Endelig lykkedes det for Manchester City.
Lørdag vandt den engelske mastodont Champions League, da Inter i Istanbul blev slået med 1-0 på et mål af midtbanespilleren Rodrigo.
Det er Citys første Champions League-titel, og med triumfen fuldendte klubben ligeledes "The Treble", der betyder, at man i samme sæson har vundet både den hjemlige liga, den hjemlige pokalturnering og Champions League.
City er det blot andet engelske hold, der har gjort det. Naboen Manchester United var det første tilbage i 1999.
Pep Guardiola har nu vundet Europas fineste klubturnering tre gange som træner.
Manchester City gik ind til finalen som stor favorit og fik da også hurtigt bidt fra sig med et par fine muligheder inden for de første fem minutter.
Derefter fik Inter bedre fat, og første halvleg var længe ganske jævnbyrdig. City havde som ventet bolden mest, men Inter formåede stadig at holde englændernes defensiv på stikkerne med nogle kontrastød.
Som pausen nærmede sig, satte City sig mere og mere på kampen. Med ti minutter tilbage af første halvleg led holdet dog et lille knæk, da Kevin De Bruyne måtte lade sig udskifte med en skade.
Det kastede lidt grus i maskineriet for City-offensiven, der ofte gik lidt i stå, når bolden nærmede sig Inters felt. Første halvleg forblev derfor målløs.
Kampbilledet fra første halvleg fortsatte i anden. City dominerede spillet, men det var først halvvejs i halvlegen, at der blev prikket hul på bylden.
Bernardo Silva fik en stikning ind i feltet og prøvede med en tværaflevering. Den blev rettet af, men bolden trillede ud mod en fremadstormende Rodrigo, der bankede den ind til 1-0.
Scoringen fik Inter til at live op, og kun et par minutter senere headede Federico Dimarco bolden på overliggeren. Dimarco fik en mulighed mere på returbolden, men holdkammeraten Romelu Lukaku stod i vejen, og så løb chancen ud i sandet.
Kampen blev generelt mere begivenhedsrig, og Inter kastede i slutminutterne alt frem. Det var lige ved at give pote, da Lukaku med to minutter tilbage af den ordinære spilletid var en mirakelredning af Ederson fra at udligne.
/ritzau/
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Bo Svensson favorit til stort job
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Biereth og Dolberg bryder måltørke
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Pogba kan få comeback
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?