Man City ydmyger Real Madrid og booker finaleplads

Manchester City møder Inter i Champions League-finalen efter en sikker 4-0-sejr over Real Madrid.



Manchester City er klar til klubbens anden finale i Champions League.

Det står klart, efter at Premier League-duksen onsdag slog den regerende mester, Real Madrid, 4-0 på hjemmebane efter blandt andet to scoringer af portugiseren Bernardo Silva i første halvleg.

Man skal være ualmindelig glad for den mest vindende klub i Europas fineste klubturnering for at finde argumenter for, at det samlede resultat på 5-1 er misvisende.

Manchester City dominerede således opgøret på Etihad Stadium fra første fløjt og havde et par meget nærgående bud på et tidligt åbningsmål, inden Bernardo Silva midtvejs gennem første halvleg nettede til 1-0.

Real Madrid havde samlet set kun et svagt modsvar, og generelt virkede de spanske gæster til at have svært ved at være med i det tempo, som Pep Guardiolas mandskab satte i opgøret.

Finalen spilles på Atatürk Olympic Stadium i Istanbul 10. juni, og her skal City op mod italienske Inter, der besejrede lokalrivalen AC Milan med samlet 3-0.

Inter kan her vinde sin fjerde europæiske mesterskabstitel og den første siden 2010. City jagter omvendt sin første triumf, efter at det i 2021 blev til et 0-1-nederlag til Chelsea i klubbens første forsøg.

Spændingen om det samlede resultat var på vippen fra første fløjt i Manchester onsdag.

City lod således bolden flyde rundt mellem de til tider meget passive Real-spillere, og to gange inden for de første 20 minutter måtte Thibaut Courtois hive en redning frem for at forhindre målmaskinen Erling Haaland i at blive kampens første målscorer.

Æren tilfaldt i stedet Bernardo Silva efter 23 minutter. Han blev spillet fri i feltet af en klasseaflevering fra kreatøren Kevin De Bruyne og snød Courtois med en afslutning fladt i det korte hjørne, da belgieren var gået til den anden side.

Toni Kroos bragede et forsøg på overliggeren i den anden ende efter 35 minutter, men kort efter punkterede spændingen reelt.

City spillede gæsterne tynde, og Silva headede en afrettet pasning i nettet til pausestillingen 2-0.

Et aggressivt modsvar efter pausen udeblev, omend Real Madrid var bedre med spillemæssigt. I stedet blev City ved med at true, og efter 73 minutter tabte Haaland sin tredje duel i opgøret med Courtois.

Nordmanden lever dog nok fint med at gå fra banen uden scoringer for en gangs skyld. Kort efter sin tredje misser blev det således 3-0, da Eder Militao med knæet rettede De Bruynes frisparksindlæg ind i eget net.

Indskifterne Phil Foden og Julian Alvarez kombinerede i overtiden flot og skabte sammen 4-0-målet, som argentineren blev noteret for.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Manchester United sætter Chelsea på plads

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Det drømmer alle om’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Nedtur for Højlund og Napoli

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Så brænder hele København ned’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Chelsea – Manchester United

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vild med Brøndby-profil

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur