Manchester City er klar til klubbens anden finale i Champions League.
Det står klart, efter at Premier League-duksen onsdag slog den regerende mester, Real Madrid, 4-0 på hjemmebane efter blandt andet to scoringer af portugiseren Bernardo Silva i første halvleg.
Man skal være ualmindelig glad for den mest vindende klub i Europas fineste klubturnering for at finde argumenter for, at det samlede resultat på 5-1 er misvisende.
Manchester City dominerede således opgøret på Etihad Stadium fra første fløjt og havde et par meget nærgående bud på et tidligt åbningsmål, inden Bernardo Silva midtvejs gennem første halvleg nettede til 1-0.
Real Madrid havde samlet set kun et svagt modsvar, og generelt virkede de spanske gæster til at have svært ved at være med i det tempo, som Pep Guardiolas mandskab satte i opgøret.
Finalen spilles på Atatürk Olympic Stadium i Istanbul 10. juni, og her skal City op mod italienske Inter, der besejrede lokalrivalen AC Milan med samlet 3-0.
Inter kan her vinde sin fjerde europæiske mesterskabstitel og den første siden 2010. City jagter omvendt sin første triumf, efter at det i 2021 blev til et 0-1-nederlag til Chelsea i klubbens første forsøg.
Spændingen om det samlede resultat var på vippen fra første fløjt i Manchester onsdag.
City lod således bolden flyde rundt mellem de til tider meget passive Real-spillere, og to gange inden for de første 20 minutter måtte Thibaut Courtois hive en redning frem for at forhindre målmaskinen Erling Haaland i at blive kampens første målscorer.
Æren tilfaldt i stedet Bernardo Silva efter 23 minutter. Han blev spillet fri i feltet af en klasseaflevering fra kreatøren Kevin De Bruyne og snød Courtois med en afslutning fladt i det korte hjørne, da belgieren var gået til den anden side.
Toni Kroos bragede et forsøg på overliggeren i den anden ende efter 35 minutter, men kort efter punkterede spændingen reelt.
City spillede gæsterne tynde, og Silva headede en afrettet pasning i nettet til pausestillingen 2-0.
Et aggressivt modsvar efter pausen udeblev, omend Real Madrid var bedre med spillemæssigt. I stedet blev City ved med at true, og efter 73 minutter tabte Haaland sin tredje duel i opgøret med Courtois.
Nordmanden lever dog nok fint med at gå fra banen uden scoringer for en gangs skyld. Kort efter sin tredje misser blev det således 3-0, da Eder Militao med knæet rettede De Bruynes frisparksindlæg ind i eget net.
Indskifterne Phil Foden og Julian Alvarez kombinerede i overtiden flot og skabte sammen 4-0-målet, som argentineren blev noteret for.
/ritzau/
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
Superligaboss om FCK: Pas på med det
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Pernille Harder med perlemål
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG