvejs i halvlegen, at der blev prikket hul på bylden.

Bernardo Silva fik en stikning ind i feltet og prøvede med en tværaflevering. Den blev rettet af, men bolden trillede ud mod en fremadstormende Rodrigo, der bankede den ind til 1-0.

Scoringen fik Inter til at live op, og kun et par minutter senere headede Federico Dimarco bolden på overliggeren. Dimarco fik en mulighed mere på returbolden, men holdkammeraten Romelu Lukaku stod i vejen, og så løb chancen ud i sandet.

Kampen blev generelt mere begivenhedsrig, og Inter kastede i slutminutterne alt frem. Det var lige ved at give pote, da Lukaku med to minutter tilbage af den ordinære spilletid var en mirakelredning af Ederson fra at udligne.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland – AGF

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv